سبزآبی، نمایندگی انحصاری فروش اینترنتی لباس نوزاد و کودک برندهای تیک تاک و برگ سبز
وزن مناسب نوزاد یکماهه و افزایش اشتهای نوزاد

وزن مناسب نوزاد یکماهه و افزایش اشتهای نوزاد

  • 1400/6/10
  • 14
بسیاری از پدر و مادرها در ماه‌های اول تولد فرزند خود نگران هستند که آیا ممکن است کودک شیرخوار آنها نسبت به سن خود رشد مناسبی نداشته باشد و بزرگ‌تر یا کوچک‌تر سنش باشد.

برای رفع این نگرانی ها، نگاهی کنیم به استانداردهایی که سازمان بهداشت جهانی که برای سه ماه اول تولد کودک اعلام شده است.

هنگام تولد

معمولا قد و وزن نوزاد دختر و پسر در هنگام تولد کمی متفاوت است و روند قد و وزن گیری آنها به شکل زیر است:
وزن دخترها: معمولا در زمان تولد نوزاد دختر وزن او مابین 2 کیلو و 940 گرم تا 3 کیلو و 530 گرم خواهد بود.
قد دخترها : قد آنها نیز به طور میانگین در محدوده 48 تا 50 سانتی متر و 2 میلی متر می باشد.
وزن پسرها: وزن نوزادان پسر حدود 3 تا 3 کیلو و 670 گرم است.
قد پسرها : در هنگام تولد قد آنها میان 48 سانتی متر و نیم تا 51 سانتی متر قرار دارد.

سه ماهگی نوزاد

وزن دخترها : به طور متوسط می توان از 5 کیلو و 350 گرم تا 6 کیلو و 350 گرم در نظر گرفت.
قد دخترها : قد نوزادان دختر در این سن حدود 58 سانتی متر و 4 میلی متر تا 61 سانتی متر و 2 میلی متر خواهد بود.

وزن پسرها : به طور میانگین بین 5 کیلو و 890 گرم تا 6 کیلو و 890 گرم می باشد.
قد پسرها: قد پسرها در سه ماهگی نیز بین 59 سانتی متر و 9 میلی متر تا 62 سانتی متر و 7 میلی متر است.

اشتهای نوزاد

نحوه افزایش اشتهای نوزاد

زمانی که احساس کردید کودک نوزاد شما نسبت به حد معمول غذای کمتری می خورد، قبل از هر اقدامی ابتدا عادت های چند روزه او را با دقت بررسی کنید. در اکثر مواقع مشاهده خواهید کرد که او مجددا شروع به خوردن متعادل می کند. اما اگر بعد از وقفه چند روزه باز هم کودک کم اشتها بود بهتر است کمی رژیم غذایی او را تغییر دهید و غذاهای متناسب با سن او را در برنامه غذایی اش قرار دهید. علاوه بر این، توصیه می کنیم از یک رژیم غذایی سالم، همراه با یک زمان بندی منظم برای تغذیه نوزاد استفاده کنید. رعایت این دو نکته، می تواند تاثیر بسزایی در افزایش اشتهای نوزاد داشته باشد.

چگونه می توان اشتهای نوزاد را افزایش داد؟

1. بالا بردن میزان روی (زینک) در بدن نوزاد

در ابتدا، به یاد داشته باشید که اگر در بدن نوزاد روی به میزان کافی وجود داشته باشد کمک شایانی به تولید اسید هیدروکلریک می کند، این مسئله نیز روند هضم مواد غذایی را برای نوزاد راحت تر می کند. اگر میزان روی بدن در کودک شما کاهش یابد، اشتهای او به شدت افت می کند. با اضافه کردن بادام زمینی و یا کره بادام زمینی، تخم کدو و مرغ به برنامه غذایی نوزاد، روی مورد نیاز بدن او تامین شده و در نتیجه اشتهای او بیشتر می شود.

2. تعیین فاصله زمانی مناسب میان وعده های غذایی نوزاد

مکانیزم بدن نوزاد به صورتی است که می تواند هر 3، 4 ساعت یک بار غذا بخورد. پس به جای آن که روزانه دو تا سه وعده پر حجم به او بدهید بهتر است چهار یا پنج وعده مناسب به نوزاد خود بدهید. زیرا رعایت نکردن این اصل سبب بی اشتهایی در کودک می شود.

