فروشگاه اینترنتی سبزآبی، نمایندگی انحصاری فروش اینترنتی لباس نوزاد و کودک برندهای تیک تاک و برگ سبز
کوتاه کردن موی نوزاد

کوتاه کردن موی نوزاد

 • 1403/02/17
 • 242
یکی از تجربه های ترسناک والدین کوتاه کردن موی نوزاد است، اما با آمادگی قبلی و ابزار های مناسب می توان با خیال راحت از این تجربه لذت برد.

چه زمانی برای کوتاهی مو نوزاد و کودک مناسب است؟

کوتاهی مو نوزاد و کودک از مهارت هایی است که والدین باید آن را یاد بگیرند، زیرا کوتاه کردن موی بعضی از کودکان، فقط در خانه میسر است. اگر شما نیز مانند اکثر والدین برایتان سوال پیش آمده است که چه زمانی برای کوتاهی مو مناسب است تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

بعضی از نوزادان با موهای زیاد و پرپشت به دنیا می آیند و بعضی دیگر به ندرت روی سرشان مویی دیده می شود، اگر فرزند شما موهای پرپشتی دارد می توانید در 8 ماهگی برای کوتاه کردن موهایش اقدام کنید اما اگر کم مو است بهتر است تا 2 سالگی صبر کنید. البته این دو بازه زمانی به عنوان زمان قطعی معرفی نمی شوند، کوتاه کردن موی نوزاد بیشتر به تصمیم شما بستگی دارد. هرچه نوزاد بزرگتر باشد درک بهتری نسبت به پیرامون خود داشته و راحت تر با کوتاهی موهایش کنار می آید.

در کل بهتر است تا یک سالگی برای کوتاهی موهای کودک صبر کنید، زیرا اکثر نوزادان در ماه های اولیه زندگی بخشی از موهای خود را از دست می دهند البته جای نگرانی ندارد زیرا این ریزش طبیعی است و موهای کودک دوباره رشد می کنند. برای کوتاهی مو نوزاد بهتر است موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • آماده سازی کودک

بهتر است قبل از کوتاه کردن موی نوزاد او را با این پروسه آشنا کنید زیرا بچه ها غافلگیری را دوست ندارند. برای این کار می توانید در مقابل دیدگان کودک موهای خود را کوتاه کنید و از چند روز قبل کودک را به آرایشگاه ببرید تا با محیط آشنا شده و به آن عادت کند.

 • انتخاب آرایشگاه مختص کودک

سالن زیبایی مختص کودکان را انتخاب کنید زیرا این سالن ها به انواع اسباب بازی، کتاب داستان و موسیقی های کودکانه مجهز هستند که موجب می شود کودک در این فضا آرامش بیشتری داشته باشد، در صورتی که شهر شما آرایشگاه مختص به کودکان ندارد، از آرایشگر خود بخواهید تا فردی را به شما معرفی کند که با بچه ها ارتباط خوبی دارد و می تواند موهای کودک را بدون ایجاد کمترین استرس کوتاه کند.

بهترین آرایشگاه کودک

 • انتخاب زمان و مکان مناسب

زمانی را برای کوتاهی موی نوزاد یا کودک خود در نظر بگیرید که در آرام ترین وضعیت ممکن باشد. مثلا بعد از خواب و خوردن غذا زمان مناسبی است. برای کوتاهی مو بهتر است کودک را روی صندلی های پایه بلند که کمربند ایمنی دارند قرار دهید، در صورتی که کودک آرام بنشیند و بی قراری نکند بهترین نتیجه را خواهید گرفت. بهتر است کودک را روبروی آینه قرار ندهید زیرا ممکن است با دیدن قیچی ترسیده و گریه و زاری راه بیاندازد. همچنین می توانید با اسباب بازی های دلخواه کودک یا کتاب داستان های مصور حواس کودک را از کوتاهی موهایش پرت کنید.

 • توجه به واکنش های کودک

بعضی از نوزادان از تجربه های جدید خوششان می آید، مثلا از صدای قیچی، ماشین اصلاح، پاشیدن آب به سر و دیدن حرکات خنده دار شما لذت می برند اما بعضی دیگر از کودکان از این شرایط وحشت زده می شوند و مدام گریه می کنند. بهتر است برای هر نوع واکنش و ماجراجویی از جانب کودک آماده باشید، گاهی حتی کودکان خوش اخلاق نیز مدام سرشان را به اطراف می چرخانند تا محیط پیرامون را ببینند و در این حین ممکن است قیچی به گوش یا سایر نواحی سر و صورت آسیب برساند پس بهتر است جانب احتیاط را رعایت کنید.

