سبزآبی، نمایندگی انحصاری فروش اینترنتی برندهای تیک تاک و برگ سبز
آسیب های تلویزیون و اسمارت فون ها برای کودکان

آسیب های تلویزیون و اسمارت فون ها برای کودکان

  • تاریخ: [شنبه 1399/خرداد/10]
عصر تکنولوژی و اینترنت زندگی تمامی ما را تحت تاثیر خود قرارداده است.

هر روزه مقالات علمی فراوانی از تاثیرات مخرب زندگی ماشینی و یا همان تکنولوژی‌های موجود در انسان‌ها منتشر می‌شود، اما کسی به این موارد توجه نمی‌کند و همه به راه خود ادامه می‌دهیم. امواج مضر ماهواره‌ای و مخابراتی، تنفس عادی روزانه به همراه آلودگی هوا و حتی نحوه و ساعت غلط استراحت شبانه ما، روز به روز انسان را ضعیف‌تر می‌کند.
متاسفانه این روزها بسیاری از والدین اسمارت فون‌ها را به عنوان وسیله‌ای برای سرگرم کردن فرزندان خود مورد استفاده قرارمی‌دهند و اعتقاد دارند که با استفاده از بازی‌های مناسب سن کودک خود، هیچگونه آسیبی فرزند آن‌ها را تهدید نخواهد کرد. همین امر موجب شده که تلفن همراه به یک وسیله جدانشدنی از کودکان تبدیل شود.
گاهی ممکن است که شاهد آن باشید که کودکان پرخاشگر و شیطون با در دست گرفتن تلفن همراه بسیار آرام می‌شوند و بدون آنکه چیزی را خراب کند و اعصاب کسی را بهم بریزد، سرگرم بازی می‌شود. در این حالت به ظاهر تلفن همراه موجب آرامش او شده است. ولی لازم است بدانید که این آرامش به شدت کاذب و کوتاه مدت خواهد بود و ممکن است در آینده تاثیرات مخربی بر روی کودک داشته باشد.
برخی والدین نیز به شدت کودکان خود را از اسمارت فون‌ها و گوشی‌های تلفن همراه دور نگه می‌دارند اما توجه خاصی به میزان تماشای تلویزیون در کودکان ندارند و بر این باورند که تلویزیون هیچگونه ضرری برای کودک نداشته و فرزندشان می‌تواند هرچند ساعت که مایل باشد، تلویزیون تماشا کند.
اما لازم است بدانید که تماشای بیش از حد تلویزیون نیز همانند استفاده بیش از حد از اسمارت فون ها، می‌تواند برای کودک مضر و آسیب زننده باشد.

آسیب‌های استفاده از تلفن همراه در کودکان

استفاده از موبایل برای کودکانی در سنین پایین بسیار خطرناک می‌باشد، زیرا استفاده مکرر و طولانی مدت از گوشی‌های موبایل احتمال ایجاد مشکلاتی جسمی و روحی را در کودکان افزایش می‌دهد. در ادامه به چند نمونه از این مشکلات خواهیم پرداخت.

ضعف بینایی

با توجه به بررسی های دانشمندان، کار و بازی زیاد با تبلت و موبایل باعث آسیب رسیدن به چشم و ایجاد اختلال در سیستم‌های عصبی کودکان می‌شود. با توجه به آن که کودکان مدت زمان زیادی را برای بازی با گوشی موبایل صرف می‌کنند، قطعا به بینایی آن‌ها آسیب خواهد زد.
به گفته گری هیتینگ نویسنده ارشد سایت AllAboutVision.com، خستگی دیجیتالی چشم که نام دیگر آن سندروم بینایی کامپیوتری (computer vision syndrome) می‌باشد، یکی از بیماری‌های شایع در کودکان می‌باشد.
برای حفظ سلامت بینایی کودکان خود، میزان تماشای تلویزیون و بازی‌های کامپیوتری را برای آن‌ها کاهش دهید.

مضرات تلویزیون

بروز مشکلات عصبی در کودکان

با توجه به توصیه ‌های انجمن متخصصین اطفال آمریکا، کودکان تا پیش از دو سالگی نبایستی به هیچ نمایشگری نگاه کنند، اما تقریبا 90 درصد کودکان تا قبل از دو سالگی به طور منظم به تماشای تلویزیون می‌پردازند.
بازی‌های کامپیوتری، تبلت، موبایل و حتی تماشای زیاد تلویزیون از فاصله نزدیک موجب یکجا نشینی و دور شدن از بازی‌های جسمانی کودکانه می‌شود که همین امر موجب بروز مشکلات عصبی در آنها می‌گردد، زیرا ارتباط بیش از حد با منابع نوری باعث ایجاد اختلال در اعصاب کودکان می‌شود.

