سبزآبی، نمایندگی انحصاری فروش اینترنتی لباس نوزاد و کودک برندهای تیک تاک و برگ سبز
سختی های خواب مادران باردار

سختی های خواب مادران باردار

 • 1401/6/7
 • 109
خانم هایی که باردار شده اند با چالش هایی رو به رو هستند، که یکی از آن ها خواب و اختلالات آن در سه دوره سه ماهه است، مقاله ای را آماده کردیم تا درک و سپری این دوران برای مادران و خانواده های آن ها راحت و قابل درک باشد.

زنان باردار معمولاً با مشکلاتی برای خوابیدن روبه رو می شوند که ممکن است در هر کدام از سه ماهه های بارداری متفاوت باشد. شما ممکن است در دوران بارداری به دلیل سوزش معده یا تکرر ادرار نتوانید خواب راحت و کاملی داشته باشید.
اختلال خواب معمولاً در سه ماهه ی اول و سوم بیشتر است و هر چند باعث می شود شما خواب و استراحت کافی نداشته باشید، اما معمولاً خطری برای سلامت شما و جنین محسوب نمی شود. با رعایت برخی نکات موجود در این مطلب می توانید خواب بهتری را در طول بارداری تجربه کنید.

دلایل اختلال خواب در سه ماهه اول

سه ماهه اول بارداری معمولاً با افزایش خستگی، حالت تهوع، تکرر ادرار و افزایش حجم پستان ها همراه است. این عوامل ممکن است خواب آرام و عمیق را از زنان باردار سلب کند. برخی از مشکلات متداولی که می تواند در خواب شما طی سه ماهه اول اختلال ایجاد کند شامل موارد زیر است که راحلی برای این مشکلات به شما پیشنهاد داده ایم امیدواریم که مطالب برایتان مفید باشد.

 • تهوع شبانه در بارداری
  تهوع شبانه ممکن است تا هفته 14 بارداری ادامه داشته باشد و امکان خواب راحت را از شما بگیرد. برای رفع آن بهتر است موقع شام، غذا های چرب و سنگین نخورید. اگر این مشکل خیلی شدید است، با پزشک در مورد مصرف داروهای ضدتهوع مشورت کنید.
 • تکرر ادرار در بارداری
  سه ماهه ی اول زمان افزایش سطح برخی هورمون ها و همچنین افزایش حجم خون است. این عوامل ممکن است باعث افزایش ادرار در بدن شما شود و شما مجبور باشید شب، چندین بار به دستشویی بروید. بیدار شدن مکرر و رفتن به دستشویی ممکن است خواب خوب و عمیق را از شما سلب کند. بهتر است میزان آبی را که بدنتان به آن احتیاج دارد در طول روز بنوشید و هنگام عصر و شب، آب زیادی مصرف نکنید. هنگام دفع ادرار به جلو خم شوید تا مثانه به طور کامل تخلیه شود.
 • افزایش حجم پستان ها در بارداری
  ممکن است افزایش حجم پستان ها باعث شود که نتوانید مثل قبل دراز بکشید یا روی شکم بخوابید. سه ماهه اول بارداری بهترین زمان برای یاد گرفتن حالت صحیح خوابیدن در دوران بارداری است.
تغذیه در دوران بارداری

دلایل اختلال خواب در سه ماهه دوم

در سه ماهه دوم بارداری پذیرفتن باردار بودن و عادت کردن به شرایط موجود و در نهایت کمتر شدن ترشح هورمون پروژسترون نسبت به سه ماهه اول و انرژی زنان باردار در این دوره بیشتر است. همچنین حالت تهوع کم کم از بین می رود و حتی ممکن است دیگر خبری از خستگی های طی روز هم نباشد و کیفیت خواب شما نیز کمی بهتر شود. البته نباید توقع داشته باشید که کیفیت خواب در این دوره مثل کیفیت خواب قبل از بارداری باشد.

 • تنگی نفس در بارداری
  افزایش وزن و همچنین تورم مجاری بینی می تواند در سه ماهه دوم باعث شروع تنگی نفس در خواب شود. با افزایش وزن، این مشکل ممکن است در اواخر سه ماهه دوم و سوم بیشتر نیز شود. اگر این مشکل در شما شدید باشد، بهتر است آن را با پزشک خود مطرح کنید. اختلال در تنفس شما ممکن است در خون رسانی به جنین تأثیر داشته باشد.
 • مشکلات گوارشی و سوزش معده در بارداری
  سوزش معده که ناشی از برگشت اسیدهای معده به مری است، می تواند خوابیدن را برای شما کمی سخت کند. با افزایش سطح هورمون پروژسترون در بدن، ماهیچه های دریچه معده به مرور ضعیف می شود و ممکن است منجر به ایجاد این مشکل در سه ماهه دوم شود. برای رفع آن بهتر است از مصرف غذاهای چرب و سایر مواد خوراکی که ممکن است باعث سوزش معده شود، پرهیز کنید.
 • گرفتگی عضلات پا در بارداری
  با بزرگ شدن رحم و افزایش وزن شما در اواسط بارداری، فشار روی اعصاب و رگ های خون رسان به پا بیشتر می شود. این مشکل می تواند باعث ایجاد گرفتگی عضلات پا و بروز اختلالاتی هنگام خواب شما در سه ماهه دوم شود. با خوابیدن به پهلوی چپ می توانید فشار را از رگ ها و اعصاب میانی بدن بردارید تا به رفع مشکل شما کمک کند. میزان کلسیم و منیزیم را در رژیم غذایی خود افزایش دهید.
  از مکمل های غذایی زیر نظر پزشک استفاده کنید.
  سعی کنید در طول روز پاهایتان را دراز و در صورت گرفتگی عضلات، آرام پاها را خم و راست کنید.
  آب فراوان بنوشید.

