سبزآبی، نمایندگی انحصاری فروش اینترنتی برندهای تیک تاک و برگ سبز
آلرژی در کودک

آلرژی در کودک

 • تاریخ: [شنبه 1399/شهریور/29]
آلرژی یا حساسیت فصلی مربوط به نوزادان و کودکان چه ویژگی هایی دارد

آلرژی چیست؟

آلرژی یک واکنش ایمنی به ماده ای در محیط است که به آلرژن یعنی مادهٔ آلرژی زا ایجاد می شود. هنگامی که یک کودک مبتلا به آلرژی از طریق دست زدن، تنفس، خوردن یا تزریق آن با مادهٔ آلرژی زایی تماس پیدا می کند، بدن او به اشتباه آن را یک مهاجم خطرناک تلقی می کند و هیستامین ها و دیگر مواد شیمیایی را برای مبارزه با آن در بدن آزاد خواهد کرد.
این مواد شیمیایی بدن را تحریک می کنند و باعث ایجاد علائمی مانند آبریزش بینی، عطسه، خارش و سرفه می شوند. علائم می توانند خفیف یا شدید، متناوب، به عنوان مثال فصلی یا به دلیل قرارگیری مداوم در معرض مادهٔ آلرژی زا پایدار باشند.
برخی از آلرژی ها فصلی هستند و تنها در زمان های خاصی از سال اتفاق می افتند که به آنها آلرژی فصلی گفته می شود. (مانند زمانی که شمار گرده های گیاهان زیاد است) برخی دیگر در زمان مواجهه با یک آلرژن خاص اتفاق می افتند. بنابراین، هنگامی که فرد مبتلا به آلرژی غذایی که به آن حساسیت دارد را می خورد و یا کسی که به گرد و غبار حساسیت دارد، در معرض آنها قرار می گیرد، به آنها واکنش آلرژیک نشان می دهند.

چه کودکانی آلرژی می گیرد؟

تمایل به آلرژی اغلب ارثی است، بدین معنا که می توانند از طریق ژن ها از والدین به فرزندان منتقل شود. اما از نظر یک متخصص کودکان و نوزادان صرفا به این دلیل که شما، همسرتان یا یکی از فرزندانتان ممکن است آلرژی داشته باشید، به این معنی نیست که همه بچه های شما قطعا آنها را دریافت خواهند کرد. فرد معمولا حساسیت خاصی به ارث نمی برد، فقط احتمال بروز آلرژی در او وجود دارد.
بعضی از بچه ها به بعضی چیزها آلرژیک هستند اگرچه هیچ یک از اعضای خانواده آنها حساسیتی ندارد. کسانی که به یک چیز آلرژیک هستند به احتمال زیاد به بقیه چیز ها هم حساسیت دارند.

آلرژی

چه چیز هایی می تواند در کودکان آلرژی ایجاد کند؟

بعضی از شایع ترین مواردی که افراد به آنها آلرژیک هستند توسط هوا حمل می شوند. مایت های گرد و غبار حشرات میکروسکوپی هستند که در اطراف ما زندگی می کنند و از میلیون ها سلول مرده پوست که هر روز از بدن ما می افتند تغذیه می کنند. آنها عامل اصلی آلرژی گرد و غبار در خانه ها هستند. مایت های گرد و غبار در تمام طول سال در بیشتر نقاط ایالات متحده حضور دارند و در رختخواب، اثاثیه منزل و فرش زندگی می کنند.

 • آلرژی به گرده گیاهان

  گرده گیاهان از دیگر علل اصلی آلرژی می باشد. (در بعضی مواقع آلرژی به گرده گیاهان تب یونجه و یا تب بهاره هم نامیده می شود) درختان، علف های هرز و گیاهان این ذرات کوچک را در هوا آزاد می کنند تا گیاهان دیگر را بارور کنند. این نوع از حساسیت ها آلرژی فصلی نامیده می شوند و نوع گردی که هر فرد به آن آلرژی دارد تعیین می کند که نشانه های آلرژی چه موقع برایش ظاهر می شوند. توجه داشته باشید که این نوع از آلرژی بسیار شایع است و می تواند بسیار آزار دهنده نیز باشد.
 • آلرژی به کپک ها

  کپک ها قارچ هایی هستند که در محیط های گرم و مرطوب داخل و خارج از خانه رشد می کنند. در خارج از منزل، کپک ها را می توان در جاهایی که آب جمع می شود، مانند برگ های در حال فاسد شدن یا تپه های خاک برگ مشاهده کرد.
 • آلرژی به حیوانات خانگی

  آلرژن حیوانات خانگی بوسیله شوره حیوانی (تکه های کوچک پوست جدا شده) و بزاق آنها ایجاد می شود. هنگامی که حیوانات خانگی خودشان را لیس می زنند، بزاق آنها وارد مو و یا پرهایشان می شود. با خشک شدن بزاق، این ذرات پروتئینی وارد هوا می شوند و به پارچه های موجود در خانه ها راه می یابند. ادرار حیوانات خانگی هم به همین شکل می توانند ایجاد آلرژی کنند. وقتی ادرار آنها بعد از خشک شدن از پوست و موی آنها جدا می شود به صورت ذرات معلق در هوا به پارچه های موجود در خانه راه پیدا کرده و ایجاد آلرژی می کند. در مواردی هم که محل ادرار حیوانات هم تمیز نشود به شکل ذرات معلق در هوا در آمده و در افرادی که حساسیت دارند ایجاد آلرژی می کنند.
 • آلرژن های شایع غذایی:

