سبزآبی، نمایندگی انحصاری فروش اینترنتی برندهای تیک تاک و برگ سبز
هدیه دادن به کودکان

هدیه دادن به کودکان

  • تاریخ: [جمعه 1398/دی/20]
بسیاری از ما که سن بحرانی و حساس کودکی را پشت سر گذاشته ایم، توجه چندانی به اهمیت هدیه دادن به کودکان نمی کنیم.

از دیرباز هدیه دادن و هدیه گرفتن روشی برای بیان عشق بوده است. هدیه در اصطلاح یونانی به معنای لطف است. اهمیت هدیه دادن به کودکان جایی مشخص می شود که وقتی از راچل کودکی ده ساله پرسیدیم که چرا فکر می کند که والدینش او را دوست دارند، ما را به اتاق خود برد و با نشان دادن هدیه‌هایی که به مناسبت های مختلف از پدر و مادر خود گرفته بود، سعی در نشان دادن ابراز علاقه والدینش به خود داشت.

هرکدام از هدیه ها و اسباب بازی ها برای او جایگاه خاصی داشتند و حاکی از عشق والدینش بودند. هدیه دادن و هدیه گرفتن می تواند روش قدرتمندی برای بیان عشق باشد. مهم ترین هدیه ها به سمبل عشق تبدیل می شوند و قسمتی از زبان عشق را نشان می دهد. برای اینکه والدین بتوانند با زبان چهارم عشق (یعنی هدیه) با فرزندانشان صحبت کنند،کودک باید حس کند آن ها واقعا دوستش دارند.

البته توجه داشته باشید که هدیه به تنهایی کافی نیست و ابراز محبت جایگاه اولیه و ابتدایی را داراست. همچنین این نکته نیز لازم به ذکر است که کودکان همانند بزرگسالان دارای روحیه های متفاوتی هستند. بدین گونه که برخی از آن ها هنگام دریافت هدیه بسیار خوشحال می شوند و برخی با دیدن هدیه ها چندان هیجان زده نمی شوند. منشاء این اختلاف رفتاری در روحیه ی متفاوت کودکان است. پس والدین نباید در برابر این رفتار کودکان ناراحت شوند و آن را قدر نشناسی تلقی کنند، بلکه بایستی با توجه به رفتارهای کودک خود، فرزند خود را بیشتر و بهتر بشناسند.

هدیه دادن به کودکان

روش های مناسب هدیه دادن به کودکان

همانطور که می دانیم هدیه نوعی بیان عشق می باشد و نباید بخاطر جبران زحمت به کسی داده شود. زیرا در این صورت هدیه جایگاه واقعی خود را از دست خواهد داد.
در دنیای بزرگسالان عموما هر آنچه به عنوان هدیه داده می شود، از روی عشق واقعی نیست و گاهی جنبه رشوه به خود می گیرد.
بایستی دقت کنیم که این نوع هدیه دادن در دنیای کودکان رایج نشود و دنیای زیبای کودکان را خراب نکند.
اما متاسفانه برخی والدین معنای هدیه دادن را برای کودک خود تغییر داده اند. این به نوعی است که والدین هدیه‌ای را صرفا برای انجام کاری مانند تمیز نگه داشتن اتاق برای کودک خود خریداری می کنند. این یک هدیه واقعی نیست، بلکه جبران خدمتی است که کودک انجام داده است.

وقتی پدر و یا مادر به کودک قول می دهد که اگر تکالیف خود را انجام دهد، برای او بستنی می خرد، این بستنی جنبه هدیه را به خود نخواهد گرفت و نوعی رشوه برای سوق دادن رفتار کودک به سمت و سوی دلخواه به حساب می‌آید. شاید تصور کنید که کودک اصطلاح جبران و یا رشوه را نداند اما مفهوم آن را در عمل به خوبی درک می کند.

چگونه برای کودک خود اسباب بازی مناسب انتخاب کنیم؟

برای هدیه دادن به کودک خود، می توانید به نیاز های او توجه کنید. گاهی می توانید با خرید کیف، کفش و یا لباسی که از نیازهای واجب کودک است و کادو کردن آن، به کودک خود هدیه دهید. توجه داشته باشید که کودکان برخلاف بزرگسالان اهمیت زیادی به کادو کردن هدیه قائل می شوند.
اما این روزها خرید یک هدیه مناسب برای کودکان یکی از دغدغه های اصلی والدین می باشد و لازم است که والدین پیش از خرید اسباب بازی این سوال ها را از خود بپرسند که آیا این اسباب بازی فایده ای برای کودکم دارد؟ از دوام کافی برخوردار است؟ قیمت مناسبی دارد؟ و...

باتوجه به نکات بالا گاهی لازم نیست همه اسباب بازی ها جنبه آموزشی داشته باشد و اگر تنها حال خوشی را به کودک شما بدهند، کافیست و نیازی نیست اسباب بازی های خیلی گران قیمت و پیشرفته برای کودک خود بخرید.
اما توجه داشته باشید که هدیه صرفا اسباب بازی نیست و شما می توانید با دادن یک لباس زیبا نخ پنبه ای از یک برند معتبر که کودک شما در آن احساس راحتی کند، کودک خود را خوشحال کنید.در این میان شما می‌توانید از لباس های برند تیک تاک و برگ سبز برای خوشحال کردن کودک خود استفاده کنید. زیرا پوشاک تیک تاک می تواند بهترین هدیه برای کودک شما باشد.

