سبزآبی، نمایندگی انحصاری فروش اینترنتی لباس نوزاد و کودک برندهای تیک تاک و برگ سبز
مسواک زدن دندان نوزاد

مسواک زدن دندان نوزاد

  • 1400/9/7
  • 46
مطالعات اخیر نشان می ‌دهند بیش از 40 درصد از کودکانی که به مدرسه می ‌روند از مشکل پوسیدگی دندان رنج می ‌برند.

این آمار، آمار بسیار زیادی است و این حقیقت را به ما نشان می دهد که والدین به بهداشت دهان و دندان کودکان خود اهمیتی نمی دهند. اما می دانیم که اولین راه برای مبارزه با پوسیدگی دندان مسواک زدن است. در این مقاله قصد داریم به موضوع مسواک زدن کودکان بپردازیم.

علائم رویش دندان های کودک

  • قرمزی و التهاب لثه
  • برجستگی لثه و خارش
  • افزایش بزاق و خارج شدن آب از دهان نوزاد
  • بی قراری، ناراحتی و گریه زیاد
  • بی خوابی
  • نوک زدن دندان از میان لثه
  • مسواک زدن

شروع بهداشت دهان و دندان یک انسان باید بلافاصله پس از تولد او آغاز شود. اکثر مردم تصور می کنند نوزادی که دندانی ندارد و فقط از شیر تغذیه می کند نیازی هم به مراقبت از دهان و لثه هایش ندارد. این یک تصور کاملاٌ اشتباه است. شیر مادر، شیر خشک و سایر انواع شیر حاوی مقادیر قابل توجهی قند هستند که باقی ماندن این قند در دهان می تواند به سلامتی دندان ها و لثه آسیب برساند.

چگونگی مسواک زدن دندان نوزاد

بلافاصله پس از رویش دندان های کودک باید مسواک زدن را آغاز کرد. زمان مناسب برای مسواک زدن در این دوره سنی، دو بار در روز و بعد از اولین و آخرین وعده غذایی است. بهترین وسیله برای رعایت بهداشت دهان و دندان در زمان رویش دندان تا سن 3 سالگی استفاده از مسواک انگشتی است.
بعد از سن 6 ماهگی، پس از هر نوبت شیر دادن، خصوصا در طول شب، مقدار کمی آب به کودک بدهید تا دهانش تمیز شود.
از پستانک یا شیشه شیر به عنوان وسیله آرام کردن یا گول زدن کودک استفاده نکنید. و به یاد داشته باشید پستانک کودک را به مواد شیرین آغشته نکنید.

مسواک انگشتی

چگونگی استفاده از مسواک انگشتی

ابتدا بهتر است دست های خود را قبل از استفاده از مسواک انگشتی با آب و صابون بشویید. سپس شیرخوار را در حالی که سرش به سمت بدن و پاهایش از شما دور است، قرار دهید. برای باز کردن دهان شیرخوار انگشت سبابه خود را به آهستگی به گونه شیرخوار فشار دهید. مسواک انگشتی را روی انگشت اشاره قرار دهید و به آرامی و با حرکات ملایم چرخشی لثه و سطوح دندانی شیرخوار را تمیز کنید.
مسواک انگشتی را بعد از استفاده باید شست و در محلی خشک و به دور از آلودگی قرار دهید.
معمولا موهای این نوع مسواک نرم است تا به لثه کودک صدمه نزند. استفاده از این مسواک ها با توجه به طراحی و نحوه استفاده از آن و همچنین کوچک بودن فضای دهان کودک، معمولا هم برای والدین و هم برای کودک راحت تر است.

آیا از خمیردندان برای کودکان زیر دو سال استفاده می شود؟

تا دو سالگی از هر گونه خمیر دندان استفاده نکنید. برای سنین بالاتر، کمترین مقدار خمیر دندان مخصوص کودکان (خمیر دندان بدون فلوراید) را روی مسواک قرار دهید و هر یک از دندان ها را از لثه به طرف دندان ها، مسواک کنید.

