سبزآبی، نمایندگی انحصاری فروش اینترنتی لباس نوزاد و کودک برندهای تیک تاک و برگ سبز
خدمات مراکز بهداشت و خانه بهداشت

خدمات مراکز بهداشت و خانه بهداشت

  • 1401/8/9
  • 52
مراکزی با عنوان خانه بهداشت اطلاعات راجع به نوزاد را در اختیار عموم مردم و بیشتر مادران می گذارند.

در اکثر خانواده ها بعد از به دنیا آمدن نوزاد، والدین به دنبال آموزش نگهداری نوزاد و بهداشت در مرورگر به دنبال اطلاعات می گردند و اکثرا اطلاعات خوبی نیز به دست می آورند. اما چقدر خوب می شود این دانایی قبل متولد شدن نوزاد باشد تا حدودی بتوانید در ذهن خود اطلاعات را تحلیل کنید و خیلی بهتر می توانید اوضاع را مدیریت کنید. در این راستا مراکزی با عنوان خانه بهداشت این اطلاعات را در اختیار عموم مردم و بیشتر مادران می گذارند. جدا از این آموزش ها خدماتی برای این خانواده ها در نظر گرفته اند که یا رایگان است و یا هزینه خیلی ناچیزی را در قبالش دریافت می کنند.
نکته: این خدمات را به افراد مهاجر از همچون اتباع افغان و یا اتباعی از کشور پاکستان و...... نیز با کمی تغییر نیز ارائه می دهند.
خبری از مسئول امور اداری مرکز بهداشت وحید از ارائه خدمات سلامت به صورت رایگان برای همه طیف جامعه از بدو تولد تا کهنسالی در مراکز بهداشت هر منطقه خبر داد و گفت: پس از اجرای طرح تحول سلامت خدماتی مثل مراقبت های قبل و پس از زایمان در مراکز بهداشت با کیفیت بالایی ارائه می شود.

تاریخچه خانه سلامت

برنامه های کنترل بیماری های اسهالی از سال 1363 و حاد تنفسی از سال 1368 و ترویج تغذیه با شیر مادر از سال 70 به اجرا در آمده است از سال 1376 با شکل گیری اداره کودکان برنامه های فوق به علاوه برنامه نوزادان بعنوان زیر مجموعه اداره کودکان اجرا می شود که همزمان با کشور، برنامه های فوق در استان نیز به اجرا درآمده است.
استراتژی مانا از سال 1381 بصورت پایلوت در شهرستان سنقر و از سال 1382 در بقیه شهرستان های تابعه استان به اجراء درآمده است. استراتژی کودک سالم نیز در سال 1384 در شهرستانهای سنقر و کنگاور و از سال 1386 در کلیه شهرستان های تابعه اجرا شده است. برنامه ترویج تغذیه با شیر مادر نیز از سال 1372 در سطح استان اجرا گردیده است.
برنامه سلامت کودکان جزو اصولی ترین برنامه های بهداشتی بوده و هدف آن تامین، حفظ و ارتقاء سطح سلامت کودکان، کاهش بار بیماری ها و بهبود تغذیه آنان و در نهایت کنترل مرگ و میر از طریق ارائه خدمات بهداشتی درمانی است. و اما شهر های بزرگ مانند تهران و تبریز و اصفهان مشهد از سال ها قبل این خدمات ارائه می شده است.

خانه بهداشت

ارائه خدمات خانه بهداشت برای نوزادان به شرح زیر است:

بسته خدمتی مراقبت از نوزاد سالم در کشور

کودکان سالم نیز باید از خدماتی همچون غربالگری، تزریغ واکسن، تهیه دفترچه رشد، تغذیه مناسب، زیر نظر گرفتن قد و وزن، دادن قطره آهن و برای مادرانشان نیز دارو برای جلوگیری از بارداری زود هنگام و بی موقع و..... را دریافت نمایند.

خرید لباس بچگانه دخترانه

آموزش نگهداری و وضعیتی دهی در نوزادان

گاهی اوقات از کم آگاهی خانوادها نوزادان از نظر وضعیت حالت به گونه ای خوابانده می شوند که باعث کشیدگی گردن و یا لگن و یا قسمت خاصی از بدن نوزاد می شود و آسیب جبران ناپذیری به جسم کودک وارد می شود از این رو این خانه بهداشت ها موظف بر این شدند که آموزشی جامع در این باره با خانواده نوزاد را داشته باشند.

راهنمای مراقبت از نوزاد متولد شده از مادر مشکوک یا مبتلا به کووید19

اکثر مادر های که مشکوک به این ویروس هستند از بازگو کردن آن واهمه دارند اما خانه بهداشت با آموزش های که برای کلیه مادران قرار داده توانسته بیشتر مادران را کمک کند تا بتوانند در صورت مبتلا شدن به کووید 19 آن را کنترل و نوزاد خود را قبل و بعد از زایمان تا حدودی ایمن کنند.

