سبزآبی، نمایندگی انحصاری فروش اینترنتی لباس نوزاد و کودک برندهای تیک تاک و برگ سبز
بهترین ورزش برای کودکان زیر 2 سال

بهترین ورزش برای کودکان زیر 2 سال

  • 1399/3/17
  • 2310
دنیای کودکان پر از ورزش های متنوع و هیجان انگیز می‌باشد، اما مهمترین مسئله آن است که چه ورزش‌های مناسب سن آن‌ها می‌باشد.

گاهی کودکان به اشتباه ورزش هایی را انجام می دهند که نه تنها برای آن ها مفید نیست، بلکه باعث آسیب رسیدن به آن ها می شود.
حال ما در این مقاله به بررسی و معرفی ورزش های مناسب برای کودکان زیر دو سال خواهیم پرداخت.
اهمیت این موضوع، یعنی ورزش های مناسب سن کودکان، برای کودکان زیر دوسال بیشتر از سایر کودکان می باشد. زیرا در این دوران تمامی استخوان های کودک شروع به رشد کردن و شکل گرفتن می کنند و یک اشتباه کافیست تا یک عمر کودک دچار اختلال گردد. والدین نیز در این دوران وظیفه بیشتری را متحمل می شوند، زیرا کودکان در این بازه سنی، قدرت انتخاب و تصمیم گیری را نداشته و تابع والدین خود می باشند.
فعالیت های ورزشی برای کودکان از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا باعث ایجاد نشاط و رشد و تکامل کودک می گردد. اما دقت داشته باشید که کودک برای شروع فعالیت های ورزشی خود بایستی یک سری مراحل اولیه را طی کند تا هرم رشد او دچار آسیب نگردد. مهارت های اولیه ای مانند: نشستن، راه رفتن، پرتاب کردن، حرکت تعادلی دست ها و پاها و حفظ تعادل کامل گردن و بدن که از 11 ماهگی شروع و تا 6 سالگی تکمیل می شود.
لازم به ذکر است که سرعت رشد کودکان با یکدیگر برابر نیستند. بنابراین والدین بایستی نسبت به سطح بلوغ جسمی و سطح مهارت فرزندتشان، ورزش های متناسب با آن ها را انتخاب کنند.

نکاتی که باید پیش از ورزش کودکان رعایت کنید

1.برای ورزش دادن کودکان بایستی شرایط خاصی را مهیا کنید که در آن شرایط، سلامت و ایمنی کودک به درستی حفظ گردد.
2.قبل از انجام هرگونه ورزش و نرمش، یک زیرانداز نرم و مناسب تهیه و پهن کنید.
3.نرمش ها و ورزش های کودک را حتما بر روی زمین انجام دهید تا راحت تر حرکات نوزاد را تحت کنترل بگیرید.
4.ورزش و نرمش را در شرایط آرام و بدون استرس انجام دهید، زیرا اگر شما استرس داشته باشید، به کودک انتقال داده و لذت ورزش را از او خواهید گرفت.
5.دمای اتاقی که نوزادتان را در آن ورزش می دهید بایستی نرمال ( نه خیلی گرم و نه خیلی سرد) باشد، و به میزان کافی اکسیژن در آن وجود داشته باشد.
6.لباس مناسب و راحت به کودک خود بپوشانید. زیرا اگر کودک هنگام ورزش لباسی تنگ و یا نامناسب برتن داشته باشد، از ورزش متنفر شده و دیگر این اجازه را به شما نمی دهد که با او تمرین کنید. برای تهیه لباس های مناسب نوزادان و کودکان، می توانید به فروشگاه اینترنتی سبزآبی مراجعه کنید تا بهترین و باکیفیت ترین پوشاک کودکان را از برند تیک تاک یا آشور سابق برای فرزند دلبند خود تهیه کنید. تمامی لباس های ارائه شده در فروشگاه اینترنتی سبزآبی، کاملا نخ پنبه ای، زیبا و راحت می باشند.

فواید ورزش کردن برای کودکان

تحقیقات نشان می دهد نوزادان زیر 2 سالی که در این دوران به صورت مستمر و روزانه ورزش و نرمش می کنند از نشاط و سلامت بیشتری نسبت به هم سن و سالان خود برخوردارند. دارند. بنا به تحقیق کارشناسان، شروع ورزش های پایه و انجام نرمش ها دارای هیچ محدودیت سنی نمی باشد و حتی شروع آن از سنین نوزادی در سلامت و علاقه کودک نسبت به ورزش بسیار تاثیرگذار می باشد. در ادامه به معرفی چند تاثیر بسیار مهم ورزش کردن کودکان خواهیم پرداخت:

