فروشگاه اینترنتی سبزآبی، نمایندگی انحصاری فروش اینترنتی لباس نوزاد و کودک برندهای تیک تاک و برگ سبز
علائم افسردگی بعد از زایمان در پدران

علائم افسردگی بعد از زایمان در پدران

 • 1403/02/10
 • 155
افسردگی پدر با توجه به مسئولیت و اهمیت جایگاه اش می تواند کل خانواده را تحت تاثیر قرار دهد.

با اینکه بر اساس تحقیقات شدت افسردگی آقایان شدیدتر از زنان بوده و حتی احتمال خودکشی نیز در آن ها بالاتر است؛ متاسفانه به افسردگی پدر کمتر توجه می شود. افسردگی پس از والد شدن هم نوعی از افسردگی است که اغلب تصور می کنند فقط مادران به آن مبتلا می شوند.

عوامل موثر در افسردگی پدر پس از زایمان همسر

خواسته­ ها و مسئولیت­ های جدید در دوران بارداری و دوران پس از زایمان، اغلب باعث تغییرات عمده ای در زندگی پدر نیز می شود و بسیار مهم است که بدانیم چه عواملی می توانند بر ایجاد افسردگی تأثیر بگذارند. از جمله این عوامل می­ توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مشکل در ایجاد دلبستگی با نوزاد
 • عدم وجود الگوی مناسب برای نقش پدری
 • عدم حمایت اجتماعی یا کمک خانواده و دوستان
 • تغییرات در روابط زناشویی مانند عدم صمیمیت شریک زندگی
 • احساس محرومیت و حسادت بر سر پیوند مادر و فرزند
 • عدم پاداش در فرزندپروری
 • افسردگی مادر
 • استرس مالی و کاری
 • تستوسترون پایین

علائم افسردگی پدر

افسردگی پس از تولد نوزاد با غمگینی که بسیاری از پدرها در روزهای نخست پس از تولد کودک تجربه می­ کنند، متفاوت است. در غمگینی یا استرس عادی، اگر فرد کمی بیشتر بخوابد، فعالیت­ های ورزشی انجام دهد، یا وقتی برای صرف نهار با یک دوست قرار داشته باشد، احساس بهتری خواهد داشت. اما در افسردگی، انجام این کارها تغییری در اوضاع ایجاد نکرده و علائم بیماری بسیار شدیدتر و از نظر دوام پایدارتر از غمگینی است. اگر دوران «غمگینی» بیش از دو یا سه هفته طول بکشد، احتمالاً فرد به افسردگی مبتلا شده و باید به متخصص روانشناس که در امور مربوط به مردان تبحر دارد، مراجعه نماید. باید بدانید افسردگی اگر به موقع درمان نشود، بدتر خواهد شد.

علائم افسردگی پدران شامل غمگینی پیوسته، بی تفاوتی، مشکلات خواب و داشتن انرژی پایین است. دیگر علائم ممکن است شامل تحریک پذیری، کناره گیری و مشارکت نکردن در امور خانه و خانواده باشد. بر اساس یک مطالعه، میزان افسردگی در میان پدران سه تا شش ماه پس از تولد کودک به اوج خود می رسد. این مطالعه همین طور نشان داد افسردگی دوران بارداری و پس از زایمان می تواند ارثی باشد.

افسردگی پس از زایمان مادران و راه های درمان آن

همچنین ارتباطی بین افسردگی در میان مادرها و پدرها مشاهده شد. یعنی این امکان وجود دارد که ابتدا مادر به افسردگی مبتلا شود یا ابتدا پدر دچار این عارضه شود و بعد دیگری دچار آن شود. همچنین ممکن است افسردگی ناشی از خلق وخوی کودک یا سلامت او باشد. تمرکز پژوهش ها روی دلایل هورمونی نیز صورت گرفته است و همچنان ادامه دارد.

افسردگی پدران نیز مانند افسردگی تازه مادران، می تواند اثرات منفی روی کودکان داشته باشد. به عنوان مثال، برخی تحقیقات نشان می دهد کودکانی که پدران آن ها در طول دورۀ قبل از تولد و بعد از زایمان افسرده بوده اند، مشکلات عاطفی و رفتاری دارند و وقتی پدران در دوران شیرخواری کودکشان افسرده هستند، فرزندان تا سن دو سالگی، دایره لغات کوچک تری دارند. پس بهتر است افسردگی دوران بارداری و پس از زایمان در پدران را به رسمیت بشناسید و اگر نگران این هستید که علت این حالت در پدر نوزاد چیست، به دنبال ارزیابی توسط یک متخصص باشید.

بهترین راهکارها برای کمک به ایجاد ارتباط پدرها با نوزادشان

هرچه بیشتر برای مراقبت عملی از نوزادتان وقت بگذارید، توانایی ایجاد پیوند عاطفی با او، همچنین کمک و حمایت از همسرتان بیشتر می شود. تغییرات هورمونی در بدن شما، هماهنگی با نقش جدیدتان به عنوان پدر و حس یک همراه استوار را در خانواده برای شما آسان تر می کند. مطالعات و پژوهش ها نیز نشان می دهد بچه هایی که پدرانشان با آن ها پیوند و ارتباط بیشتری داشته اند، مشکلات رفتاری کمتری در زندگی دارند و از توانایی های شناختی و سلامت روانی بهتری برخوردار هستند. برخی از راهکارهای ایجاد پیوند بهتر با نوزادتان شامل موراد زیر است:

نوزادتان را در آغوش بگیرید

نوزاد را بغل کنید، بغل کردنی که شامل تماس پوست شما با پوست نوزاد باشد. این تماس برای شما و کودکتان آرام بخش است، پس او را در آغوش بگیرید، نوازشش کنید و در خانه بچرخانید. با کودکتان مثل شخصی رفتار کنید که می خواهد شما را بیشتر بشناسد. گاهی نیز هنگام انجام کارهای روزمره، کودک را در یک آغوشی حمل کنید و برای نزدیکی بیشتر در فضای بیرون از خانه نیز یک آغوشی نوزاد که سایز خودتان باشد بخرید.