 • مشخص کردن اندازه موها

قبل از اینکه شروع به کوتاهی مو کنید اندازه موها را تعیین کنید، به خوبی سر کودک را شانه بزنید و گره های مو را باز کنید، مرتب کردن موهای نرم و لطیف کار آسانی است اما موهای ضخیم و پرپشت سخت تر مرتب می شوند.

 • انتخاب قیچی مناسب

کودکان زود خسته و بی قرار می شوند به همین دلیل باید از تیز ترین و بهترین قیچی استفاده کنید تا بتوانید سریع تر موها را کوتاه کنید. در ابتدا موها را با اسپری آب پاش مرطوب کنید، سپس بخشی از مو را لای دو انگشت خود قرار دهید و کوتاه کنید. موها زمانی که خیس می شوند بلند تر به نظر می رسند به همین دلیل کم کم موها را کوتاه کنید.

باید کوتاهی مو مرحله به مرحله و بدون لجبازی باشد زیرا گاهی کودک حین کوتاهی گرسنه شده یا شروع به گریه می کند به همین دلیل بهتر است دست از کار کشیده و زمانی که کودک دوباره آرام شد کوتاهی مو را از سر بگیرید.

ارتباط میان کوتاهی های مکرر مو و پرپشت شدن آن

عده ای از والدین گمان می کنند هرچه بیشتر موها را کوتاه کنند موی کودک پرپشت تر و ضخیم تر می شود، در صورتی که حجم موی هر فرد به ژنتیک او بستگی دارد. اما بهتر است هر چند وقت یک بار تنها انتهای ساقه مو را برای جلوگیری از آسیب دیدن موها کوتاه کرد.

تراشیدن مو و پرپشت شدن

تراشیدن موی کودک

موهای کودک را با تیغ نتراشید زیرا نوزادان به ندرت در حین کوتاهی بدون حرکت می مانند و چون در ماه های اول زندگی جمجمه نرم و آسیب پذیر است ممکن است تیغ یا ماشین اصلاح فشار بیشتری به سر کودک وارد کرده و به او آسیب برساند، در اولین دفعات کوتاهی مو نوزاد، با ملایمت بیشتری برخورد کنید.

بیماری درماتیت سبوره یا کلاه گهواره

درماتیت سبوره یا کلاه گهواره باعث ایجاد پوسته های قهوه ای، زرد یا گاهی قرمز روی پوست سر نوزاد می شود و حتی می تواند به صورت و سایر نواحی نیز سرایت کند، این بیماری با استفاده از شامپو های ملایم روزانه یا حتی گاهی شامپو های قوی درمان می شود. برای از بین بردن پوسته ها از روی سر کودک از یک شانه نرم می توانید استفاده کنید. این بیماری به طور معمول بدون درمان در عرض چند هفته تا چند ماه برطرف می شود. و بعد از یک سالگی به طور کامل از بین می رود، تراشیدن موی سر نوزاد برای درمان این بیماری توصیه نمی شود زیرا این کار موجب تحریک بیشتر پوست سر نوزاد می گردد.

نکات در زمینه کوتاهی مو نوزاد و کودک

 • موهای نوزاد و کودک نیاز به شستشوی روزانه ندارد و هر چند روز یک بار کافی است.
 • در صورتی که اولین بار است موهای کودک را کوتاه می کنید بهتر است نوک آن را کم کم کوتاه کنید تا بیش از اندازه آن ها را کوتاه نکنید.
 • در اولین کوتاهی بهتر است موها را چتری کوتاه کنید تا پس از بلند شدن آن ها را به عقب برده یا با گیره ببندید، اگر موهای کودک بلند باشد باید موها را دسته بندی کرده و قیچی را با زاویه 30 درجه روی موها قرار دهید.

