سبزآبی، نمایندگی انحصاری فروش اینترنتی لباس نوزاد و کودک برندهای تیک تاک و برگ سبز
راه های تشخیص مزاج نوزادان

راه های تشخیص مزاج نوزادان

  • 1400/5/27
  • 376
اگر اعتقادی به طب سنتی داشته باشید، حتما مزاج نوزادتان برایتان اهمیت دارد.

مزاج نوزاد از جمله مواردی است که در طب سنتی به آن اهمیت زیادی داده می شود. حتما شما هم متوجه شده اید که بعضی از کودکان پس از تولد بسیار گریه و بی قراری می کنند، اما بعضی دیگر بسیار آرام و مطیع هستند. طب سنتی اعتقاد دارد این مساله (به اضافه هزاران مساله دیگر) به مزاج این نوزادان بستگی دارد. اما مزاج نوزادی که نمی تواند حرف بزند و اوضاع و احوالش را دقیق توضیح بدهد را چگونه می توان فهمید؟ با توجه به تحقیقات صورت گرفته، تشخیص مزاج شیر مادر به شما کمک شایانی در شناسایی مزاج نوزاد می کند. در ادامه با راه های متعدد شناسایی مزاج نوزادان آشنا خواهیم شد. همراه سبزابی باشید.

اهمیت تشخیص مزاج نوزاد

شیر مادر مهمترین غذای دوران نوزادی و واسطه میان مادر و کودک است. برای شناسایی مزاج نوزاد ابتدا باید مزاجی که بچه با آن متولد می شود و مزاج شیر مادر را تشخیص داد. بر اساس مبانی طب سنتی ایران، مزاج نوزاد ارتباط مستقیم با مزاج شیر مادر دارد. تشخیص مزاج نوزاد بسیار اهمیت دارد، چرا که والدین با تشخیص مزاج نوزاد خود می توانند متناسب با مزاج او تغذیه اش را تنظیم کنند.
*مزاج انسان در سنین مختلف ازدوران جنینی، نوزادی، کودکی و بزرگسالی و پیری تغییر می کند.

مزاج شیر مادر

همانطور که گفته شد شناسایی مزاج شیر مادر به شناسایی مزاج نوزاد کمک شایانی می کند. همچنین مزاج شیر مادر در نحوه شیر خوردن نوزاد تاثیر بسیاری دارد. گاهی دیده اید که نوزادی شیر مادر خود را نمی خورد یا هر چه می خورد سیر نمی شود و یا دچار رفلاکس معده می گردد.
اگر مزاج شیر مادر سرد باشد، نوزاد رفلاکس معده و برگردان شیر دارد، دفع مدفوعش دشوار است و آب دهانش مدام سرریز می شود. نوزادی که از شیر مادر با مزاج سرد تغذیه می کند صورتی افتاده و لخت، چشمانی خمار و لب هایی افتاده مشابه به فردی که غمگین است دارد.
در مقابل شیر گرم باعث می شود نوزاد پر زور شود، دفع مدفوع راحت داشته باشد، رفلاکس معده ندارد و نگاهی نافذ و پرنشاط و خندان دارد.
وجود تعادل در شیر مادر، هفت نشانه دارد که به ترتیب شامل غلظت، مقدار، رنگ، بو، طعم، تشابه اجزا و میزان کف آن است.

راه های شناسایی مزاج شیر مادر

غلظت شیر مادر

یکی از راه های شناسایی مزاج شیر مادر بررسی غلظت شیر است. به صورتی که اگر قطره ای از شیر مادر را روی ناخن بریزیم و این قطره به راحتی سر بخورد طبع شیر سرد است، ولی اگر قطره شیر مادر مثل یک شبنم بر روی ناخن باقی بماند مزاج شیر مادر گرم است.

مقدار شیر مادر

میزان شیر مادر می تواند نشان دهنده گرمی و سردی شیر باشد. زیاد بودن شیر مادر نشان دهنده رطوبت و گرمی و کم بودن شیر نشان دهنده خشکی و سرد بودن شیر مادر است.

رنگ شیر مادر

از دیگر نشانه های مزاج شیر مادر رنگ شیر است. شیر معتدل به رنگ سفید است ولی اگر رنگ شیر کدر باشد به معنای سردی و غلبه سودا در مادر است و در صورت انتقال به نوزاد باعث ایجاد سردی در مزاج نوزاد می شود. اگر شیر غلیظ و به رنگ کرم باشد، مزاج شیر مادر گرم است.

مزاج شیر مادر

تاثیر مزاج شیر مادر بر رشد نوزاد

بهتر است والدین بدانند که مزاج شیر مادر، بر رشد نوزاد تاثیر مستقیم دارد. اگر شیر مادر گرم، مرطوب و لطیف باشد، نوزاد با سرعت بالاتری رشد پیدا می کند. (همان طور که در هوای گرم و مرطوب بهار، گیاهان و شکوفه درختان را رشد می دهد.) چرا که در صورت سرد بودن شیر مادر، نوزاد دچار رفلکس معده و برگردان شیر می شود و آب دهانش مدام سرریز می شود. دفع در این نوزادان سخت تر بوده و از این رو نوزاد به خوبی فرصتی برای رشد نخواهد داشت. بنابراین مادران باید بکوشند شیر گرم، لطیف و مرطوب داشته باشد و این مسئله با تغذیه مناسب قابل انجام است.

راه های شناسایی مزاج نوزاد

مزاج اصولا از طریق پدر و مادر به نوزاد منتقل می شود و در زمان تولد همراه کودک است. از این رو می توان گفت که یک حالت طبیعی برای نوزاد محسوب می شود.

  • یکی از راه های شناسایی مزاج نوزاد، توجه به علائم ظاهری اوست.

علائمی مانند کم مویی، کم تحرکی، کم اشتهایی و استفراغ کردن نشان دهنده مزاج سرد نوزاد بوده و برعکس همه این علائم مانند پرمویی، اشتهای زیاد و پر تحرکی نشانه هایی از مزاج گرم نوزاد است.
برای مثال اگر نوزاد متولد شده چهره ای روشن، پوست نازک و لطیف و موهای نازک دارد و به زور چشم هایش را باز می کند و می بندد و یا خیلی می خوابد دارای مزاجی سرد است. همچنین اگر نوزادی با وزن کم، مو های مشکی، اندامی بلند، دارای ابروی پر و اشتهای زیاد که دم به دم بیدار می شود، متولد گردد، دارای مزاجی گرم است.

  • اگر بیضه نوزاد پسر پر باشد یعنی طبع این بچه بسیار گرم است.
  • مزاج گرم مو ها را سیخ و مزاج سرد مو ها را نرم می کند.
  • هرچه گرمی بیشتر باشد خواب کمتر و هر چه سردی و رطوبت بیشتر باشد خواب بیشتر می شود.
  • وقتی بچه ای بعد از شیر خوردن آروغ می زند و گاهی هم استفراغ می کند یعنی معده اش سرد شده و دارای طبع سرد است.
  • گرمی باعث ایجاد بی قراری می شود. از این رو کودکان بی قرار عموما طبع گرمی دارند.