سبزآبی، نمایندگی انحصاری فروش اینترنتی لباس نوزاد و کودک برندهای تیک تاک و برگ سبز
20 راه از بین بردن ترس از تاریکی در کودکان

20 راه از بین بردن ترس از تاریکی در کودکان

 • 1400/6/21
 • 11
ترس از تاریکی یکی از رایج ترین ترس‌ ها در دوران کودکی است.

کودک خردسال و یا کودک پیش دبستانی از چیزهای نا آشنایی که به طور معمول آن ها را نمی فهمد، می ترسد. تخیلات و تصورات فعال آن ها و ناتوانی در ایجاد تمایز میان واقعیت و تخیلات به این معنا است که کودک ممکن است باور کند که هیولاها در زیر تخت و یا در کمد منتظرند تا چراغ ها خاموش شوند و خود را نشان دهند. اگر به ترس از تاریکی در کودکان به موقع مورد بررسی قرار نگیرد، ممکن است که این ترس ادامه داشته باشد و خواب منظم و عادت های خواب کودک را برهم بزند. روش های بسیاری وجود دارد که پدر و مادرها می توانند به کودک در غلبه به ترس هایش کمک کنند.

علت ترس کودکان از تاریکی

برخی از کودکان بدون داشتن هیچ دلیل خاصی از تاریکی می ترسند. برخی دیگر از کودکان دلیل شروع ترسشان می تواند به تماشای یک فیلم ترسناک، شنیدن یک داستان ترسناک و یا مواجه با یک اتفاق ترسناک برگردد؛ و این مسائل می توانند آغاز کننده احساس ترس و دلهره در کودکان باشد. صرف نظر از اینکه ترس کودکان از کجا نشات می گیرد، والدین می توانند گام هایی را برای کاهش و در نتیجه از بین بردن استرس و اضطراب در کودکان بردارند. در این مقاله به بررسی ترس در کودکان و اقداماتی برای رفع آن می پردازیم.

ترس کودک

علائم ترس از تاریکی کودک

این علائم بیشتر از 6 ماه در فرد ادامه دارند و در عملکرد وی در زندگی اجتماعی و روابط بین فردی و شغلی تاثیر منفی می گذارد.

 • اضطراب افراطی در هنگام مواجهه با جاهای تاریک.
 • ایجاد علائم جسمانی و روانی ترس مانند بالا رفتن ضربان قلب و احساس دلهره شدید بلافاصله بعد از مواجه شدن با مکان تاریک.
 • تلاش بسیار زیاد برای عدم مواجهه با جاهای تاریک.
 • لکنت زبان و ناخن جویدن
 • شب ادراری و اختلال در خواب
 • گوشه گیری، کم رویی و ناتوانی در تصمیم گیری
 • کودکی که از تاریکی می ترسد و با شروع شب و تاریک شدن هوا بی قرار می شود، ممکن است بهانه بگیرد و مدام به والدین بچسبد،
 • همچنین ممکن است مشکلات جسمانی نظیر دل درد را بهانه کند تا بتواند پیش پدر مادر خود بماند و در اتاق آن ها بخوابد.
 • فوبیای تاریکی می تواند بر کیفیت خواب کودک اثر بگذارد، با ادامه این شرایط ممکن است دچار اضطراب و افسردگی و دیگر اختلالات روانی و جسمانی شود که تمام این ها بر کیفیت زندگی فرد تاثیر می گذارد.
 • حسادت و نگاه های غیر طبیعی

