سبزآبی، نمایندگی انحصاری فروش اینترنتی لباس نوزاد و کودک برندهای تیک تاک و برگ سبز
محبوب ترین سرلاک و مکمل غذایی نوزاد

محبوب ترین سرلاک و مکمل غذایی نوزاد

 • 1400/3/5
 • 405
اصلی ترین غذای نوزاد تا شش ماهگی شیر مادر می باشد. اما پس از گذشت چند ماه، تنها شیر مادر پاسخگو نیازهای کودک نمی باشد.

او نیازمند مصرف غذاهای کمکی می باشد. در این میان مصرف انواع سرلاک برای کودکان توصیه می شود. اگر می خواهید بیشتر با سرلاک و انواع آن آشنا شوید، ادامه مطلب را بخوانید.

سرلاک چیست؟

سرلاک یک غلات حاوی پروبیوتیک بیفیدوس مخصوص نوزادان می باشد که سیستم ایمنی و گوارشی نوزاد را تقویت می کند. این محصول به صورت وسیع برای هر سن نوزاد وجود دارد و نوعی غذای کمکی سالم برای کودکان پس از 6 ماهگی می باشد. سرلاک یکی از ترکیبات سالمی است که از آن می توان به عنوان اولین غذای کمکی برای نوزادان استفاده نمود. این غذای جامد حاوی آهن، کلسیم، ویتامینD، C و A و همچنین امگا 3 و 6 می باشد. سرلاک از نظر طعم و قوام تنوع زیادی دارد که ادامه به معرفی آن ها خواهیم پرداخت.

انواع سرلاک

سرلاک ها انواع مختلفی دارند که با توجه به سن کودک مورد استفاده قرار می گیرند.

سرلاک برنج

سرلاک برنج اولین سرلاک در شروع تغذیه کودک با غذای جامد می باشد. سرلاک برنج آسان هضم است و آلرژی زا نیست. این نوع سرلاک به تنهایی مواد مغذی زیادی نداشته و به همین دلیل با آهن، فولیک اسید و ویتامین c غنی سازی می شود. به گفته پزشکان سرلاک برنج باید تنها غذای جامدی باشد که در یک ماه ابتدایی به نوزادکودک داده شود. پزشکان توصیه می کنند که سرلاک برنج به مدت چند هفته تا یک ماه بعنوان تنها غذای جامدی باشد که به نوزاد داده می شود تا سیستم گوارشی نوزاد کم کم برای هضم دیگر مواد غذایی آمادگی یابد.

سرلاک جو

والدین می توانند پس از هفت ماهگی از سرلاک جو برای کودک خود استفاده نمایند. البته ممکن است برخی نوزادان به جو حساسیت داشته باشند. بنابراین، بهتر است والدین در ابتدا مقدار کمی از سرلاک جو را به کودک خود بدهند و چنانچه علائم حساسیت در کودک مشاهده نشد به تدریج مصرف آن را افزایش دهند.

سرلاک گندم

یکی از محبوب ترین سرلاک ها، سرلاک گندم می باشد. کودکان پس از یک سالگی می توانند سرلاک گندم را مصرف نمایند. البته به گفته پزشکان بهتر است از این سرلاک به عنوان اولین غذای جامد استفاده نشود. زیرا گلوتن موجود در آن ممکن است در کودکان ایجاد حساسیت نماید. از این رو بهتر است کودک ابتدا با میوه ها، سبزیجات و دیگر انواع سرلاک، تغذیه مکمل خود را آغاز نماید.

سرلاک غلات همراه با میوه

هنگامی که نوزاد از انواع سرلاک به طور جداگانه تغذیه کرد و نسبت به آن ها آلرژی نداشت، می توانید از سرلاک مخلوط غلات استفاده کنید. فایده این نوع سرلاک این است که کودک طعم های بیشتری را تجربه خواهد کرد و از فواید همه آن ها بهره مند خواهد شد. این سرلاک را می توانید به همراه شیر به کودک خود بدهید.

فواید سرلاک

مصرف سرلاک در کودکان پس از 6 ماهگی فواید بسیاری دارد. برخی از این فواید عبارتند از:

 • تامین آهن بدن کودک
 • تامین کلسیم مورد نیاز کودک
 • تامین پروتئین بدن
 • تامین انواع ویتامین های D، C و A
 • کمک به وزن گرفتن کودک
 • به راحتی در دسترس می باشد.
 • به سرعت و فوری آماده می شود.
 • فاقد هرگونه نگهدارنده و طعم دهنده می باشد.
 • نیمه جامده و بلع و هضم آن برای کودک راحت است.

سرلاک

آیا سرلاک برای کودک ضرر دارد؟

درست است که سرلاک فواید بسیاری برای کودکان دارد. اما این محصول مضراتی نیز دارد که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت:

یبوست

برخی از سرلاک ها موجب بروز یبوست در کودکان می شوند. هنگامی که نخستین غذای جامد به کودک داده می شود، بدیهی است که فشار بیشتری به دستگاه گوارش وی وارد خواهد شد. بنابراین پس از شروع غذای کمکی در برخی از کودکان یبوست ایجاد می شود. اما بروز یبوست نباید عاملی برای کنار گذاشتن سرلاک باشد.

واکنش های آلرژیک

برنج و گندم از جمله غلاتی هستند که معمولا در سرلاک از آنها استفاده می شود. گاهی اوقات برخی از کودکان به این ترکیبات واکنش های آلرژیک نشان می دهند. دل درد، اسهال، حالت تهوع، تب و سرفه از جمله مهم ترین علائمی هستند که ممکن است بیانگر حساسیت به ترکیبات موجود در سرلاک باشند. در صورتی که در سرلاک از گلوتن و لاکتوز نیز استفاده شده باشد، ممکن است برای کودک واکنش های آلرژیک ایجاد نماید.

افزایش وزن

به دلیل وجود کنسانتره میوه موجود در برخی سرلاک ها، قند زیادی وارد بدن کودکان می شود. همین امر می تواند موجب اضافه وزن و حتی پوسیدگی دندان در کودکان گردد.

از چه زمانی می توانم به کودک خود سرلاک بدهم؟

به توصیه پزشکان بهتر است که غذای مکمل (سرلاک) بعد از 6 شش ماهگی به کودک داده شود. اما چنانچه کودک شما بعد از 4 ماهگی بتواند بدون کمک بنشیند، گردنش را نگه دارد، دهانش را باز کند و به دنبال غذا برود، می توانید با مشورت پزشک به اون سرلاک بدهید. اما دقت داشته باشید که هرگز سرلاک را جایگزین شیر مادر نکنید.

چرا قبل از 4 ماهگی مصرف سرلاک ممنوع می باشد؟

 • احتمال خفگی برای کودکان
 • اضافه وزن کودک
 • کاهش جذب آهن بدن
 • بهم خوردن ترکیب میکروبی روده کودک
 • احتمال ایجاد آلرژی در کودک