سبزآبی، نمایندگی انحصاری فروش اینترنتی لباس نوزاد و کودک برندهای تیک تاک و برگ سبز
مضرات نوشیدنی های انرژی زا برای کودکان

مضرات نوشیدنی های انرژی زا برای کودکان

  • 1400/6/14
  • 19
نوشیدنی انرژی زا برای افزایش سطح انرژی، هوشیاری و تمرکز می باشد.

نوشیدنی انرژی زا

این نوشیدنی ها برای افزایش انرژی و عملکرد ذهنی به بازار عرضه می شوند و مردم در تمام سنین آن ها را مصرف می کنند و محبوبیت آنها همچنان رو به افزایش است، ولی واقعیت جور دیگریست.

مواد موجود در نوشیدنی های انرژی زا

طبق آکادمی اطفال آمریکا، نوشیدنی های انرژی زا حاوی مقدار زیادی کافئین و مواد محرک هستند. وجود مقدار بالا کافئین در این نوشیدنی ها خطر سکته قلبی را بالا میبرد. البته کافئین، تنها ماده موجود در نوشیدنی های انرژی زا نیست. اگر برچسب آنها را بخوانید، موارد زیر هم وجود دارند که همگی القاء کننده های انرژی هستند:

  • تورین
  • گوارانا
  • جینسینگ
  • ویتامین های گروه B
  • عصاره های چای سبز
  • کافئین

مصرف نوشیدنی های انرژی زا حاوی کافئین سبب بروز تغییرات زیادی در سیستم کارکرد قلب و ریتم آن می شود و پس از دوساعت باعث ایجاد افزایش فشار خون و کند شدن روند گردش خون در رگ ها و باعث تخریب کبد میشود. البته میزان کافئین موجود در این نوشابه ها بر اساس برندهای مختلف، متفاوت است.

شکر

معمولا منبع اصلی کالری در نوشیدنی های انرژی زا است، اگرچه برخی از آن ها حاوی قند نیستند و کربوهیدرات کمی دارند.

ویتامین های گروه B

در تبدیل مواد غذایی به انرژی مورد نیاز بدن شما نقش مهمی دارد.

مشتقات اسید آمینه

تورین و ال کارنیتین از جمله مشتقات اسید آمینه هستند. هر دو به طور طبیعی توسط بدن تولید می شوند و در چندین فرآیند بیولوژیکی نقش دارند.

عصاره های گیاهی

احتمالا گیاه گوارانا برای افزودن کافئین بیشتربه نوشابه های انرژی زا اضافه می شوند، درحالی که جینسینگ ممکن است اثرات مثبتی بر عملکرد مغز داشته باشد.

انرژی یک بطری نوشابه انرژی زا

یک بطری از نوشیدنی های انرژی زا مقدار بالایی کافئین معادل چهار فنجان قهوه تصفیه شده، دو اسپرسو، تقریبا چهار بطری کوکاکولا یا شش فنجان چای دارد. یک فرد سالم به طور متوسط می تواند بین 100 تا 300 و حداکثر 400 میلی گرم کافئین در روز مصرف کند. مصرف بیش از حد نوشیدنی های انرژی زا می تواند باعث خونریزی مغزی شود زیرا قلب فعالیت کمتری برای رساندن خون دارد، اما فعالیت بدنی را افزایش می دهد.

در هنگام خرید نوشیدنی های انرژی زا چه چیزهایی را بررسی کنیم؟

حتما در هنگام خرید نوشابه انرژی زا مقدار شکر موجود در آن را چک کنید، ایده آل این است که بدون شکر باشد ولی تا کمتر از 10 گرم در یک قوطی 225 گرمی بسیار خوب است. اکثر کالری موجود در این نوشیدنی از شکر می آید، بنابراین هر چه کم شکرتر باشد کم کالری تر نیز محسوب می شود.

‎بهترین زمان مصرف نوشابه انرژی زا

معمولا نوشیدنی های انرژی زا را برای افزایش توان انجام فعالیت های روزانه مصرف می‎ کنند. انرژی مورد نیاز بدن از دو ماده شکر و کافئین تامین می ‎شود. اگر نوشیدنی انرژی زا را در زمان مناسب مصرف شود، بسیار موثرتر خواهد بود.
بهترین زمان برای مصرف نوشیدنی انرژی زا معمولا وسط روز، بعد از ظهر و قبل از ورزش است که بدن بیشترین تاثیرپذیری را دارد.
اواسط صبح یا قبل از ظهر به دلیل آن که برای انجام کارهای روزانه ی خود انرژی کافی داشته باشید، نوشیدن نوشابه های انرژی زا می تواند مفید باشد. معمولا بعد از صرف ناهار بی رمق می ‎شوید و انرژی کافی را برای انجام کارهای عقب مانده ندارید، نوشیدنی های انرژی ‎زا کمک بسیاری به بازگشت انرژی اولیه می کنند. همچنین پیش از ورزش برای آن که با توان بیشتری بتوانید ورزش کنید و از پس فعالیت های سخت برآیید مصرف این نوشیدنی بسیار مفید است. در واقع شما با نوشیدن نوشابه های انرژی زا سطح ایمنی بدن خود را افزایش می دهید و از آسیب هایی که در اثر ورزش شکل می‎گیرند، دورتر می ‎شوید.

