فروشگاه اینترنتی سبزآبی، نمایندگی انحصاری فروش اینترنتی لباس نوزاد و کودک برندهای تیک تاک و برگ سبز
سوختگی پای نوزاد و درمان خانگی آن

سوختگی پای نوزاد و درمان خانگی آن

  • 1403/01/13
  • 59
اگر پوست کودک شما در ناحیه زیر پوشک ملتهب و قرمز به نظر می‌رسد، این احتمال هست که دچار راش پوشک یا همان ادرار سوختگی شده باشد.

ادرار سوختگی به معنای این نیست که شما پدر یا مادر سهل انگاری هستید، زیرا راش پوشک یا ادرار سوختگی یکی از شایع ترین عوارض استفاده از پوشک است و مواجهه با آن، به ویژه در سال اول زندگی کودک، بخشی از مراقبت کودکان است.


علت سوختگی پای نوزاد و راش پوشک

راش ناحیه پوشک می تواند با هر چیزی، از خوردن یک غذای جدید گرفته تا ادرار کودک ایجاد شود. علل اصلی این مشکل عبارت است از:

رطوبت: پوشک مقداری از رطوبت ادرار را روی پوست فرزند شما باقی می گذارد و هنگامی که ادرار با باکتری های مدفوع ترکیب و تجزیه می شود و آمونیاک می سازد، می تواند برای پوست نوزاد آزاردهنده باشد. به همین دلیل، کودکانی که دفعات مدفوع زیاد یا اسهال دارند، بیشتر در معرض راش و التهاب در ناحیۀ پوشک هستند. اگرچه کودکی که مدت طولانی در یک پوشک کثیف مانده است، بیشتر احتمال ادرار سوختگی دارد، هر کودکی با پوست حساس می تواند دچار این التهاب شود، حتی اگر پدر و مادر در تعویض پوشک یا عوض کردن کهنه کودک بسیار سخت کوش باشند.

سوختگی پای نوزاد در اثر اسهال: اسهال در بزرگسالان هم با عوارضی مانند سوختگی، سوزش، درد و… همراه است. بنابراین تصور کنید آنزیم های فعالی که در اسهال هنوز موجود هستند تا چه حد می توانند باعث سوختگی پای نوزاد بشوند و پوست نازک و حساس آن ها را آزرده کنند.

سوختگی پای نوزاد بخاطر دندان: زمانی که کودک شما شروع به درآوردن اولین دندان های خود می کند مشکلاتی برای او پیش می آید و نیاز به مراقبت بیشتری دارد. در این مدت بیشتر نوزادان تب کرده و با بالا رفتن دمای بدن شان و همچنین به این خاطر که مدام پای آن ها با پوشک های پلاستیکی بسته است احتمال دارد دچار سوختگی پا شوند.

شدت سوختگی

حساسیت شیمیایی: راش ناحیه پوشک ممکن است ناشی از سایش پوشک روی پوست کودک باشد، به ویژه اگر او به مواد شیمیایی مانند عطرهای موجود در پوشک یک بارمصرف یا مواد شوینده مورد استفاده برای شستن کهنه بچه حساسیت بیشتری دارد. همچنین ممکن است لوسیون یا پودری که هنگام تعویض پوشک استفاده می کنید با پوست کودکتان سازگاری نداشته باشد.

غذاهای جدید: ابتلا به ادرار سوختگی در کودکانی که شروع به خوردن غذاهای جامد یا یک غذای جدید می کنند رایج است. هر نوع غذای جدید می تواند ترکیب مدفوع را تغییر دهد، به ویژه اسید موجود در غذاهای خاصی مانند توت فرنگی و آب میوه ها می تواند برای برخی از کودکان دردسرساز باشد. یک غذای جدید ممکن است دفعات مدفوع کودک را نیز افزایش دهد. اگر کودک را با شیر مادر تغذیه می کنید، حتی ممکن است پوست کودک به چیزی که مادر می خورد واکنش نشان دهد.

لباس سبز آبی برند های تیک تاک و برگ سبز

اسیدهای ادراری و مدفوعی: زمانی که نوزاد غذاهای اسیدی بخورد یا مادر با خوردن غذاهای اسیدی آن ها را از طریق شیر به بدن نوزاد خود وارد کند ادرار و مدفوع نوزاد اسیدی می شود. معمولا ادرار اسیدی است اما مدفوع نباید اسیدی باشد. زمانی که چنین غذاهایی توسط کودک مصرف شود با افزایش میزان اسیدی بودن ادرار و همچنین مدفوع پوست اطراف پای کودک شما آزرده و فرزند شما دچار سوختگی کشاله ران می شود.

