سبزآبی، نمایندگی انحصاری فروش اینترنتی لباس نوزاد و کودک برندهای تیک تاک و برگ سبز
تفاوت جشن سیسمونی با جشن تعیین جنسیت چیست؟

تفاوت جشن سیسمونی با جشن تعیین جنسیت چیست؟

 • 1400/3/19
 • 26
جشن سیسمونی یا (baby shower) در تمام دنیا رواج دارد.

در زمان های قدیم در ایران به این جشن حمام زایمان هم می گفتند. این جشن اولین مهمانی است که برای اضافه شدن یک عضو کوچولو به خانواده گرفته می شود. در این جشن معمولا نزدیکان و دوستان زن و شوهری که می خواهند به زودی صاحب فرزند شوند مهمانی دعوت می شوند و هدف اصلی این جشن کمک به پدر و مادر آینده در تهیه وسایل مورد نیاز نوزاد است. هر کس با آوردن هدیه کوچک که جزو لوازم ضروری است به کم شدن هزینه ها کمک می کند. خرید لباس نوزاد پسر و خرید لباس نوزاد دختر را می توانید از فروشگاه سبز ابی انجام دهید.

آیا جشن سیسمونی فقط برای فرزند اول است؟

قطعا پاسخ این سوال خیر است. والدین همان قدر که برای تولد فرزند اول شوق دارند برای فرزند دوم و سوم خود نیز خوشحال هستند. اما فراموش نکنید که همان طور که گفتیم هدف از جشن سیسمونی تامین لوازم ضروری که است برای تر و خشک کردن کودک نیاز است.
بنابراین پیشنهاد می کنیم برای جلوگیری از برداشت بد آشنایان جشن فرزند بعدی خود را کمی مدرن تر برگزار کنید و به مهمانان اعلام کنید که نیازی به آوردن هدیه نیست و هدف فقط شادی برای ورود فرزند جدید است.

چه کسانی در جشن سیسمونی دعوت هستند؟

چون در این جشن آوردن هدیه رسم است در نتیجه معمولا فقط دوستان نزدیک و خویشاوندان درجه یک در لیست دعوت قرار می گیرند. بنابراین اگر قصد دعوت کردن افراد دیگری را دارید، بهتر است از رضایت فرد برای حضور در چنین مهمانی اطمینان حاصل کنید.
همچنین در رابطه دعوت کردن یا دعوت نکردن آقایون در این جشن باید گفت این جشن از همان روزهای اول در فرهنگ ما، یک دورهمی زنانه بوده اما امروزه شرایط تغییر کرده است. هر کس متناسب با سلیقه و میل خود مجلس را زنانه و یا مختلط برگزار می کنند. برخی اعتقاد دارند وجود آقایون در چنین مهمانی هایی حال و هوای مهمانی را تغییر می دهد و دیگر رنگ و بوی سیسمونی ندارد!

بهترین وقت برای برگزاری جشن سیسمونی چه زمانی است؟

انتخاب زمان درست برای برگزاری جشن سیسمونی به فرهنگ و رسم خانواده برمی گردد. معمولا در مذهب و فرهنگ ایران این جشن را یک ماه قبل از به دنیا آمدن کودک می گیرند اما در برخی از فرهنگ ها اعتقاد دارند که اگر کودک قبل از تولدش هدیه دریافت کند بد شانسی به همراه دارد. بنابراین نسبت به اعتقادات و شرایط خانواده زمان جشن متغییر است. به علاوه شرایط و وضعیت خانم باردار در انتخاب زمان مناسب جشن تاثیر دارد.
همچنین زن و شوهری که کودک شیرخوار را به فرزندی می پذیرند و دوست دارند جشن سیسمونی برگزار کنند، بهترین زمان می تواند روز ورود کودک به منزل جدید و خانواده جدیدش باشد.

تزیین جشن تعیین جنسیت

تزیینات مناسب جشن سیسمونی چیست؟

جشن سیسمونی به صورت سنتی تزیینات و تشریفات خاصی ندارد. اما برخی دوست دارند روز جشن را کمی خاص و شیک برگزار کنند بنابراین مواردی که در ادامه گفته شده هیچ فقط برای پیشنهاد و ایده داده دادن به شما عزیزان است و هیچ الزامی ندارد.

استفاده از بنر جشن سیسمونی

بنر جشن سیسمونی معمولا Welcome و یا welcome Baby است که با یک روبان به دیوار نصب می شود. اگر شما تا روز سیسمونی اسم کودک خود را انتخاب کرده باشید می توانید به جای Baby نام فرزندتان را بنویسید.