استفاده از کلاه در نوزاد برای پیشگیری از هیپوترمی

برپایه اطلاعات سامانه ایمان، در کشور، نیمی از نوزادان بستری در بیمارستان از اختلال در دمای بدن 63 درصد هیپوترمی و 41 درصد هیپرترمی رنج می برند. هیپوترمی در نوزادان ارتباط مستقیمی با وزن هنگام تولد و سن حاملگی دارد، درجه حرارت ثبت شده در هنگام بستری، فاکتور پیش گویی کننده مهمی در میزان مرگ و نیز ناتوانی، نوزادان می باشد و هیپوترمی با عوارض ناگواری همچون؛ افزایش مرگ و میر نوزادان، اسیدوز متابولیک خونریزی ریه، هیپوگلیسمی و... همراه خواهد بود. اهمیت این موضوع در نوزادان نارس بسیار بیشتر می باشد و به ازای هر یک درجه کاهش دما زیر 5/36 در نوزادان، خطر مرگ و میر 80 % افزایش پیدا می کند، هیپوترمی در 3 روز اول تولد، باعث افزایش 3 برابری مرگ و میر خواهد شد.

عامل حدود 63 درصد مرگ های نوزادان، عفونت های نوزادی می باشند و اینکه هیپوترمی نتیجه عفونت نوزادی است یا علت زمینه ساز آن، به درستی مشخص نمی باشد. اما در بیمارستان قبل از مرخص کردن مادر این موضوع چک می شود و در صورتی که مشکلی باشد ابتدا والدین را مطلع و برای ادامه مراحل و طرق نگهداری نوزادشان، آن ها را به مراکز خانه بهداشت ارجاع می دهند.

دستورالعمل غربالگری نوزادان در مراکز نمونه گیری در بحران کرونا

غربالگری به روش هایی اطلاق می شود که با آن ها می توان افراد به ظاهر سالمی را که از نظر ابتلاء به یک بیماری خاص در معرض خطر بیشتری هستند از افراد سالم شناسایی کرد که این شناسایی توسط این مراکز صورت می گیرد. باید توجه داشت در مورد افرادی که پرخطر محسوب می شوند برای تشخیص قطعی باید آزمایش های تکمیلی انجام شود.

غربالگری نوزاد

بسته خدمتی مراقبت آغوشی مادر و نوزاد (KMC)

افزایش میزان ارتباط عاطفی و دلبستگی بین نوزاد و والدین، افزایش توانمندی والدین نوزاد به عنوان مراقبین سلامت، ارتقاء تغذیه با شیر مادر، کاهش مرگ و میر نوزادان به ویژه نوزادان نارس که هدف اصلی و نهایی می باشد. اجرای مراقبت آغوشی مادر و نوزاد (KMC) را، تماس مستقیم و طولانی مدت پوست مادر با پوست نوزاد، حمایت فیزیکی، عاطفی و آموزشی کادر درمان از مادر و نوزاد و تغذیه نوزاد با شیرمادر است.

ارائه خدمت غربالگری شنوایی نوزادان

نقص شنوایی نوعی معلولیت پنهان و یکی از شایع ترین ناهنجاری های بدو تولد محسوب می شود، اما به دلیل فقدان نمود ظاهری آن در کودک، نا آشنا بودن خانواده ها با علایم اولیه آن، نا آگاهی از مراکز غربالگری، تشخیصی و توانبخشی و دانش ناکافی، در بسیاری از مواقع، عوارض بسیار جدی آن با تأخیر شناسایی می شود و در نهایت اثرات بسیار منفی بر رشد تکامل گفتار و شناخت کودک برجای می گذارد.
برنامه غربالگری شنوایی نوزادان مؤثرترین راه برای شناسایی زود هنگام ابتلا به نقص شنوایی در نوزادان است و تشخیص و درمان به موقع، نقش موثری در بهبود فرآیند رشد نوزاد دارد.

مرکز خرید لباس کودک و نوزاد در تهران و برخی شهرها

خانه بهداشت ها متعهد به تامین و آموزش نیروهای مجرب برای اجرای آزمون های غربالگری استاندارد و تامین تجهیزات استاندارد غربالگری شنوایی شدند.

تعویض خون در نوزادان

نوزادانی که دچار زردی می باشند برای تعویض خون از پایگاهای سلامت کمک می گیرند.

شروع تغذیه با شیر مادر در ساعت اول تولد

تقریبا همه دیگر می دانند چقدر تغذیه با شیر مادر از اهمیت بالایی برخوردار است.

راهنمای آموزشی مادران باردار برای شیردهی

حالات مختلفی برای آسایش مادران در هنگام شیر دهی وجود دارد که لازم است آموزش آن را قبل از مولد شدن نوزاد از این مراکز دریافت کنید.

ختنه کردن نوزادان پسر

اکثر نوزادان پسر در بیمارستان ختنه می شوند ولی اگر ختنه والدین از این کار سر باز زد و یا در شرایطی بود که این کار به تعویق افتاد می توانند در مراکز بهداشت این کار را انجام دهد.

لیست خانه های بهداشت تهران را ببینید.

مشاهده و خرید لباس نوزاد؛ لباس نوزاد دختر، لباس نوزاد پسر در فروشگاه سبزآبی امکان پذیر است.

لباس کودک

لباس کودک

  • 1747
  • 1396/3/11