راهکارهای از بین بردن ترس از تاریکی در کودکان

1- در برابر این ترس کودک با او همدردی کنید و شب ها قبل از خواب با صدایی آرام با او حرف بزنید؛ قصه یا داستان بخوانید.
2- سعی کنید از بازی هایی که می تواند در تاریکی انجام داد مانند درآوردن سایه حیوانات بر روی دیوار، ترس کودک از تاریکی را کاهش دهید.
3- می توانید توی اتاق فرزندتان استیکر های شبرنگ بچسبانید به سقف اتاقش تا یه مقدار روشن شود.
4- لازم است والدین در مورد ترس کودک با او صحبت کنند، از او بخواهند تعریف کند چه چیزی در ذهنش می گذرد و دقیقا از چه چیزهایی می ترسد. صحبت در مورد ترس و اضطراب تا حد زیادی کودک را آرام می کند. همچنین شناخت علت ترس برای کمک به حل مشکل ضروری است.
5- باید در اتاق فرزندتان یه نور کوچکی روشن باشد مثل چراغ خواب، چراغ خواب ها انواع مختلفی دارند مثل چراغ خواب ماه یا ستاره، یا چراغ خواب های رنگاورنگ.
6- کودکان می توان از یک وسیله که برای آنان آرام بخش است و کودک به آن علاقه خاص دارد مثل پتوی نرم، عروسک مورد علاقش و... استفاده کرد که کودک موقع خواب با آن آرام تر شود و احساس ایمنی بیشتری کند.
7- بهتر است موقع خواب دست کودکتان را بگیرید تا احساس امنیت کند.
8- باید به پزشکی مراجعه کنید که قشنگ بتواند کودکمان را درک کند و با مهربانی با او برخورد کند و حتما باید سابقه اش را هم نگاه کنید.
9- به فرزند خود نشان دهید که ترس او را درک می کنید، اما لزوماً آنها را با او شریک نشوید.
10- به آنها اطمینان دهید که ایمن هستند. توضیح دهید هیچ چیز به عنوان هیولا و دزد وجود ندارد.
11- سعی نکنید با بازرسی در کمد یا زیر تخت به کودک خود اطمینان دهید؛ زیرا این امر ممکن است به کودک پیشنهاد دهد که فکر می کنید هیولاها میتونن اونجا باشن.
12- اگر فرزند شما به دلیل احتمال وجود مزاحمان از تاریکی می ترسد، ممکن است به شما کمک کند اقدامات امنیتی اطراف خانه مانند قفل ها را نشان دهید.
13- دریابید که ترس آنها از تاریکی ناشی از نگرانی های دیگر است. به عنوان مثال، برخی از کودکان ممکن است از جدایی یا مرگ پدرو مادر خود ترس داشته باشند و این اضطراب هنگامی که در تاریکی تنها هستند، بدتر می شود. در مورد چنین مسائلی با فرزند خود حرف بزنید.
14- از فرزندتان درمورد اینکه چه چیزی احساس امنیت بیشتری در او ایجاد می کند، از خودش بپرسید یا خودتان پیشنهاد دهید.
15- مطمئن شوید که عادت تماشای تلویزیون و مطالب خواندن آنها متناسب با سن آنها است. فیلم های خبری، فیلم ها یا کتاب های ترسناک می توانند کودک را به راحتی بترسد.
16- ورزش منظم به کاهش سطح استرس کمک می کند. اطمینان حاصل کنید که کودک شما در طول روز فعالیت بدنی زیادی دارد.
17- در مورد ترس فرزندتان در مقابل او یا افراد دیگر حرفی نزنید.
18- ترس آنها را مسخره نکنید و آنها را کوچک نکنید.
19- کتاب های زیادی در زمینه کنترل ترس در دوران کودکی وجود دارد، هم برای والدین و هم برای کودک که می توانید مطالعه کنید.
20- رفتار مثبت را تقویت کنید. به کودکتان اجازه دهید گام های کوچکی در جهت غلبه بر ترس خود بردارد و از هر موفقیتش تعریف کند. هر زمان که فرزندتان حتی یک قدم مثبت برداشت، به او پاداش دهید. کودکان نوپا به خوبی به سیستم های پاداش ساده مانند برچسب ها یا مهرهای موجود در نمودار دیواری پاسخ می دهند.

ترس کودکان

ترس از کودکی از چه سنی شروع می شود ؟

یکی از ترس هایی که بین بیشتر کودکان عمومیت دارد، ترس از تاریکی است. معمولا این ترس بین سنین 3-2 سالگی آغاز می شود و ضمن تداوم در سال های بعد قدری کاهش می یابد، ولی تا حدود 12-10 سالگی نیز ادامه پیدا می کند. اگر ما این ترس را درمان نکنیم همینطوری ادامه پیدا می کند.

چند توصیه به والدین

1- کودک خود را بابت ترس هایش مسخره یا تهدید و سرزنش نکنید و از گفتن جملاتی مانند: تو دیگر بزرگ شدی، یا ببین مگر من می ترسم، پرهیز کنید.
2- کودک برای غلبه بر ترس خود باید به مهر و محبت والدین اطمینان کند و پدر و مادر باید در این خصوص هر عمل شجاعانه و کوچک او را تحسین کنند.
3- هیچ گاه کودک خود را با هم سن و سالانش مقایسه نکنید مثلا نگویید سارا را نگاه کن چه دختر شجاعی است تو هم باید مثل او باشی.

کلام آخر

همیشه یادتان باشد که فرزند شما تنها کسی نیست که می ترسد. پس با صبوری با او صجبت کنید و او را درک کنید. به او اعتماد به نفس دهید و او را به کارهای پر هیجان تشویق کنید.
یکی از موثرترین راه های کاهش ترس ها و استرس های کودک، کتابخوانی است. به گونه ای که کودک از شخصیت اصلی داستان الگو می گیرد. همچنین راه مقابله با ترس خود را از داستان یاد می گیرد. کتاب هایی مناسب با سن کودک خود انتخاب کنید و آن ها را به تدریج به کتاب علاقمند کنید و قدم بزرگی در رشد فکری فرزندتان بردارید.