مزایای آرایشگاه های کودک

امروزه به لطف آرایشگاه های کودک، والدین دیگر نگران کوتاهی موهای نوزاد و کودک خود نیستند. انجام اصلاح و کوتاهی موی کودک در خانه تا حدودی دشوار است و در آرایشگاه های بزرگسالان نیز مواد شیمیایی که وجود دارد می تواند موجب آسیب به کودک شود، اما در آرایشگاه های کودک به دلیل ایجاد فضایی امن و سرگرم کننده، کودک می تواند تجربه ای لذت بخش از کوتاهی مو داشته باشد. خصوصیات اخلاقی که آرایشگر کودک باید داشته باشد عبارتنداز:

 • مهربان، خونسرد و صبور باشد
 • شاد و پر انرژی باشد
 • با روانشناسی کودک و برقراری ارتباط با او و آرام کردن کودک زمان گریه و بی تابی آشنایی داشته باشد
 • سرعت عمل و تسلط بالا بر قیچی و شانه داشته باشد
 • از ابزارآلات کوتاهی مخصوص کودکان استفاده کند

معرفی 5 آرایشگاه کودک در تهران

شهر تهران به عنوان پایتخت از امکانات رفاهی بسیاری برخوردار است، یکی از این امکانات آرایشگاه های کودک است. تعدادی از آرایشگاه های کودک شهر تهران عبارتند از:

 • آرایشگاه کودک پازل

یکی از تخصصی ترین آرایشگاه های کودک در تهران، آرایشگاه پازل است که آرایشگرهای حرفه ای در آن مشغول به فعالیت هستند. خدمات عکاسی، پارک بازی، جایگاه انتظار والدین و دادن هدایا و جوایز به کودکان از مزایای این آرایشگاه است.

آدرس: دریاچه چیتگر، شهرک گلستان، میدان موج، مجموعه کودک آفتاب، طبقه اول تجاری، واحد 18 و 19

شماره تماس: 09917783004

شعبه حضوری سبزآبی، لباس نوزادی تا 3 سال نیز در این مجموعه است. مطالعه بیشتر

 • آرایشگاه کودک آس

این آرایشگاه از محیط کاملا مجزا برای کودک با مدرن ترین تجهیزات برخوردار است. رنگ های جذاب در محیط سالن و دکوراسیون مخصوص کودک از مزایای این آرایشگاه است.

آدرس: فلکه اول تهرانپارس، کوچه 144 غربی (ستانی)، پلاک 5، واحد 10

شماره تماس: 02177726997

 • آرایشگاه کودک عرش آجودانیه

یکی از آرایشگاه های تخصصی کودک در مجتمع عرش آجودانیه است که از محیطی امن و سرزنده برای کودک برخوردار است.

آدرس: خیابان آجودانیه یا سباری، مجتمع تفریحی تجاری عرش آجودانیه، طبقه همکف

شماره تماس: 02126454355

فروشگاه اینترنتی لباس بچه گانه
 • آرایشگاه کودک میلانو

از بهترین سالن های تخصصی کودک است. دکوراسیون این آرایشگاه فضای شاد و سرزنده برای کودکان فراهم می کند، در این آرایشگاه بهترین ترند های دنیا ارائه می شود.

آدرس: فلکه اول تهرانپارس، خیابان خوشوقت، بین کوچه 156 و 154، پلاک 2/74، ساختمان کسری، طبقه 5، واحد 18

شماره تماس: 02177053679

 • آرایشگاه کودک پیمان

این آرایشگاه سالن مجزای کودک با دکوراسیون شاد دارد که آرایشگرهای حرفه ای در آن فعالیت می کنند. در این آرایشگاه اصول بهداشتی به صورت ویژه رعایت شده و بهترین و به روز ترین خدمات ارائه می شود.

آدرس: پونک، مرکز تجاری بوستان، بازارچه گلایول، طبقه 2، پلاک 518

شماره تماس: 09121305456-09124061058

سخن آخر

مهم ترین مرحله کوتاهی موی نوزاد و کودک رضایت و همکاری او است به همین منظور تا زمانی که او به این کار رضایت نداد از کوتاه کردن موها اجتناب نمایید. اگر برای کوتاهی مو عجله ندارید بهتر است تا یک سالگی کودک صبر کنید، برای این کار از یک آرایشگر حرفه ای کمک بگیرید یا خودتان موهای نوزاد را کوتاه کنید.