سبزآبی، نمایندگی انحصاری فروش اینترنتی لباس نوزاد و کودک برندهای تیک تاک و برگ سبز
آیا می توانید گریه کودک خود را ترجمه کنید؟

آیا می توانید گریه کودک خود را ترجمه کنید؟

  • 1399/3/13
  • 763
نوزادان برای ارتباط گرفتن با والدین و محیط اطراف خود راه ارتباطی جز گریه کردن ندارند. صدای گریه کودک و خواسته آن را بشناسید.

آن ها سعی می کنند برای رساندن منظور و خواسته خود، در زمان های مختلف گریه کنند، و به همین دلیل است که گریه های نوزادان دلایل مختلفی دارند. آن ها نیازهایی مانند گرسنگی، خواب، سرما، گرما، تشنگی یا اذیت شدن را با گریه بیان می کند.گاهی تشخیص دلایل گریه به خصوص برای کسانی که برای اولین بار پدر و مادر شده اند، بسیار سخت و مشکل است. زیرا این والدین هنوز با زبان کودک آشنایی نداشته و نمی دانند که معنای گریه او چیست، به همین دلیل نگران و عصبی شده و در آرام کردن نوازد با مشکل رو به رو می شوند. تعداد پدر و مادرهایی که در زمان گریه کودک نگران می شوند زیاد است. این والدین با نگرانی زیاد، استرس را هم برای خود و هم برای کودک ایجاد می کنند و همین استرس زیاد موجب می شود که از خواسته اصلی کودک دور شوند و متوجه درخواست و نیاز کودک نشوند.
متخصصان 3 بخش اصلی را بیان می کنند که می تواند به کودکان کمک کند تا با بزرگسالان ارتباط برقرار کنند.

کودک گریان

معانی و مفاهیم گریه کودک

راه اصلی برای ابراز نیازهای کودک در طول 4 ماه اول زندگی گریه کردن است. والدین می توانند با مطالعه این مقاله، نوع گریه کودک خود را درک کنند.

گریه به خاطر گرسنگی

اولین چیزی که والدین پس از گریه کودک به آن فکر می کنند، گرسنگی است. گریه گرسنگی با فریاد زدن شروع می شود و چنانچه به آن توجه نشود، حالت عصبی به خود خواهدگرفت. اگر کودک شما علائم زیر را دارا بود، بدانید که گریه او از گرسنگی است.

  • حرکات آشفته می کند
  • لب هایش را حرکت می دهد و با دهانش صدا ایجاد می کند
  • زمانی که دستتان را نزدیک دهان او می برد، میک می زند
  • دستش را نزدیک دهان خود می گذارد
  • سر خود را می چرخاند

گریه برای صحبت

اگر کودک شما به طور مداوم 5 الی6 ثانیه گریه کند و سپس یک مکث 20 ثانیه ای انجام دهد و دوباره گریه خود را آغاز کند، نشان دهنده این است که برای مدت طولانی تنها بوده و نیازدارد که والدین آن را در آغوش بگیرند و با او صحبت کنند. در این نوع گریه کودک مکث کوتاهی می کند و منتظر نتیجه می ماند. چنانچه نتیجه ای از طرف والدین دریافت نکرد، به گریه خود ادامه می دهد.

گریه به خاطر درد

چنانچه کودک شما بلند، یکنواخت و ثابت به گریه بپردازد و گاهی میزان صدای او افزایش یابد، قطعا بیمار است و قسمتی از بدن او درد می کند. البته ممکن است گریه های کودک در هنگام درد آرام و یکنواخت باشد که در این حالت کودک توان بلند گریه کردن را ندارد و به شدت مریض است.