نوشیدنی انرژی زا

آیا نوشیدنی های انرژی زا ایمن هستند؟

این نوشیدنی های انرژی زا برای برخی از افرادی که به اندازه کافی نمی خوابند یا نیاز به محرکی روزانه دارند تا بتوانند خود را با زندگی مدرن تطبیق دهند، مفید هستند. اما این نوشیدنی ها می توانند جنبه های منفی تری نیز داشته باشند، خصوصاً برای کودکان و نوجوانان که ممکن است بیشتر در معرض تأثیر برخی ترکیبات محرک موجود در نوشیدنی ها قرار بگیرند.

مضرات نوشیدنی های انرژی زا برای کودکان

متخصصان کانادایی معتقدند که نوشیدنی های ورزشی و انرژی زا برای کودکان و نوجوانان مضر هستند.
کافئین و شکرموجود در نوشیدنی های ورزشی برای کودکان و نوجوانان خطرناک است. با این حال تبلیغات تجاری باعث می شود که افراد در این رده سنی هم چنان نوشیدنی های ورزشی و انرژی زا مصرف کنند. در اینجا اثرات نامطلوب مصرف منظم نوشیدنی انرژی زا آورده شده است:

- پرخاشگری، اضطراب و چاقی از مهم ترین عوارض هستند.

- براساس یک گزارش، نوجوانانی که مرتباً نوشیدنی های انرژی زا مصرف می کنند ممکن در معرض خطر مشکلات خواب، یادگیری ضعیف و عملکرد ضعیف مغز قرار بگیرند. ممکن است در معرض خطر های بالاتر نیز قرار بگیرند اعم از استفاده از مواد مخدر، سیگار و یا الکل.

- شوبا باشکار، متخصص کودکان در بیمارستان کودکان سنت لوئیس، می گوید: که نوشیدنی های انرژی زا از نظر ارزش غذایی ضعیف، سرشار از مواد قندی و کافئین بالا هستند. نوشیدن این نوشیدنی ها به طور مرتب می تواند برای نوجوانان مضر باشد.

- طبق تحقیقات دانشگاه چاپمن، 40٪ از نوجوانان (13 تا 19 سال) و کودکان که نوشیدنی های انرژی زا مصرف می کنند عوارض جانبی مانند بی خوابی، حالت تهوع و استفراغ، لرزش، سردرد و درد شکم را تجربه می کنند. در برخی موارد شدید، ممکن است نوجوان دچار تشنج شود.

- موسسات ملی بهداشت اظهار می دارند که مصرف مقادیر زیاد نوشیدنی های انرژی زا ممکن است موجب اختلال در الگوهای خواب شده و همچنین ممکن است باعث افزایش رفتار پرخطر (مصرف مواد مخدر، مصرف دخانیات، جنگ) شود.

- نوشیدنی های انرژی زا حاوی گوارانا، کافئین، کراتین، جینسنگ، تورین و مقادیر مختلف ویتامین ها، پروتئین، کربوهیدرات ها، اسیدهای آمینه و مواد معدنی هستند. مخلوطی از این ترکیبات به همراه کافئین می تواند منجر به کم آبی بدن شود زیرا کافئین ادرار آور است.

آیا ممکن است نوشیدنی های انرژی زا سبب مرگ کودک شود؟

متخصصان تغذیه می گویند والدین باید نوشابه های انرژی زا را از رژیم غذایی کودکشان کنار بگذارند. زیرا آن ها در پژوهشی جدید دریافته اند که هزاران کودک پس از مصرف نوشابه های انرژی زا با عوارض جانبی بسیار جدی و حتی کشنده ی این نوشیدنی ها روبرو می شوند.
نتایج یک تحقیق جدید نشان می دهد در فاصله سال های 2010 تا 2013 میلادی بیش از 5000 نفر بر اثر بیماری های مرتبط با مصرف نوشیدنی های انرژی زا به مراکز کنترل مسمومیت آمریکا مراجعه کرده و تقریبا نیمی از آنان کودکانی بودند که به نوع نوشیدنی مصرفی آگاهی نداشته اند. بررسی های انجام شده حاکی از آن است که بسیاری از کودکان مصرف کننده این نوع نوشیدنی ها با عوارض جانبی جدی آن همچون تشنج، ضربان نامرتب قلب و بالا رفتن شدید فشارخون روبرو می شوند. نوشابه های انرژی زا اغلب حاوی مقدار زیادی قند و همچنین کافئین هستند.

چند توصیه...

این نوشابه ها فرآیند تولیدشان مخفیانه است، ترکیبات آن ها اعلام می شود اما فرآیند تولید مشخص نیست یعنی اینکه چه محتویاتی و تحت چه شرایط آزمایشگاهی به آن ها اضافه می شود، به همین دلیل ما توصیه می کنیم که از مصرف مداوم این نوشابه ها پرهیز شود.
اما اگر می خواهید از این نوشیدنی ها استفاده کنید قبل از هرکاری به تاثیر آن ها روی بدن و آسیب های ناشی از آن فکر کنید. ولی با توجه به مطالب و مضراتی که برایتان مطرح کردیم، بهتر است زنان باردار و کودکان از مصرف نوشیدنی های انرژی زا خودداری کنند.