با نوزاد حرف بزنید

مرتب با کودک صحبت کنید و برایش ترانه بخوانید. حرکات، غان و غون و دیگر صداهایش را تقلید کنید. اینها اولین قدم های برقراری ارتباط با اوست. در طول روز با کودکتان حرف بزنید. در ابتدا شاید به نظر برسد که انگار دارید با خودتان صحبت می کنید، اما اگر ادامه دهید، این کار به تدریج طبیعی تر به نظر می رسد.

با نوزاد بازی کنید

نوزادان از بازی کردن به همان اندازۀ کودکان بزرگ تر لذت می برند. سبک بازی کردن شما ممکن است با همسرتان متفاوت باشد، اما این غیر از اینکه ایرادی ندارد، بسیار هم خوب است، زیرا کودک از امکان بازی های مختلف با هر دوی شما لذت خواهد برد.

برایش کتاب بخوانید

مرتب برای کودکتان کتاب بخوانید. وقتی کتاب می خوانید نیز او را تا جای ممکن به خودتان نزدیک نگه دارید. این فکر را هم نکنید که کتاب خواندن برای نوزاد فایده ای ندارد، به حرف دیگران کمتر گوش کنید و سعی کنید شیوه تربیتی خودتان را داشته باشید.

تیشرت نوزادی پسرانه و دخترانه

نیازهای نوزاد را بفهمید

شما می توانید سعی و تلاش کنید تا معنای سرنخ هایی را که نوزادتان نشان می دهد متوجه شوید. نوزادتان معمولاً به چیزی مثل شیر، تعویض پوشک یا در آغوش گرفته شدن نیاز دارد.

در نگهداری نوزاد مشارکت کنید

مراقبت از نوزادتان فرصتی برای ایجاد پیوند و برقراری ارتباط عاطفی است. برای مثال، عوض کردن پوشک به شما و او فرصت بیشتری برای ارتباط چشمی، تماس فیزیکی و صحبت کردن می دهد، حتی اگر فعلاً این گفت وگو یک طرفه باشد. پس مشارکت فعال و مداوم را فراموش نکنید.می توانید لباس نوزاد را شما به تن او کنید. لباس سفید نوزادی را می توانید از برند های تیک تاک و برگ سبز تهیه کرده و در مصرف روزانه نوزاد از این لباس نوزادی استفاده کنید.

برای مراقبت از نوزادتان پیش قدم شوید

به محض اینکه توانستید، چند ساعت مسئولیت نوزاد را به تنهایی بر عهده بگیرید. این کار به شما اعتماد به نفس بیشتری می دهد. شیوۀ مراقبت شما از فرزندتان احتمالاً متفاوت از همسرتان است، اما این اشکالی ندارد، زیرا این امکان را می دهد که فرزندتان از مراقبت منحصربه فرد و خاص پدرش نیز بهره مند شود.

در شیردهی شریک شوید

زمان شیردهی همسرتان به نوزاد، به این معنا نیست که شما از آن ها جدا شده اید، مراقبت از فرزندتان یک کار دو نفره است. وقتی کودک شیرش را خورد، شما می توانید با آروغ دادن، ترانه خواندن، بازی کردن با او یا بغل کردنش، ادامۀ کار را به عهده بگیرید. اگر همسرتان شیرش را می دوشد، شما نیز می توانید این شیر را در شیشه شیر یا با فنجان کوچکی با اجازه همسرتان به کودک بدهید. با این کار، شما و کودکتان فرصت بیشتری برای پیوند عاطفی خواهید داشت و همسرتان هم می تواند کمی استراحت کند. وعده های آرام شیر دادن در نیمه شب، وقتی تنها شما و کودکتان بیدارید می تواند واقعا برایتان شگفت انگیز باشد.

خرید لباس سفید

کمک به بهبود افسردگی در پدر

یادتان باشد که دوره پس از زایمان برای پدر نوزاد نیز سخت است، بنابراین مطمئن شوید که غیر از خود شما، او نیز خواب مناسبی دارد و به اندازه کافی از خود مراقبت می کند. وقتی شوهرتان درگیر افسردگی پس از زایمان شما می شود، سازگاری و تطبیق با پدر شدن می تواند برایش سخت باشد، به ویژه اگر هر دوی شما انتظار داشتید که زندگی شما پس از تولد کودکتان، فقط و فقط زمانی بدون توقف سرشار از شادی و سرخوشی برای خانواده شما باشد.

اگر یک مرد هستید و احساس می کنید به اضطراب و یا افسردگی پدرانه بعد از زایمان دچار شده اید حتما در مورد این احساس با همسرتان صحبت کنید. ابراز احساسات به منزله ضعیف بودن شما نیست. باید در کنار همسرتان مثل یک تیم این سفر را طی کنید. علاوه بر گفت و گو با همسرتان انجام ورزش هایی مانند یوگا یا تمرینات ورزشی می تواند به کم کردن احساسات در مردان کمک کند.
علاوه بر ورزش، داشتن تغذیه خوب و داشتن یک رژیم غذایی سالم به آرام کردن حالات تنش زا در مردانی که به افسردگی پدرانه دچار شده اند کمک می کند. نکته مهم این است که افسردگی مردان بعد از زایمان را باید جدی گرفت و اگر با گفت و گو، ورزش و یا تغذیه نتوانستید به آرامش برسید حتما به یک مشاور مراجعه کنید.