نیازهای عاطفی مهتر از هدیه دادن

پیش تر به اهمیت هدیه دادن به کودکان پرداختیم. درست است که دادن هدیه می تواند تاثیر مثبتی بر روحیه فرزندان شما بگذارد ولی نباید توجه به این موضوع، محبت کردن و برطرف کردن نیازهای عاطفی را کم اهمیت بکند. فرزندان شما در ابتدا قبل ازدریافت هرگونه هدیه، نیازمند دریافت مهر و محبت از سمت والدین هستند. محبت رکن اصلی ابراز علاقه به کودک می باشد. چنانچه کودکی عشق والدین را احساس نکند، دادن هدیه بی فایده خواهد بود.
مادری را می شناسم که بسیار کم حوصله بود و همواره سر پسرش فریاد می کشید. او وقتی یک توپ فوتبال برای پسرش هدیه آورد، مدتی بعد آن توپ را در توالت پیدا کرد. وقتی جویای جواب از فرزند خود شد در پاسخ فقط کلمه متاسفم را از کودک خود شنید. روز بعد مادر توپ را در سطل آشغال یافت و پس از بحث با فرزندش باز هم کلمه متاسفم را شنید. پس از این ماجرا مادرش به این نتیجه رسید که باید روی مخزن عشق پسرش کارکند.(به ویژه در خواب) طولی نکشید که شاهد تغییرات مثبتی در رفتار پسرش شد.

با توجه به این مثال متوجه می شویم که تنها هدیه دادن به کودکان برای آن ها کافی نیست و برطرف کردن نیازهای عاطفی کودک بسیار مهمتر از هدیه دادن است.

هدایای نامناسب برای کودکان

هدایای نامناسب برای کودکان

برخی والدین تصور می کنند که با دادن هدیه های فراوان به فرزند خود، می توانند خلاء ناشی از سایر زبان های عشق را پر کنند. گاهی به جای اینکه با کودکان خود وقت بگذرانند و با آن ها بازی کنند، به آن ها هدیه می‌دهند. این رفتار نادرست بیشتر درخانواده های ناسالم نمایان می شود. به خصوص این رفتار(استفاده نامناسب از هدیه) در خانواده هایی که در آن ها پدر و مادر از یکدیگر جدا شده اند بیشتر به چشم می آید. در این شرایط اغلب به دلیل احساس گناه ناشی از جدایی، سرپرست کودک او را غرق در هدیه می کند. اما این یک روش کاملا اشتباه و غلط می باشد. در این صورت طولی نمی کشد که کودک متوجه می شود که والدین با این رشوه ها سعی در خرید عشق او را دارند. در چنین مواردی کودکان پول پرست و سوءاستفاده گر بار می آیند. زیرا یاد می گیرند که با استفاده از هدیه دادن می توانند احساسات دیگران را مدیریت کنند.

برای مثال

پدر و مادری به مدت سه سال بود که از یکدیگر جدا شده بودند و کودک در این مدت با مادر خود زندگی می‌کرد. وضع مادر بسیار معمولی و پدر ثروتمند و از لحاظ مالی تکمیل بود. وقتی پدر به دیدن کودک خود می‌آمد، اسباب بازی های گران قیمت می آورد و سعی داشت کودک را علیه مادرش تحریک کند. او نمی دانست که زمانی که کودک بزرگ شود، به دلیل استفاده نامناسب از احساسات او، نسبت به پدر تنفر پیدا خواهد کرد.
در چنین مواردی مراجعه به یک مشاور می تواند تاثیر بسیاری بر روی آینده کودک شما بگذارد. برخی از والدین چنان فرزندانشان را غرق در هدیه می کنند که اتاق فرزندانشان شبیه به یک مغازه اسباب بازی فروشی می‌شود. این کار ارزش هدیه دادن را پایین می آورد و همچنین باعث می شود که کودک نتواند به درست از وسیله های خود استفاده کند و از آن ها لذت ببرد.
در نتیجه اسباب بازی برای کودک معنای واقعی خود را از دست می دهد و کودک پس از مدتی تمایلی به دریافت اسباب بازی جدید نخواهد داشت.

توصیه هایی درباره هدیه دادن

والدین برای دادن هدیه به کودکان خود بایستی به چندین نکته توجه داشته باشند.

  1. هدیه باید نشان دهنده عشق باشد و اگر حالت جبران و یا رشوه داشته باشد، نمی توان آن را هدیه تلقی کرد.
  2. زمانی که قصد خرید هدیه برای کودک خود را دارید، حتما او را همراه خود ببرید و نظر او را بپرسید.
  3. والدین بایستی به عنوان بزرگتر و سرپرست کودکان، بایستی بدانند که کدام خواسته کودکان زودگذر و کدام پایدار است. این مسئله کمک می کند تا والدین بتوانند در خرید هدیه مناسب به کودکان کمک کنند.
  4. گاهی به فرزندان خود بیاموزید که لازم نیست صرفا هدیه خریدنی باشد. شما می توانید با دادن یک گل، یک تکه چوب زیبا و یا یک سنگ غیر عادی به کودک خود، او را خوشحال کنید.
  5. بجای دادن هدیه گران قیمت، برای کودک خود یک جشن تولد بزرگ بگیرید. مطمئن باشید که این کار بیشتر و بهتر در کودک تاثیر مثبت خواهد داشت.

این مقاله برگرفته از کتاب پنج زبان عشق در تربیت کودکان نوشته دکتر گری چاپمن و دکتر راس کمپل می‌باشد.

سرزمین لی لی پوت

سرزمین لی لی پوت

  • تاریخ: [یکشنبه 1395/اسفند/08]