سبزآبی، نمایندگی انحصاری فروش اینترنتی لباس نوزاد و کودک برندهای تیک تاک و برگ سبز
راه هایی برای از بین بردن لکه لباس کودک

راه هایی برای از بین بردن لکه لباس کودک

  • 1400/5/31
  • 159
روش های پاک کردن لکه از لباس کودک

لکه ها اجزای جدا نشدنی از لباس کودکان هستند. تمامی کودکان هنگام خوردن غذا و یا بازی کردن، لکه هایی را روی لباس های خود به وجود می آورند که برخی از آن ها با شستشوی ساده به راحتی قابل پاک شدن نبوده و نیازمند اقدامات دیگر است. در واقع شکلات و میوه های رنگارنگ در عین خوشمزگی و روزهای زیبای بارانی در عین دلپذیری، می توانند کمی هم دردسرساز باشند. چنانچه با لکه های ریز و درشت شکلات، میوه و گل ولای، درست برخورد نشود، ممکن است برای همیشه روی لباس کودک شما بمانند. از بین بردن هرکدام از لکه های رنگی روی لباس، روشی مخصوص دارد. اگر می خواهید بدانید چطور باید آن ها را پاک کنید، در ادامه با سبزابی همراه شوید.

راه های از بین بردن لکه های مختلف از لباس کودکان

در ادامه راه های از بین بردن لکه های مختلف از لباس کودکان را به شما آموزش خواهیم داد:

نحوه پاک کردن لکه مدفوع از لباس نوزاد

1.مدفوع را بردارید.

در ابتدا باید هر چه زودتر مدفوع را از روی پارچه برداشت و آب کشی کرد. استفاده از شلنگ های پرفشار، می تواند در زدودن مدفوع از روی لباس یا پوشک به ما کمک کند.

2.آن را در آب غوطه ور کنید.

پارچه یا لباس آغشته به لکه مدفوع را در آب گرم غوطه ور سازید.

3.از لکه بر استفاده کنید.

می توانید از لکه برهای طبیعی مانند: استین استیک (صابون لباسشویی) یا آبلیمو
لکه برهای صنعتی و شیمیایی مانند: لکه برهای سریع آنزیم دار
و یا لکه بر های خانگی مانند: مایع ظرفشویی، پراکسید هیدروژن و جوش شیرین
برای پاک کردن مدفوع از لباس نوزاد استفاده کنید.

4.روی لکه را برس بکشید و بگذارید بماند.

بعد از اینکه لکه لباس را به لکه بر آغشته کردید روی آن را با استفاده از یک مسواک به خوبی برس بکشید.

5.شستشوی کامل

پوشک یا لباس کودک را مثل همیشه به خوبی بشویید. اگر از مایع یا پودر لباسشویی استفاده می کنید، برچسب آن را به دقت بخوانید و اطمینان حاصل نمایید که برای کودک خطری ندارد.

6.لباس ها یا پوشک ها را در آفتاب خشک کنید.

اگر شرایط مهیاست، می توانید لباس ها را بعد از شستشو زیر نور آفتاب خشک کنید. در مورد لباس های رنگی یا لباس هایی با طرح های چاپی حتما آنها را به صورت پشت و رو بیاویزید تا طرح ها و رنگ لباس از بین نرود. البته لباس های برگ سبز و تیک تاک تمامی رنگ ثابت و گیاهی دارند.

نحوه پاک کردن لکه های چربی از لباس نوزاد

لکه های روغنی و چربی مثل روغن یا کرم های نوزاد را می توانید با استفاده از پاشیدن مقداری نمک، پودر تالک یا نشاسته ذرت که چربی را جذب می کنند از بین ببرید. دقت کنید که پس از 15 تا 20 دقیقه پودر یا آرد را پاک کنید و با مقداری شوینده مناسب در ماشین لباسشویی بشویید.

نحوه پاک کردن لکه میوه یا سبزیجات از لباس نوزاد

برای پاک کردن لکه میوه ها، سبزیجات، مربا و آبمیوه اوضاع کمی پیچیده تر می شود اما باید بگوییم که این لکه ها نیز پاک شدنی هستند. برای پاک کردن لکه های حاصل از میوه و یا سبزی، از محلول سرکه استفاده کنید. به این صورت که هر میزان سرکه را با دو برابر آب مخلوط کرده و روی لکه لباس کودک با استفاده از سرنگ یا قطره چکان بچکانید. بعد 10 دقیقه لباس را با شوینده مناسب در ماشین لباسشویی شست و شو دهید.

نحوه پاک کردن لکه قطره آهن از لباس نوزاد

یکی از درگیری های هرروزه ی یک مادر با کودک زیر دوسال خود، خوراندن قطره ی آهن است و خیلی وقت ها آخر این ماجرا به ریختن قطره آهن روی لباس کودک ختم می شود. برای پاک کردن لکه حاصل از ریختن قطره آهن، کمی آبلیمو روی لکه قطره آهن بچکانید و اجازه بدهید کمی بماند. بعد با یک تکه اسفنج یا یقه شور روی لکه بکشید تا کم رنگ یا پاک شود و در مرحله ی آخر آبکشی نمایید. همچنین می توانید مقداری ماست روی لکه بمالید و بگذارید کمی بماند و بعد لباس را آبکشی کنید. اگر از دو روش پیش برای ازبین بردن لکه قطره آهن استفاده کردید و لکه پاک نشد، می توانید لباس را با کمی جوش شیرین بشویید.
استفاده از پودر لکه بر هم یکی از گزینه های پیشنهادی ما برای پاک کردن لک قطره آهن است.