نوشتن آرزوها و خواسته ها برای کودک

کاغذ های رنگی را به اشکال زیبا و کودکانه مثل اشکال حیوانات یا هر شکلی که دوست دارید ببرید و روبان به دیوار آویزان کنید.
از مهمانان بخواهید یک آرزو و جمله زیبا برای کودکی که در راه است بنویسند. می توانید این کاغذ ها را نگه دارید و زمانی که کودک بزرگ شد و سواد خواندن نوشتن یاد گرفت به او نشان دهید.

بادکنک های زیبا و رنگی نصب کنید

برای شاداب کردن و زیبا کردن فضا می توانید چند بادکنک باد کنید و تزیین کنید.

میز بچینید

پذیرایی های خود مانند میوه و شیرینی را گوشه ای از منزل بر روی میز تزیین کنید.

هدیه مناسب برای جشن سیسمونی چیست؟

اگر به جشن سیسمونی دعوت شده اید و می خواهید بدانید هدیه چه چیزی بهتر است به همراه خود ببرید، می توانید از یکی از موارد زیر را انتخاب کنید:

 • کتاب قصه کودکانه
  کودک از همان ماه های اول تولد به قصه و شنیدن صدای والدین خود نیاز دارد. پس کتاب قصه های کودکانه می تواند کار آمد باشد.
 • اسباب بازی
  اسباب بازی به خصوص از نوع بی خطرش یکی از کاربردی ترین هدیه ای است که می توانید بخرید.
 • لباس
  می توانید یک لباس با سایز کمی بزرگتر برای فصل بعدی را بخرید، چرا که کودکان به سرعت رشد می کنند و لباس فصل بعد برای بسیار ایده خوبی است.
 • پوشک و شیر خشک
  یکی از ضروری ترین و پر مصرف ترین لوازمی که کودک نیاز دارد پوشک و شیر خشک است. شما با خرید این موارد به هزینه های والدین او نیز کمک کرده اید.

تفاوت جشن سیسمونی با جشن تعیین جنسیت چیست؟

یکی از جشن های دیگری که قبل از تولد کودک برگزار می شود جشن تعیین جنسیت (reveal gender) است که به تازگی در دنیا طرفدار پیدا کرده است.
جشن تعیین جنسیت را بعد از مشخص شدن جنسیت جنین برای اعلام این خبر به خانواده ها و آشنایان می گیرند. برخی از زوجین برای هیجان بیشتر و جذابیت مهمانی ترجیح می دهند خودشان نیز از جنسیت فرزندشان بی خبر باشند و هم زمان با سایر مهمانان مطلع شوند.

اما در جشن سیسمونی صرفا برای عضو جدید خانواده که به زودی اضافه خواهد شد جشن می گیرند و تامین لوازم مورد نیاز و آمادگی برای ورود عضو جدید است. برای خرید لباس های نوزادی با کیفیت از فروشگاه سبزابی کمک بگیرید.
بعضی از افراد در جشن تعیین جنسیت یا reveal gender چون هیچ کس، حتی زن و شوهر هم از جنسیت فرزندشان خبر ندارند، خلاقیت های جالبی در مهمانی به خرج می دهند. مثلا با انتخاب تم صورتی آبی مادر آینده لباس صورتی و پدر آینده لباس آبی می پوشد.
برخی این تم را به مهمانان هم اعلام می کنند تا خانم های جمع لباس های صورتی و آقایون آبی بپوشند و بعد با دادن جواب آزمایش به شیرینی، کیک مخصوصا تعیین جنسیت را سفارش می دهند که روی کیک به رنگ صورتی و آبی است.
زن و شوهر بعد از آمدن مهمانان کیک را برش می دهند اگر داخل کیک صورتی رنگ باشد یعنی صاحب فرزند دختر می شوند و اگر داخل کیک آبی رنگ باشد یعنی صاحب فرزند پسر می شوند.
در تم این جشن و سورپرایزهای تعیین جنسیت نسبت به خلاقیت و ذوق زن و شوهر قابل تغییر است.
مثلا برخی دیگر در این جشن بادکنک آرایی هایی با رنگ بادکنک های آبی و صورتی می کنند و جواب آزمایش را در یک بادکنک سفید می گذارند به شخص سومی می سپارند تا جواب آزمایش را ببیند و نسبت به جنسیت مشخص شده داخل بادکنک را از زر ورق آبی یا صورتی پر کند.
سپس در مهمانی زن و شوهر بادکنک را می ترکانند و جنسیت بچه مشخص می شود.

همچنین می توانید مقاله معرفی فروشگاه های معرفی تم رو در اینجا بخوانید.