  دو میلیون و یا به عبارتی ۸ درصد از کودکان در ایالات متحده تحت تاثیر آلرژی های غذایی قرار دارند. هشت غذایی که باعث آلرژی در این افراد می شوند عبارتند از: شیر گاو، تخم مرغ، ماهی و صدف، بادام زمینی و آجیل، سویا و گندم.
 • آلرژی به شیر گاو (یا پروتئین شیر گاو)

  بین ۲ تا ۳ درصد از کودکان زیر ۳ سال به پروتئین های موجود در شیر گاو و فرمول های مبتنی بر شیر گاو آلرژی دارند. پروتئین شیر به صورت پنهان در بسیاری از غذاهای آماده نیز وجود دارد. بسیاری از بچه ها آلرژی به پروتئین گاوی را تجربه می کنند.
 • آلرژی به نیش حشرات

  برای اکثر بچه ها گزیده شدن توسط حشرات فقط با تورم، قرمز شدن و خارش در محل گزیدگی همراه است. ولی برای بچه هایی که به زهر حشرات آلرژی دارند با نشانه های جدی تری همراه خواهد بود. در صورت گزیدگی و آلرژیک بودن فرزند شما به نیش حشرات سریعا به نزدیکترین متخصص کودکان و نوزادان مراجعه کنید.

 • آلرژی های دارویی

  آنتی بیوتیک ها شایع ترین داروهایی هستند که باعث واکنش های آلرژیک می شوند. همچنین بسیاری از دارو های بدون نسخه که می توانید از داروخانه ها تهیه کنید هم می توانند باعث واکنش های آلرژیک شوند.

نشانه های آلرژی در کودکان چگونه است؟

حساسیت فصلی در نوزادان و کودکان نشانه هایی شبیه انواع حساسیت های خفیف دیگر دارد. مشکلات تنفسی، سرفه و علائم شبیه سرماخوردگی از مواردی هستند که به سادگی همه را به اشتباه می اندازند. از اصلی ترین نشانه های حساسیت فصلی در نوزادان و کودکان می توان به موارد زیر اشاره کرد:
- گوش درد،
- گلو درد مداوم،
- سردردهای مکرر،
- مشکلات تنفسی،
- احساس خستگی دائمی همراه با اختلالات خواب،
- حساسیت و بروز دانه های روشن روی پوست،
- احساس خارش در دهان و به خصوص سقف دهان،
- خارش، آبریزش و گاهی التهاب چشم،
- پری، خارش و آبریزش بینی.

بسیاری از نشانه های آلرژی و سرماخوردگی شبیه هم هستند،

آلرژی

والدین از کجا متوجه تفاوت این دو بشوند؟

از آنجا که علائم حساسیت در نوزادان و کودکان بسیار شبیه انواع سرماخوردگی است، گاهی تشخیص آن ها از هم دشوار است. عطسه، آبریزش بینی و چشم و سردرد از علائم شایعی است که هم در سرماخوردگی و هم در انواع حساسیت ها بروز می کند. اولین قدم در تشخیص این دو عارضه از هم این است که واکنش های آلرژیک معمولا پس از چند ساعت برطرف می شوند. بنابراین، اگر علائم کودک شما بیش از چند ساعت ادامه داشت، او احتمالا به سرماخوردگی مبتلا شده است.

درمان در کودکان مبتلا به آلرژی چگونه است ؟

بسیاری از داروها در آلرژی متداول است ولی هیچگاه بدون مشورت پزشک متخصص اطفال از این دارو ها استفاده نکنید. داروهایی نظیر:

 • هیستامین ها

  این دارو را نباید در طولانی مدت و بدون تجویز پزشک استفاده کرد. در حال حاضر تنوع خانواده آنتی هیستامین زیاد است اما هر کدام برای موارد خاصی استفاده می شود. برای مثال سیتریزین برای برخی علائم کارایی ندارد یا در بیشتر مواقع گرفتگی بینی با آنتی هیستامین بهبود پیدا نمی کند.
 • اسپری بینی آنتی

  اسپرهای بینی برای رفع علائم رینیت آلرژیک یا التهاب مخاط بینی و همچنین کنترل آسم مصرف می شود.
  این اسپری ها اثر فوری ندارند و باید به طور منظم مصرف شوند. برای التهاب بینی درمان با اسپری بینی باید 2 تا 3 هفته پیش از شروع فصل حساسیت شروع شود. کودکان مبتلا به آسم هم باید دائم این اسپری را استفاده کنند تا از حمله های آسمی جلوگیری شود.
 • سالبوتامول

  داروهایی که برای مشکلات تنفسی تحتانی استفاده می شود اسپری های استنشاقی هستند که معروف ترین آن سالبوتامول است که در زمان حمله استفاده می شود. سالبوتامول جزو داروهای گشادکننده مجاری هوایی است.
 • کورتن استنشاقی ترکیبی

  برخی از اسپری ها ترکیبی از کورتن و گشاده کننده راه های تنفسی هستند، بنابراین نمی توان یک کد خاص و ژنریک برایش درنظر گرفت. کار کورتن های ترکیبی این است که راه های تنفسی را باز نگه می دارند.

کودکانی که دچار تشدید علائم در فصل بهار می شوند باید اقدامات درمانی پیشگیرانه از قبل از شروع فصل آغاز شود. در طول فصل هم از داروهای درمانی استفاده می شود، پزشک متخصص اگر تشخیص دهد آلرژی مربوط به گیاه خاصی در فصل می باشد از واکسن آلرژی برای درمان استفاده می کند. لازم به ذکر است به هیچ عنوان برای کودکان از دارو ها بدون مشورت پزشک استفاده نکنید.

لباس نوزاد

لباس نوزاد

 • تاریخ: [پنج شنبه 1396/خرداد/11]