سبزآبی، نمایندگی انحصاری فروش اینترنتی لباس نوزاد و کودک برندهای تیک تاک و برگ سبز
13 موردی که برای لباس خواب نوزاد و کودک باید رعایت کرد

13 موردی که برای لباس خواب نوزاد و کودک باید رعایت کرد

  • 1400/7/18
  • 23
13 موردی که برای لباس خواب نوزاد و کودک باید رعایت کرد

لباس خواب کودک، یکی از جالب ترین و خاطره انگیزترین ترین لباس های کودک است. با این حال، مطمئناً کاربرد لباس خواب دخترانه و پسرانه، صرفاً این موارد نیست. برای مطالعه ادامه این مطلب با ما در بلاگ سبزآبی همراه باشید.

بچه ها پوست نازک و لطیفی دارند و انتخاب لباس خواب مناسب برای آن ها، شرایطی دارد که اگر هنگام خرید آنها را رعایت نکنیم، ممکن است لذت خواب خوش شبانه را از دلبندانمان بگیریم.

در انتخاب جنس، طرح و سایز لباس کودک باید مواردی رو در نظر داشته باشیم که از جمله می توان به:

13- هنگام تهیه لباس خواب برای نوزاد و کودک، حواستان به درجه حرارت طبیعی فرزندتان باشد. اگر فرزندتان گرمایی است لباس های سبک تر و خنک تر و اگر سرمایی است، لباس خواب با پارچه ضخیم تر و گرم تر برایش انتخاب کنید تا خواب راحت تری داشته باشد.

12- یکی از مهم ترین نکته هایی که باید پیش از پوشاندن لباس خواب به بچه ها در نظر بگیرید، درجه حرارت هوای اتاق خواب است. اگر اتاق خواب فرزند شما در فصل پاییز و زمستان به اندازه کافی گرم و در فصل بهار و تابستان به اندازه کافی خنک است، می توانید لباس خواب های نازک و سبک برای او تهیه کنید.

11- بچه های زیر 4 یا 5 سال، به پوشیدن شلوار پیش از خواب، نیازی ندارند. پیراهن های سبک و گشاد نخی برای دختر بچه ها و رکابی و شورت های گشاد و نخی برای پسر بچه ها، بهتر از بلوز و شلوار است.

10- بهتر است حتی در شب های سرد سال هم لباس خواب های گرم و پشمی و سنگین به بچه ها نپوشانید. لباس های گرم و پشمی، بدن بچه ها را می خورند و آن ها را آزار می دهند. به جای این کار می توانید از رواندازهای گرم تر استفاده کنید.

9- در شب های سرد زمستان، از جوراب های بدون کش برای پوشش پاهای بچه ها در طول شب استفاده کنید. سرد شدن پاها، یکی از دلایل بیدار شدن مکرر بچه ها از خواب در شب های سرد زمستان است.

8- حواستان به کش شلوار، شلوارک، دامن یا شورت خواب بچه ها باشد. لباس هایی که کش محکم و تنگی دارند، بدن بچه ها را در طول شب اذیت و بدخوابشان می کند.

7- به بچه های زیر 3 سال لباس هایی که دکمه یا زیپ دارند، نپوشانید.

6- لباس خواب بچه ها باید همیشه تمیز باشد.

5- یقه لباس خواب بچه ها، گرد یا هفت باز باشد تا وقتی در طول شب غلت می زنند، یقه لباس هایی که تنگ هستند باعث اذیت نوزاد و کودک می شود. لباس هایی با یقه های رسمی و انگلیسی، برای لباس خواب بچه ها مناسب نیستند. یقه های سنگین این لباس ها باعث آزار بچه ها در طول شب می شوند.

4- البسه هایی که جلوبسته هستند، بهترین لباس خواب برای بچه ها هستند.

3- لباس خواب بچه ها باید یک سایز بزرگ تر از لباس های دیگرشان باشد تا در آن احساس راحتی کنند و از تنگی و چسبیدن آن به بدنشان عذاب نکشند.

2- لباسی را انتخاب کنید که شستشوی آن ساده باشد. انرژی شما نباید برای شستن لباس خواب کودک تلف شود و وقت شما با ارزش است.

1- خوابیدن نوزادان بدون پتو، خطر سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) را افزایش می دهد. پس استفاده از لباس خواب مناسب با هوای فصل بهتر از استفاده از پتو است.

چرا لباس خواب نوزاد بهتر از پتو است

آکادمی پزشکی اطفال آمریکا (AAP) پیشنهاد داده است که در یک شب گرم شما می تواننید کودکتان را با لباس خواب نخی، لباس سرهمی یا حتی پوشک همراه با یک قنداق سبک بپوشانید. در یک شب خنک شما می توانید کودک را با لباس خواب آستین بلند و یا لباس خواب پادار با یک قنداق یا کیسه خواب در آخر، بپوشانید.

نکاتی مهم در شستشو لباس خواب نخی که باید رعایت کنید

لباس خواب نخی؛ نیازی به شوینده های ظریف یا سبک ندارند، زیرا پنبه پارچه بسیار مقاومی است، هر نوع شوینده ای که وجود دارد برای لباس های پنبه ای ایمن است. نرم کننده ها؛ باعث می شود الیاف پنبه واقعا نرم شوند، و مانع چین و چروک لباس نخی می شود.

لباس نخی؛ را با لباس های دیگر بشویید( البته رنگ های تیره و روشن را جدا کنید)، اما ماشین را پر نکنید، آن را روی یک چرخه ملایم شستشو قرار دهید.
لباس نوزاد و کودک خود را جدا و با مواد شوینده مخصوص بشورید.

بهتر است هنگام شستن لباس خواب پنبه ای در ماشین رنگ های روشن یا تیره را در یک جا نشویید. در غیر این صورت از دمای پایین تر (30 درجه سانتی گراد) استفاده کنید.

بهترین راه برای خشک کردن لباس راحتی نخی، بیرون از خشک کن است. خشک شدن؛ در زیر نور آفتاب با نسیم ملایم باعث می شود لباس خواب بوی فوق العاده ای بدهد. نور مستقیم خورشید می تواند، باعث روشن تر شدن، رنگ لباس ها شود بنابراین آن ها را از نور مستقیم خورشید دور نگه دارید.
پس از بیرون آوردن لباس های نخی از داخل ماشین لباسشویی به خوبی آنها را تکان دهید، تا چین و چروک ها باز شوند. در حالی که لباس هنوز مرطوب است کناره ها را صاف کنید و محکم بکشید.

جمع بندی

یکی از مهم ترین تاثیرات لباس خواب، خوابیدن راحت تر و با آرامش است. خواب راحت باعث ایجاد سلامتی و نشاط در فرزند شما و باعث ترشح هورمن رشد می شود. علاوه بر لباس خواب مناسب داشتن تشک، بالش، پتو مناسب، درجه حرارت اتاق، نور کافی و عدم وجود صدا هم به کودک کمک می کند تا در آرامش و ایمنی کامل به خواب برود. انتخاب لباس خواب متناسب با هوا با توجه به اینکه استفاده از پتو برای کودکان کم سن خطرناک است، می تواند به گرم نگه داشتن کودک کمک کند. همچنین با توجه به ورود به فصل زمستان که هوا سرد است، می توانید از جوراب، لباس سرهمی و یا لباس خواب پادار استفاده کنید تا گرمای بیشتری برای کودک ایجاد کنید.