3. استفاده از مواد غذایی که اشتهای نوزادان را افزایش می دهند

برای برنامه غذایی نوزاد خود با یک پزشک متخصص اطفال مشورت کنید، تا علاوه بر قرار دادن مواد غذایی لازم، به افزایش اشتهای او کمک کنید. ما در ادامه به برخی از مواد غذایی هایی که باعث بالا رفتن اشتهای نوزاد می شوند اشاره می کنیم:

  • افزودن سبزی ریحان به برنامه غذایی نوزاد:

هنگامی که کودک شما 8 ماهه باشد، دیگر می تواند از برخی سبزیجات از جمله ریحان تغذیه کند بنابراین شما می توانید این مورد را به برنامه غذایی او اضافه کنید. ریحان یک گیاه مفید است که به هضم مواد غذایی جامدی که معده نوزاد قرار دارند کمک می کند و سبب افزایش اشتها در او می شود.

  • استفاده از ادویه دارچین:

دارچین یک ادویه مفید و اشتها آور است. زمانی که کودک شما پا به هفت ماهگی یا هشت ماهگی بگذارد شما مجاز به افزودن این ادویه به غذاهای او می شوید. به منظور تاثیر بیشتر، می توانید در تمام غذاهای نوزاد نظیر انواع کوکی ها، نان، فرنی، کیک ها و... پودر دارچین استفاده کنید.

  • استفاده از زنجبیل در برنامه روزانه کودک خردسال:

زنجبیل یکی ادویه معجزه کننده دیگر است که اشتهای نوزاد را به شدت تقویت می کند. می توانید کمی زنجبیل را آسیاب کرده و به همراه مقدار کافی از نمک به برنامه غذایی کودک خود اضافه کنید.

  • افزودن نعنا در تغذیه نوزاد:

در ساعات اولیه استفاده از نعنا، ممکن است اشتهای نوزاد سرکوب شود اما بعد از گذشت یک مدت، گرسنگی شدیدی را برای فرزند شما به همراه دارد. بنابراین با افزودن مقدار مناسبی نعنا به شیر کودک یا به ماست یا سایر غذاهای او به بیشتر شدن اشتهای نوزاد خود کمک می کنید.

  • کره بادام زمینی:

بادام زمینی به دلیل داشتم روی بالا برای هضم شدن مواد غذایی جامد گزینه بسیار مناسبی است و به بهتر شدن اشتهای نوزاد کمک می کند. ولی، حتما توجه کنید که بعضی از کودکان به بادام زمینی آلرژی دارند. پس، شما حتما در اضافه کردن بادام زمینی به تغذیه کودک خود احتیاط کنید. شما می توانید کره بادام زمینی را بر روی نان مالیده و به کودکتان بدهید.

نکته مهم:

با توجه به این که مراقبت از نوزاد بسیار حساس است، بنابراین قبل از افزودن برخی مواد غذایی آلرژی زا به برنامه غذایی بهتر است با پزشک مشورت کنید. همچنین اگر با گذشت زمان در اشتهای کودک خود هیچ بهبودی مشاهده نکردید؛ حتما با یک متخصص اطفال در رابطه با میزان سلامت جسمانی کودک صحبت کنید.

پرخوری نوزادان

بعضی از نوزادان دچار پر خوری می شوند که این مسئله گاهی طبیعی است و کودک به نسبت نیازی که دارد از شیر مادر، شیر خشک یا مواد غذایی تغذیه می کند و در نموارد رشد او وضعیت نرمالی مشاهده می شود. اما در برخی موارد نیز این پر خوری باعث اضافه وزن در نوزاد شده و سبب نگرانی پدر و مادرها می شود. و البته این نگرانی به جا است زیرا علت پرخوری ممکن است نشان از یک بیماری یا نارسایی قلبی در کودک باشد. گاهی اشتهای زیاد به دلیل نقص دیوار میان بطنی و نقص دیوار دهلیزی است. بنابراین اگر پرخوری کودک شما روند طبیعی نداشت حتما به پزشک اطفال مراجعه کنید.