سبزآبی، نمایندگی انحصاری فروش اینترنتی لباس نوزاد و کودک برندهای تیک تاک و برگ سبز
آیا اسهال می تواند علامت کرونا در کودکان باشد؟

آیا اسهال می تواند علامت کرونا در کودکان باشد؟

 • 1399/5/22
 • 170
اسهال یک بیماری بسیار شایع در میان کودکان است. اما نگران نباشید در ادامه نوع و تشخیص آن را بررسی می کنیم

کودکان با دست زدن به کف توالت، اسباب بازی، پستانک و سر شیشه آلوده به عفونت و قرار دادن دست خود یا وسیله در دهان به راحتی در معرض ابتلا به اسهال قرار می گیرند. اسهال بچه ها به صورت تغییراتی در حرکات روده، مدفوع شل و آبکی است که با الگوی طبیعی و ظاهری مدفوع در کودکان تفاوت دارد. گاهی اوقات اسهال حاوی خون یا مخاط است. شناسایی اسهال خفیف ممکن است کمی مشکل باشد، زیرا در کودکان سالم هم تعداد دفعات اجابت مزاج و قوام مدفوع با توجه به سن و رژیم غذایی متفاوت است. برای مثال، نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می کنند و هنوز دریافت مواد غذایی جامد را آغاز نکرده اند، دارای مدفوع شل تری هستند که طبیعی در نظر گرفته می شود. افزایش ناگهانی تعداد دفعات دفع مدفوع و تغییر قوام آن ممکن است نشانه اسهال در نوزادان باشد. با این حال، داشتن مدفوع آبکی در مدت بیش از 24 ساعت هرگز طبیعی نیست. برای تشخیص اسهال در کودک با یک مدفوع بدون مشکل ابتدا باید بدانید چه چیزی در کودک شما معمول و مثل همیشه و چه چیزی به تازگی تغییر کرده است. همان طور که گفته شد، نوزادان تازه متولد شده دفعات مدفوع زیادی دارند. مدفوع آن ها به طور معمول کاملاً نرم است.


بیشتر موارد اسهال در کودکان خفیف است و تا زمانی که کودک دچار کم آبی نشود، تهدیدی جدی برای سلامت او نیست. اما کم آب شدن بدن می تواند بسیار خطرناک باشد، پس بسیار ضروری است که اطمینان حاصل کنید در صورت وجود اسهال، کودکتان مقدار زیادی مایعات دریافت می کند. همچنین هیچ داروی ضد اسهالی به نوزادتان ندهید، مگر اینکه پزشک آن را تجویز کرده باشد، زیرا این داروها می تواند برای نوزادان و کودکان شیرخوار خطرناک باشد.

کرونا در کودکان

نحوه تشخیص کم آبی کودکان:

 • کاهش ادرار روزانه
 • تیره شدن رنگ ادرار
 • خشک شدن دهان
 • خشک شدن چشم ها
 • ضعیفی و سرگیجه
 • خستگی

چگونه تشخیص دهیم کودکمان به اسهال مبتلا شده است؟

مقدار و چگونگی دفع در هر کودکی با بقیه متفاوت است، اما افزایش ناگهانی تعداد دفع مدفوع ممکن است نشانۀ اسهال باشد. برخی از علائم اسهال ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تب
 • بی اشتهایی
 • کاهش میل به شیر خوردن
 • افزایش ناگهانی آبکی شدن مدفوع

چرا کودکان دچار اسهال می شوند ؟

دلایل زیادی برای بروز اسهال در کودکان وجود دارد. فرشته کوچولوی شما ممکنه عفونت باکتریایی یا ویروسی داشته باشد یا گاهی عدم تحمل غذایی، انگل گوارشی و یا مصرف آنتی بیوتیک. بطور خلاصه می توان دلایل زیر را برشمرد:

1-عفونت ویروسی

ویروس های زیادی باعث اسهال می شوند. که رایج ترین این ویروس ها در کودکان شامل رتروویروس، آدنوویروس و کالیسیروس است. در حالیکه، کودک شما در کنار اسهال آبکی دارای علائمی مانند درد شکمی، تب، حالت تهوع، لرز و درد در ماهیچه ها دارد.

2-عفونت باکتریایی

باکتری هایی مانند اشرشیا، کمپیلوباکتر، سالمونلا، شیگلا و استافیلوکوس مسئول این نوع اسهال هستند. علائم این نوع ویروس اسهال شدید، درد شکمی شدید، تب و خون در مدفوع است.

3- انگل

مطمئن شوید که کودکتان دست هایش را با آب و صابون قبل از غذا خوردن می شوید. دستان کثیف باعث انتقال انگل می شود که آن باعث اسهال، تهوع، نفخ، مدفوع چرب و کرامپ شکمی می شود.