چاقی کودکان

نشستن‌های مداوم و بی‌تحرکی‌های زیاد در پی تماشای تلویزیون و انجام بازی‌های موبایل، موجب چاقی بیش از حد و بیماری‌های وابسته به آن در کودکان می‌شود. زیرا زمانی که کودکان به بازی‌های موبایل و کامپیوتری اعتیاد پیدا می‌کنند، دیگر تمایلی برای بازی‌های کودکانه و جسمانی نخواهند داشت.

کاهش مهارت ارتباطی

کاهش مهارت‌های ارتباطی

اگر کودک شما زمان زیادی را صرف بازی و یا تماشای تلویزیون کند، مدت زمان کمتری را برای معاشرت با خانواده و اطرافیان خود خواهد داشت که این عمل موجب کاهش مهارت‌های ارتباطی در فرزند شما می‌شود.

اختلال خواب در کودکان

قطعا تاثیر اشعه‌های دریافت شده در طول روز توسط کودک، در هنگام خواب خود را نشان خواهد داد. کودکانی که مدت زمان زیادی در معرض اشعه‌های مخابراتی و موبایل قراربگیرند، دچار کم خوابی، بی‌خوابی و اختلال در خواب خواهند شد.

کاهش یادگیری کودکان

همانطور که میدانیم کودکان در سنین پایین نیازمند آموزش و دریافت اطلاعات از والدین و اطرافیان خود هستند. اگر کودک شما بیشتر وقت خود را برای تماشای تلویزیون و استفاده از موبایل بگذارد، میزان یادگیری و افزایش اطلاعات در آن کاهش می‌یابد.

روش های پیشگیری از اعتیاد به تلویزیون و اسمارت فون در کودکان

همه‌ی ما با عبارت پیشگیری بهتر از درمان است، آشنا هستیم. این عبارت در این زمینه نیز کاربرد بسیاری دارد. اگر کودک شما از همان ابتدا به ابزارهای الکترونیکی از جمله موبایل، تبلت و تلویزیون عادت نکند، دیگر دچار مشکلات پس از استفاده از این ابزار نخواهد شد. با استفاده از روش‌های زیر از عادت کردن کودکتان به این ابزارها جلوگیری کنیم.

1.رفت و آمدهای خانوادگی را زیاد کنید
کودکان عموما بخاطر بیکاری و بی حوصلگی به موبایل و تلویزیون پناه می‌برند. خاطرات خوب رفت و آمدها، زندگی بدون وجود تبلت را به بچه ها یاد می دهد. پس اگر رفت و آمد خود را افزایش دهید و کودک همواره در جمع قرارگیرد، تمایل آن نسبت به تلویزیون و موبایل کاهش خواهد یافت.

بازی کودکان

2.با کودک خود بازی کنید
کودکان همواره نیازمند توجه از طرف والدین خود می‌باشند و در صورت کم توجهی به بازی ها و برنامه‌های تلویزیونی وابستگی پیدا خواهند کرد. اگر کودکان بیاموزند که برای سرگرمی با والدین خود بازی کنند، دیگر به سراغ موبایل و یا لپ تاپ نخواهند رفت.
3.موبایل و تلویزیون را جذاب نکنید
برخی والدین در مواقعی که کودک بی قراری می‌کند، از موبایل خود به عنوان اسباب بازی استفاده می‌کنند سعی می‌کنند کودک را آرام کنند. همین امر موجب وابستگی کودکان به موبایل و تلویزیون خواهد شد.
4.برای فرزند خود هدیه بخرید
کودکان بسیار تنوع طلب هستند و همواره به دنبال کشف چیزهای جدید می‌باشند. سعی کنید هر چند وقت یکبار برای او اسباب بازی جدید تهیه کنید. حتی می‌توانید برای ایجاد تنوع در روحیه کودک خود، لباس‌های جدید و خوشرنگ به او هدیه دهید. برخلاف تصور ما، کودکان تنوع را به خوبی متوجه می‌شوند. برای خرید لباس‌های متنوع، راحت و زیبا برای فرزندان خود، می‌توانید به فروشگاه اینترنتی سبزآبی مراجعه کنید و با خرید لباس‌ بچگانه آشور، کودکان خود را خوشحال کنید.
امید است با رعایت موارد فوق، کودک شما همواره پرانرژی، سلامت و دور از ابزارهای الکترونیکی که سلامت آن‌ها را به خطر می اندازد، باشد.

هدیه دادن به کودکان

هدیه دادن به کودکان

  • تاریخ: [جمعه 1398/دی/20]
راهنمای سایز مناسب لباس کودکان

راهنمای سایز مناسب لباس کودکان

  • تاریخ: [سه شنبه 1399/مرداد/20]