  1. قوی شدن استخوان ها و ماهیچه ها
  2. داشتن بدنی مستحکم تر با استقامت بیشتر
  3. کاهش خطر ابتلا به افزایش وزن
  4. کاهش خطر ابتلا به بیماری دیابت نوع 2
  5. کاهش خطر ابتلا به فشار و کلسترول خون
  6. داشتن بدنی ورزیده با ظاهر و فیزیکی بهتر

ورزش نوزاد

ورزش های مناسب برای سنین:

0 الی 6ماهگی

کودکان از بدو تولد نیازمند ورزش و نرمش های مناسب سنین خود هستند. گاهی گمان می کنیم تا زمانی که کودکمان شروع به راه رفتن و دویدن نکرده است، نیازمند هیچگونه ورزشی نخواهد بود. اما کودکان برای شکل گیری درست و افزایش استقامت اعضای بدن خود از همان ابتدا نیازمند ورزش هستند.
حتما با این صحنه مواجه شده اید که کودکتان بدون دلیل شروع به نق زدن و گریه کردن می کند. پوشک او را تعویض می کنید، به او غذا می دهید، به او اسباب بازی می دهید اما کودک همچنان به گریه خود ادامه می دهد. همه ی ما از یکجا نشینی و بی تحرکی خسته و کسل می شویم. کودکان نیز پس از گذراندن یک زمان طولانی بی تحرکی، دچار خستگی و کلافگی می شوند و شروع به گریه می کنند. برای اینکه کودک خود را از این وضعیت نجات داده و گریه او را پایان دهید، می توانید با نرمش های خیلی آرام با او بازی کنید. برای مثال: گاهی نوزاد خود را به پشت بخوابانید و دست های کودک خود را به سمت بالا گرفته و به آرامی به صورت دورانی حرکت دهید. می توانید این حرکت را بر روی پاهای کودک خود نیز انجام دهید. همچنین می توانید به او کمک کنید تا گردن خود را سفت نگه دارد. کودکان زیر 6 ماه توانایی انجام خیلی از ورزش ها را نداشته و به همین دلیل بایستی به آرامی اعضای بدن او را نرمش دهید.

6 الی 1 سالگی

اغلب کودکان در این دوران قادر به نشستن می شوند و برخی در ابتدای یک سالگی توانایی بلند شدن و یا حتی راه رفتن را پیدا می کنند. ورزش این دوران، از دوران زیر 6 ماهگی سخت تر ولی در کل باید یک ورزش کاملا راحت و ساده باشد. زیرا استخوان های کودکان در این سنین به تازگی شکل گرفته و با یک حرکت نادرست دچار شکستگی و تغییر حالت می شوند.

ورزش هایی که مناسب کودکان در این سنین می باشد، عبارتند از:

صلیب سینه:

در این ورزش مادر یا پدر بایستی کودک را پشت خوابانده و با گرفتن دست های کودک، او را به سمت بالا و پایین حرکت دهند. این ورزش علاوه بر تقویت مفصل و عضلات ناحیه شانه و سینه ی کودک، منجر به گسترده شدن و تقویت قفسه سینه و ریه نیز می شود.

تکنیک دوچرخه:

برای انجام این نرمش، کودک را به پشت خوابانده و مچ پا و بخشی از پاشنه کودک را در دست بگیرید. مراقب باشید که فشاری بیش از حد به پای کودک وارد نکنید. سپس به ترتیب پای راست و بعد پای چپ کودک را به سمت قفسه سینه او هدایت کنید. این ورزش به توان حرکتی نوزاد و تقویت عضلات ران او کمکی بسیاری خواهد کرد.

کمک کردن به نشستن:

همانطور گه گفتیم کودکان در این سن توانایی نشستن را پیدا خواهند کرد. اگر کودک شما هنوز قادر به نشستن نیست، دست خود را پشت او قرار داده و به او کمک کنید که بنشیند. اینکار به تقویت استخوان های کمر کودک کمک بسیاری خواهدکرد.

1 الی 2 سالگی

در سنین 1 الی 2 سالگی، اغلب کودکان به تازگی راه رفتن را آغاز کرده اند. به همین دلیل بهترین ورزش برای کودکان در این سنین، پیاده روی در کنار والدین می باشد. زیرا پیاده روی موجب تقویت عضلات پا در کودکان می شود. در این دوره سنی می توانید به کمک یک توپ ورزش های زیادی را با کودک خود انجام دهید. می توانید توپ را قل داده و از کودک خود بخواهید که به دنبال توپ برود و آن را بیاورد. ازکودک خود بخواهید که توپ را با تمام قدرت و زور خود پرتاب کند. اینکار به تقویت عضله های بازوی آن کمکی بسیاری خواهد کرد.

سخن آخر

در این مقاله به اهمیت ورزش در کودکان و معرفی ورزش های مناسب سنین 0 الی 2 سال پرداختیم. امید است که با مطالعه این مقاله، کودکانی سالم و تندرست داشته باشیم.