آنتی بیوتیک ها: کودکانی که تحت درمان با آنتی بیوتیک هستند یا با شیر مادری تغذیه می شوند که آنتی بیوتیک مصرف می کند نیز گاهی دچار ادرار سوختگی یا عفونت قارچی می شوند، زیرا این داروها علاوه بر باکتری های مضر، تعداد باکتری های سالم را که به کنترل قارچ ها در بدن کمک می کنند نیز کاهش می دهند. همچنین آنتی بیوتیک می تواند باعث اسهال شود که خود اسهال هم در راش پوشک نقش دارد.

ناحیه زیر پوشک گرم و مرطوب است و دقیقا همان شرایطی را دارد که مساعد رشد باکتری ها و قارچ هاست. پس غیر از بروز ادرار سوختگی، عفونتی به نام عفونت های باکتریایی یا قارچی وجود دارد که به سادگی می تواند ضایعات پوستی را به ویژه در ترک ها و چین های پوست فرزند شما ایجاد کند. برفک دهان نیز نوعی عفونت قارچی دهان است که برخی از کودکان مبتلا به آن، در ناحیه زیر پوشکشان نیز دچار عفونت قارچی می شوند.

درمان سوختگی پای نوزاد

درمان فوری سوختگی پای نوزاد

برهنه خوابیدن

هر زمان که کودک دچار ادرار سوختگی و التهاب پوست در ناحیۀ پوشک شد، در صورت امکان اجازه دهید بدون پوشک و شلوار بخوابد. یک زیرانداز پلاستیکی زیر ملافۀ تخت به محافظت از تشک کمک خواهد کرد.

تعویض مرتب پوشک

با تعویض مرتب پوشک، پوست کودک خود را تمیز و خشک نگه دارید. این ممکن است به معنای آن باشد که لازم است او را نیمه شب برای عوض کردن پوشک بیدار کنید. این کار ایرادی ندارد و حتی ضروری هم هست.

آبکشی درست

در هر تعویض پوشک، ناحیه زیر پوشک را به خوبی با آب تمیز کنید و از دستمال مرطوب های حاوی الکل یا عطر استفاده نکنید. بهتر است هر بار پای نوزاد را به آرامی با آب گرم بشویید.

خشک کردن صحیح

پوست کودک را با حرکات ضربه ای و ملایم کمی خشک کنید و آن را مالش ندهید. خیلی بهتر است اگر بگذارید پای نوزاد به مدت 15 دقیقه در معرض هوا و خود به خود خشک شود. همچنین برای خشک کردن هرگز از حوله زبر یا کثیف استفاده نکنید.

تیشرت نوزادی پسرانه و دخترانه

بهترین پماد سوختگی پای نوزاد

بعد از هر تعویض پوشک، برای کمک به محافظت از پوست کودک در برابر مدفوع و ادرار از پمادی استفاده کنید که یک لایۀ محافظ روی پوست ایجاد می کند. چند پماد محافظ خوب مثل جمله وازلین غیرنفتی، محصولات حاوی لانولین و اکسید روی سفید در بازار موجود است. بهتر است برای خرید این پمادها با پزشک کودک مشورت کنید.

درمان های خانگی سوختگی پای نوزاد

اگر می خواهید کم خطرترین درمان را برای سوختگی پای نوزاد خود به کار ببرید و فقط از مواد طبیعی و گیاهی در این راه استفاده کنید، بهترین گزینه برای شما استفاده از درمان های هانگی سوختگی پای نوزاد است.

آلوورا

یکی از بهترین روش ها بهره گیری از خواص بی نظیر آلوورا برای سوختگی پای نوزاد است. این گیاه می توانند التهاب و قرمزی پوست را از بین برده و سوختگی پوست را درمان کند.

عسل برای سوختگی پای نوزاد

از زمان های قدیم، یکی از روش های درمان خانگی مشکلات پوستی و درمان سوختگی ها عسل بوده است. شما می توانید عسل را به صورت تکی استفاده کرده یا آن را با ماست مخلوط کرده و بر روی محل سوختگی قرار دهید و پس از 15 دقیقه آن را بشویید. این درمان را تا زمانی که آثار سوختگی پای نوزاد ازبین برود مرتبا انجام دهید.

نشاسته برای سوختگی پای نوزاد

بسیاری از مادرانی که به دنبال یک راه حل خانگی و مؤثر برای درمان سوختگی پای نوزاد خوب بوده اند با استفاده از نشاسته برای سوختگی پای نوزاد خود توانسته اند نتایج مطلوبی را به دست بیاوند. اگر شما هم می خواهید از نشاسته در این زمینه استفاده کنید کافی است مقداری نشاسته را به ارد تفت داده شده و مقداری کرم A&D اضافه کرده و بعد از میکس کردن مخلوط به دست آمده را بر روی محل سوختگی بمالید تا سوختگی پای نوزاد شما برطرف شود.