4-عفونت گوش

عفونت گوش چه ویروسی چه باکتریایی باعث اسهال می شود. در حالی که عفونت گوش مانند استفراغ، تهوع و کاهش اشتها می شود.

5-آنتی بیوتیک

آنتی بیوتیک با از بین بردن باکتری های داخل روده باعث اسهال کودکان می شود.

6- نوشیدنی های شیرین شده

این نوشیدنی ها حاوی مقدار زیادی فروکتوز و سوربیتول هستند که باعث اسهال کودکان می شود.

7-آلرژی غذایی

آلرژی غذایی نیز باعث اسهال می شود که همراه با درد شکمی، باد و نفخ شکم است. که علائم معمولا نیم تا یکساعت تا دو ساعت بعد از غذا خوردن اتفاق می افتد.

چگونه از اسهال گرفتن کودکان زیر دوسال جلوگیری کنیم؟

مادران عزیز باید موارد زیر را برای پیشگیری از اسهال در کودکان زیر دو سال خود رعایت کنند:

 • شستن دست ها
 • تمیز کردن دستشویی
 • شستن خوب میوه و سبزی
 • رعایت بهداشت آشپزی
 • نوشیدن متعادل آب

پوشک کردن

چگونه از جوش پوشک در کودک مبتلا به اسهال جلوگیری کنیم ؟

ممکن است کودک به علت اسهال دچار جوش پوشک شود که باعث سوزش و خارش در پوست نازک کودک شود و کودک بی تابی و ناراحتی بیشتری را بروز می دهد، برای جلوگیری از بثورات پوشک موارد زیر را رعایت کنید:
پوشک کودک را به طور مرتب عوض کنید.
باسن کودک را با آب تمیز کنید، تا زمانی که کودک اسهال است از دستمال مرطوب کننده استفاده نکنید.
اجازه دهید باسن کودک در هوا خشک شود.
از کرم پوشک استفاده کنید.
دست ها را به خوبی بشویید، اسهال ناشی از میکروب ها می تواند به آسانی منتقل شود.

آیا اسهال می تواند علامت کرونا باشد ؟

اگر اسهال، حالت تهوع و یا استفراغ دارید به این معنی نیست که به کووید 19 مبتلا شده اید. اما عاقلانه است که در طول همه گیری ویروس کرونا نسبت به علائم خود هشیارتر باشید. به خصوص اگر به خاطر مشکلات زمینه ای بیشتر در معرض خطر هستید.

چه اقداماتی در جهت اسهال ناشی از کرونا انجام دهیم؟

در خانه بمانید. بیشتر افرادی که تست کرونایشان مثبت شده، به نوع خفیف این بیماری مبتلا شده اند و بدون نیاز به درمان بهبود می یابند. از بیرون رفتن مگر در موارد ضروری مانند مراجعه به پزشک و ویزیت های مهم خودداری کنید.
دستشویی و تخت مخصوص به خود را داشته باشید. در صورتی که با افراد دیگر زندگی می کنید، برای جلوگیری از انتقال بیماری از طریق مدفوع بهتر است در صورت امکان از دستشویی جداگانه استفاده کنید.
دستان خود را بشویید. شستن دستانتان با آب و صابون به مدت حداقل 20 ثانیه بهترین روش است. به خصوص بعد از استفاده از توالت، پاک کردن بینی، عطسه و سرفه و قبل از غذا خوردن و آشپزی. روش بعدی استفاده از محلول شست و شوی دست با حداقل 60 درصد الکل است.
سطوح را به طور مرتب تمیز و ضدعفونی کنید. که این شامل توالت فرنگی، سنگ دستشویی، دکمه و یا دستگیرهٔ سیفون، دستگیرهٔ در دستشویی، تلفن، پیشخوان و سایر سطوحی که اغلب با آن ها در تماس هستید، می شود.
مایعات زیاد بنوشید. اگر اسهال و یا استفراغ دارید، جایگزین کردن مایعات از دست رفته مهم است. تهیه او آر اس (ORS) از داروخانه و مصرف آن بهترین راه حل است زیرا دارای نمک و شکر است که بدن در اثر اسهال از دست می دهد. یا می توانید آب میوه های آبدار یا نوشیدنی های ملایم را به همراه کراکر شور و آبگوشت جرعه جرعه و کم کم میل کنید.

رژیم ملایمی داشته باشید

غذاهایی مانند موز، برنج سفید، سس سیب و نان تست را که می توانند به کاهش تمایل شما به دفع و تأمین کربوهیدرات های مورد نیاز بدن شما کمک کنند، امتحان کنید. همچنین می توانید جو دوسر، سیب زمینی آب پز یا پخته شده و مرغ پخته شدهٔ بدون پوست را امتحان کنید.