گریه به خاطر ناراحتی

اگر کودک شما بی قرار است، مدام تکان می خورد و بی وقفه گریه می کند، دچار ناراحتی شده است. در چنین شرایطی ابتدا پوشک کودک خود را چک کنید و سپس مطمئن شوید که او احساس سرما و یا گرمای بیش از حد در لباس های خود نکند. گاهی ممکن است کودک از لباسی که بر تن دارد حس خوشایندی نداشته باشد و به همین دلیل به گریه بپردازد. برای رفع این مشکل می توانید لباس های از جنس نخ پنبه و کاملا راحت برای کودک خود تهیه کنید. برای خرید لباس نوزاد می توانید به فروشگاه اینترنتی سبزآبی مراجعه کنید و از پوشاک راحت و زیبای برند آشور خریداری کنید. لباس نوزاد آشور، انتخابی درست برای کودک شما می باشد.

کودک گریان

گریه به خاطر بی خوابی

زمانی که نوزاد شما خواب آلود است و نیازمند خوابیدن است اما به دلایلی نمی تواند بخوابد، به حالت ناله و زاری گریه می کند و میان گریه خمیازه می کشد. در صورت خواب آلودگی ممکن است نوزاد شما میان گریه چشم ها و گوش های خود را مالش می دهد.

کدگشایی از گریه نوزاد

متد دانستان (Dunstan) پنج صدای مختلفی را که نوزادان برای بیان نیازهایشان از آن ها استفاده می کنند را شناسایی کرده است:

نِه (Neh):

نوزاد گرسنه است. این صدا زمانی تولید می شود که نوزاد زبان خود را به سقف دهانش هل می دهد و از طریق رفلکس مکیدن این صدا ایجاد می شود.

اوه (Owh):

نوزاد خسته است یا خوابش می آید. کودک با فشردن لبهای خود قبل از خمیازه کشیدن، این صدا را تولید می کند.

اِه (Eh):

نوزاد دوست دارد او را در آغوش بگیرید و به پشتش بزنید. کودکان گاهی به دلایل مختلف دچار نفخ و باد معده می شوند. زمانی که کودک گریه ای با این صدا انجام می دهد، یعنی درخواست دارد که با بغل کردن و نوازش پشت او، در دفع آن باد به او کمک کنید.

هه (Heh):

این صدا نشان می دهد که نوزاد از چیزی رنج می برد، از سرما، گرما، یا وضعیت بدن و... عموما کودکان در کنار خروج این صداها از خود، دست و پاهای خود را نیز حرکت می دهند و به نوعی درخواست کمک از والدین خود دارند.

کودک گریان

نحوه حرکات نوزادان

نوزاد مشت های خود را گره می کند.
زمانی که کودک شما دستان خود را مشت می کند، یعنی گرسنه است. اگر به خوبی و به موقع متوجه رفتار او شوید می توانید از گریه او جلوگیری کنید.
نوزاد پاهای خود را بلند می کند.
بلند کردن پا در نوزادان، نشانه قولنج و درد معده است. در این حالت کودک سعی دارد درد خود را تسکین دهد.
نوزاد دست هایش را غلاف می کند.
اگر کودک شما این حرکت را انجام دهد یعنی ترسیده است. کودک زمانی که از چیز هایی مانند صدای بلند، نور روشن یا بیدار شدن ناگهانی بترسد، به صورت کاملا ناگهانی دستان خود را غلاف می کند. در این حالت نیازمند کمک و آرام شدن توسط شما می باشد.

توصیه هایی برای آرام کردن گریه نوزاد

اگر کودک شما گریه کرد، ابتدا با توجه به نکات ذکر شده دلیل مشکل او را پیدا کنید و با رفع مشکل آن را آرام کنید.
با تعویض به موقع پوشک، رسیدگی به تغذیه کودک، ابراز محبت به آن و درمان به موقع دردهای کودک می توانید خیلی زود مشکل بی قراری و نا آرامی کودک خود را پیدا کنید و خیلی سریع فرزند دلبند خود را آرام کنید.
امید است مطالعه این مقاله به شما و فرزند عزیزتان کمک کند.