کی باید به کودکم اجازه دهم خودش دندان هایش را مسواک بزند؟

به محض این که کودک تان بخواهد و توانایی آن را داشته باشد، خوب است که به او اجازه دهید سعی کند خود دندان هایش را مسواک بزند، اگر چه احتمالاً تا زمانی که به سن مدرسه نرسد نمی تواند این کار را به خوبی انجام دهد.
در حالی که کودک دندانش را مسواک می زند، شما نیز همین کار را بکنید و سپس دندان های یکدیگر را چک بکنید تا ببینید تمیز شده است یا خیر. اگر دندان های کودک برق بزند و بدرخشد، کارش را به خوبی انجام داده است. در غیر این صورت، به او بگویید که فکر می کنید «نقطه ای را جا گذاشته است» و خود آن را تمیز کنید تا مطمئن شوید.

اگر کودکم تمایلی به مسواک زدن نشان نداد، چه باید بکنم؟

اگر کودک تان هر بار موقع مسواک زدن بهانه گیری می کند، شاید خریدن مسواکی که یکی از شخصیت های کارتونی ویژه بر روی آن وجود دارد، مؤثر واقع شود.
شما می توانید به فرزند تان اجازه دهید چندین مسواک در رنگ های مختلف داشته باشد تا در موقع مسواک زدن بتواند از میان آن ها مسواک دلخواهش را انتخاب کند.
سعی کنید داستان هایی را برای کودکان خود بخوانید که در آن ها به اهمیت بهداشت دهان و دندان و مسواک زدن کودکان توجه شده است. تمامی این کارها سبب می شوند کودکان یاد بگیرند که به بهداشت دهان و دندان خود اهمیت بدهند.
مطمئن شوید که کودک صحیح مسواک می زند و انجام این کار را برایش به همراه بازی و شعر خواندن انجام دهید. یا از موزیک های مخصوص مسواک زدن استفاده نمایید.

چگونه کودک را به دندانپزشکی اطفال ببریم؟

ترسیدن کودک از دندان پزشکی یک امر طبیعی است و ممکن است در هر سنی اتفاق بیفتد. خوب است که با برخورد های درست و بجا ترس را از کودک خود دور کنید تا با آرامش بیشتری کودک رغبت به ترمیم دندان هایش داشته باشد.
به کودک تان رشوه ندهید و کودک تان را از آمپول نترسانید. یکی از اسباب بازی های مورد علاقه اش را به مطب بیاورید. او را ترسو خطاب نکنید و با او مهربان باشید تا به شما اعتماد کند. می توانید با یک رفیق صمیمی اش او را به مطب ببرید.

فلوراید خوب است یا بد؟

حتی مقدار کمی فلوراید هم برای دندان های در حال رشد مفید است. این ماده معدنی با مستحکم کردن مینای دندان و مقاوم تر کردن آن در برابر اسید ها و باکتری های مضر، از فرسودگی دندان ها جلوگیری می کند.
مقدار کم فلوراید برای دندان های کودک تان چیز خوبی است اما قورت دادن مقدار زیادی از آن در طول زمان می تواند به حالتی منجر شود که فلوروسیس flurosis نامیده می شود.

خمیردندان مناسب برای کودکان

هنگام خرید خمیردندان برای کودک تان، خمیردندان مخصوص کودکان را تهیه کنید زیرا خمیردندان بزرگسالان ممکن است حاوی مقدار بیش از حد فلوراید باشد. خمیردندان کودک شما باید حاوی حداقل 1000ppm فلوراید باشد تا از پوسیدگی دندان جلوگیری کند.
مسواک زدن کودکان و برقراری روابط اجتماعی موفق در بزرگسالی
در پایان بهتر است بدانید رعایت بهداشت دهان و دندان نقش بسیار مهمی در برقراری ارتباط با دیگران دارد. دندان های سالم و زیبا به لبخند زیبایی خاصی می بخشد. همچنین عدم بوی بد دهان از ویژگی های افراد با شخصیت است. بنابراین اگر مسواک زدن کودکان و اهمیت به بهداشت دهان و دندان از کودکی آغاز شود، این افراد در بزرگسالی می توانند افرادی موفق باشند.
بهترین راه حل برای ماندگار کردن تداوم مسواک زدن، همراهی با کودک است. همچنین سعی کنید به کودک خود مزایای مسواک زدن را توضیح دهید.