سبزآبی، نمایندگی انحصاری فروش اینترنتی لباس نوزاد و کودک برندهای تیک تاک و برگ سبز
ﺗﺎﺛﯿﺮ اﺷﻌﻪ ﻣﻮﺑﺎﯾﻞ ﺑﺮ ﺟﻨﯿﻦ در دوران ﺑﺎرداری

ﺗﺎﺛﯿﺮ اﺷﻌﻪ ﻣﻮﺑﺎﯾﻞ ﺑﺮ ﺟﻨﯿﻦ در دوران ﺑﺎرداری

 • 1400/3/9
 • 133
این روز‌ها استفاده از تکنولوژهایی مانند: موبایل، کامپیوتر، ماکروویو و... شیوع بسیاری یافته است.

میدان های الکترومغناطیسی به صورت طبیعی در فضا وجود دارند، اما وسایل الکتریکی موجب افزایش این میدان های الکتریکی می شوند. تکنولوژی الکتریکی با توجه به تمام آسایش و کارگشایی خود، خطراتی را برای تمامی افراد علی الخصوص زنان باردار و کودکان دارد.
با گسترش فناوری های ارتباطی امروزی مانند: گوشی های تلفن همراه میزان سقط های جنینی، ناباروری، سرطان ها و... افزایش یافته اند.
بر اساس مطالعاتی که در آوریل 2017 توسط محققان اروپایی انجام شد، مادرانی که در دوران بارداری خود بیشترین استفاده از وسایل الکترونیکی همچون موبایل، لپ تاپ، تبلت، سیستم های بلوتوثی، Wi-Fi را داشته اند، کودکان شان به نسبت قابل توجهی بیشتر به عارضه هایی نظیر استرس، سندرم های ترس شبانه، اختلالات حرکتی، اختلالات خواب و اختلالات حافظه دچار بودند.

حساس ترین دوره بارداری چه زمانی است؟

حساس ترین زمان برای ابتلای جنین به مشکلات و بیماری ها، از ابتدای حاملگی تا حدود 15 هفتگی بارداری می باشد. اگر جنین طی این مدت در معرض اشعه قرار بگیرد، دچار نقایص هنگام تولد و عقب ماندگی ذهنی می شود. پس از گذشت 26 هفته از بارداری، چنانچه جنین در معرض اشعه قرار گیرد، احتمال بروز عوارض در او کمتر می شود.

اثرات ژنتیکی ناشی از اشعه در بارداری

نقایص ژنتیکی ناشی از تاثیر اشعه موبایل بر جنین کمتر از نقایص هنگام تولد، در نوزاد آشکار می شود، اما به همان اندازه مضر می باشد.
همان طور که می دانید DNA مسئول رشد و نمو جنین است و اگر اشعه روی DNA نوزاد اثر کند و آن را تغییر دهد، رشد طبیعی جنین با مشکلات زیادی روبرو خواهد شد.

DNA مسئول تعیین رنگ پوست، مو و هزاران ویژگی دیگر در جنین است که در صورت جهش DNA به علت تابش اشعه، احتمال سقط جنین بالا می رود و اگر هم منجر به سقط نشود، ناهنجاری های ژنتیکی زیادی برای نوزاد به وجود می آورد.

اثرات اشعه موبایل بر سلامت جنین

در دنیای امروز، هر فرد برای برقراری تماس و ارتباط با نزدیکان و عزیزان خود از تلفن همراه استفاده می کند. اما همین تلفن همراه آسیب هایی را برای افراد علی الخصوص بانوان باردار در پی دارد.
به گفته متخصصان اگر جنین به صورت مداوم در معرض اشعه موبایل قرار بگیرد، به احتمال زیاد دچار نقایص هنگام تولد و عقب ماندگی ذهنی می شود. کاهش رشد و آسیب های شدید مغزی از عوارض تماس مستقیم جنین با این نوع اشعه ها می باشد.

همچنین فرزندان بانوانی که در این دوران حساس از تلفن همراه استفاده می کنند، بیشتر از سایرین در معرض بروز برخی مشکلات مانند: مشکلات رفتاری و عاطفی قرار می گیرند. قرار گرفتن در معرض امواج تلفن همراه در دوران بارداری باعث می شود که کودکان در آینده دچار مشکلات عاطفی شوند. در واقع این کودکان نمی توانند عواطف خود را کنترل کنند و دچار آسیب های عاطفی می شوند.

تحقیقاتی که روی بیش از 13000 کودک به عمل آمد نشان می دهند مادرانی که روزانه دو یا سه بار از تلفن همراه استفاده می کنند کودکانی را به دنیا می آورند که به بیش فعالی و برخی مشکلات ارتباطی با دیگران دچار هستند. در ضمن این کودکان 54 درصد بیشتر از سایر کودکان به مشکلات رفتاری دچار خواهند شد.

 اشعه و جنین

حال اگر این کودکان در دوره خردسالی خود نیز در معرض تلفن همراه قرار بگیرند:

 • 80 درصد بیشتر از دیگران از مشکلات رفتاری رنج می برند.
 • 25 درصد بیشتر در معرض مشکلات احساسی قرار می گیرند.
 • 34 درصد بیشتر دچار مشکلات زناشویی می شوند.
 • 35 درصد بیشتر به بیش فعالی دچار می شوند.

آیا اشعه موبایل احتمال سرطان در جنین ها را افزایش می دهد؟

محققان با توجه به تحقیقات خود به این نتیجه رسیده اند که قرارگیری جنین در معرض تابش اشعه، شانس ابتلای او به سرطان را افزایش می دهد. با توجه به بررسی های انجام شده، حدود 2 درصد از بین 500 جنینی که در معرض تابش اشعه موبایل قرار داشتند، دچار سرطان شده اند. به احتمال زیاد تغییراتی که اشعه در DNA جنین ایجاد می کند، احتمال بروز سرطان را در او افزایش می دهد.

تاثیر اشعه موبایل بر خواب جنین

تحقیقات مختلف نشان داده است که حمل تلفن همراه توسط مادر باردار می تواند چرخه خواب و بیداری جنین را بر هم بزند. همانطور که اگر کسی شما را هر یک ساعت بیدار کند، عصبانی و پرخاشگر می شوید، صدا و لرزش ناشی از تلفن همراه نیز باعث ایجاد وحشت در جنین می گردد و چرخه طبیعی خواب او را دچار اشکال می کند.

چگونه احتمال سقط جنین را در مقابله با گوشی موبایل کم کنیم؟

 • سعی کنید پس از استفاده از گوشی موبایل، آن را از خود دور کنید.
 • در مواقعی که نیازی به وای فای ندارید، آن را خاموش کنید.
 • سعی کنید تماس های تلفنی خود را تا حد امکان کوتاه کنید.
 • موبایل را در جیب یا نزدیک شکم تان قرار ندهید.
 • به دکل های مخابراتی نزدیک نشوید.
 • از یک هندزفری استفاده کنید تا امواج مختلف به سرتان نزدیک نشود.
 • به جای زنگ زدن از پیامک استفاده کنید.
 • اگر از اینترنت گوشی استفاده می کنید با وای فای گوشی به اینترنت متصل شوید و سعی کنید از اینترنت خط تلفنتان استفاده نکنید.
 • بهتراست چند ماه قبل از بارداری از وسایل تولید کننده امواج آلوده نظیر تلفن بیسیم، مایکروفر، مودم های اینترنت بیسیم کمتر استفاده نمایید.

برای خرید سیسمونی نوزاد خود می توانید از طریق فروشگاه اینترنتی سبز ابی اقدام کنید.