از بین بردن لکه لباس بچه

نحوه پاک کردن لکه شکلات از لباس کودک

کمی صبر کنید تا لکه روی لباس خشک شود و سپس باقی مانده ی شکلات ها را از روی لباس بتراشید. کمی محلول آب و صابون آماده کنید. یک اسفنج را به محلول آغشته کنید و روی لکه ها ضربه بزنید تا محو شوند و درنهایت لباس را آبکشی کنید. همچنین می توانید از محلول آب و سرکه هم می توان برای پاک کردن لکه شکلات از روی لباس کودک استفاده کنید. اسفنج را به آب و سرکه سفید آغشته کنید و روی لکه ها بمالید تا پاک شوند.

نحوه پاک کردن لکه های پروتئینی از لباس نوزاد

لکه هایی همچون شیر مادر، لکه غذا، آب دهان یا شیر خشک به راحتی از لباس نوزاد پاک نمی شوند. برای از بین رفتن این لکه ها ابتدا باید لباس ها را در آب خیس کرده و سپس مقداری شوینده آنزیمی به آنها اضافه کنید. (شوینده های آنزیمی مخصوص از بین بردن لکه های پروتئینی بهترین انتخاب می باشند.) در نهایت لباس را با دقت بالا آبکشی نمایید.

در نهایت اگر پس از شستن لباس نوزاد لکه ای بر روی لباس باقی مانده بود، می توانید از پاک کننده های چند منظوره و محلول های لکه بر استفاده کنید.
*فقط دقت نمایید که پس از استفاده از این شوینده ها، لباس نوزاد را با دقت بالا آبکشی نمایید.

نحوه پاک کردن لکه ادرار از لباس نوزاد

اگر لکه ادرار را سریع با آب و صابون تمیز بشویید لکه پاک می شود، اما اگر نشد باید برای پاک کردن لکه ادرار از پاک کننده های آمونیاکی استفاده کنید. به خاطر داشته باشید باید پاک کننده را با آب رقیق کنید و بعد از شستشو هم پارچه را چند بار آب بکشید تا باعث آسیب رساندن به پوست نوزاد نشوید.

نحوه پاک کردن لکه گل و لای از لباس کودک

ابتدا بگذارید لکه خشک شود. سپس با استفاده از یک برس، گل خشک شده را پاک کنید. (برای این کار می توانید از مسواک هم استفاده کنید.) کمی جوش شیرین را با آب مخلوط کرده و روی اسفنج بگذارید. خمیر روی اسفنج را بر روی لکه بمالید و بگذارید خشک شود. بعد از خشک شدن، باقی مانده جوش شیرین را از روی لباس پاک کنید. همچنین برای از بین رفتن اثرات احتمالی لکه، در انتها لباس را با دقت آب کشی نمایید.

*فراموش نکنید که برای گرفتن نتیجه مطلوب لکه باید کاملا خشک شود. بعد از خشک شدن لکه، گاهی بدون استفاده از جوش شیرین هم می توان آن را پاک کرد. سعی کنید لباس کثیف کودکتان را در اولین فرصت بشویید. زیرا هرچه لباس لک شده را زودتر بشویید، امکان بیشتری وجود دارند تا لکه ها به طور کامل از بین بروند.

برای شستشوی لباس بچه باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

  • لباس نوزادان و کودکان را قبل از شستشو حتما با آب سرد آبکشی کنید.
  • سعی کنید تا جایی که می توانید لباس نوزادان را به تنهایی داخل لباسشویی بیاندازید و بشویید.
  • برای شستشوی لباس بچه ها به دنبال شوینده های خارجی و گران قیمت نباشید. خرید یک شوینده ی ملایم و ساده ی ایرانی کافی است. حتی همین صابون های شستشوی لباس معمولی می توانند یکی از بهترین گزینه ها برای شستن لباس کودکان باشند.
  • سعی کنید از شوینده های رنگی یا خیلی معطر استفاده نکنید. زیرا ممکن است باعث بروز حساسیت در بچه ها شوند. یک شوینده ی بدون رنگ و بدون بو کافی است.
  • لباس های جدید کودکان خود را هم بشویید. چون احتمالا قبل از این که شما آن لباس را بخرید، با دست های مشتریان دیگر، فروشنده و… تماس داشته و تمام آلودگی ها را به خودش جذب کرده است.
  • تمام لباس ها یک برچسب نحوه ی شستشو دارند. قبل از این که لباسی را بشویید، حتما نوشته های روی برچسب نحوه ی شستشو را بخوانید تا بدانید با چه دمایی و چطور باید شسته شود.
  • از اتو کردن لباس نوزاد خودداری کنید.

خلاصه

از آنجایی که لکه ها عضوی جدانشدنی از لباس کودکان و نوزادان هستند، در این مقاله چند راه حل ساده برای پاک کردن انواع لکه های مدفوع، ادرار، شکلات، شیر و... را به شما آموزش دادیم. امید است که این آموزش ها برای شما مفید واقع گردند.