خواب در بارداری

دلایل اختلال خواب در سه ماهه سوم

اگر در سه ماهه دوم خواب راحتی داشتید، ممکن است در سه ماهه سوم دوباره با مشکلاتی رو به رو شوید. با اضافه شدن وزن شما و بزرگ شدن شکم، ممکن است مشکلاتی که در سه ماهه دوم کمتر شده بود، دوباره برگردد. همچنین برخی از مشکلاتی که در میانه سه ماهه دوم و اواخر آن داشتید، ممکن است در سه ماهه سوم شدت پیدا کند.

 • بزرگ شدن شکم در بارداری
  ممکن است به دلیل بزرگ شدن شکم نتوانید به راحتی دراز بکشید. سعی کنید به پهلوی چپ بخوابید و در قسمت پشت کمر و میان پا ها بالش قرار دهید. این کار کمک می کند که وزن شکم شما فشار وارد نکند.
 • نگرانی و اضطراب در بارداری
  در سه ماهه سوم با نزدیک شدن به زمان زایمان ممکن است دچار اضطراب و نگرانی در مورد زایمان و سلامت نوزاد خود شوید. این نگرانی و اضطراب هنگام خواب ممکن است باعث شود فکر های زیادی به سر شما خطور کند و نتوانید راحت به خواب بروید. می توانید با صحبت کردن راجع به ترس ها و نگرانی های خود در روز با همسر یا دوستان نزدیکتان کمی از اضطراب خود در شب کم کنید.
 • سوء هاضمه در بارداری
  سوزش معده شما که ممکن است از سه ماهه دوم شروع شده باشد، شاید در سه ماهه سوم بیشتر شود. بهتر است تا جایی که می توانید برای خواب بهتر و راحت تر در شب نکته هایی را رعایت کنید که به رفع سوء هاضمه کمک می کند.
آیا آرایش و رنگ مو در دوران بارداری بی ضرر است؟

دیگر مشکلات خواب مادران باردار

رویا های زنده و کابوس در بارداری
نگرانی ها و دغدغه های شما در روز ممکن است باعث شود که هنگام شب خواب های عجیب ببینید. تعجب نکنید و نگران نیز نشوید، این خواب ها در سه ماهه سوم طبیعی است. سعی کنید با آن ها کنار بیایید و اجازه ندهید چنین رویاهایی باعث نگرانی شما شود.
همچنین مشکلات خواب شما ممکن است علل دیگری نیز داشته باشد. بسیاری از مادران باردار گزارش کرده اند که رؤیا هایی واقعی تر از همیشه و حتی کابوس را در این دوران تجربه کردند که باعث ایجاد بی خوابی در بارداری شده است.

احتقان یا گرفتگی بینی در بارداری
مادران باردار معمولاً از احتقان و گرفتگی بینی در هنگام خواب رنج می برند. ترشح استروژن در بارداری باعث افزایش حجم خون می شود که در هر زمان از بارداری می تواند باعث خشکی بینی، التهاب یا تورم و در نتیجه گرفتگی دائم یا موقت آن شود.

 • مصرف دارو های ضدگرفتگی بینی را کاهش دهید و یک بخار ساز برای مرطوب کردن هوای محیط در اتاق خواب قرار دهید.
 • بین شش تا هشت لیوان در روز آب بنوشید.
 • هنگام خواب یک بالش اضافی زیر سرتان قرار دهید تا از مسدود شدن گلو توسط مخاط جلوگیری شود.

پای بی قرار در بارداری

برای رفع پای بی قرار تا حدودی می توان از مکمل ها و مواد غذایی که سرشار از اسیدفولیک (غلات سبوس دار، حبوبات) هستند استفاده کنید.ویتامین C به افزایش جذب اسیدفولیک کمک می کند، حتماً در رژیم غذایی این ماده را در نظر بگیرید.
ورزش کنید.
از کافئین به خصوص در ساعات عصر استفاده نکنید.

بهترین حالت خواب در بارداری

به پهلو و ترجیحاً به پهلوی چپ بخوابید و زانو ها را خم کرده و یک بالش بین پاها قرار دهید. در صورت کمر درد از یک بالش زیر شکم استفاده کنید و در صورتی که سوزش سر دل دارید دو بالش زیر سر قرار داده و با حالت نیمه نشسته بخوابید. در کل شب ممکن است به حالت های مختلفی در خواب قرار بگیرید، اگر ناگهان بیدار شدید و خود را در حالت خوابیده به پشت یافتید نگران نشوید و با آرامش به پهلو قرار بگیرید و بخوابید.

خواب در بارداری

عوارض بی خوابی در زنان باردار و درک متقابل توسط خانواده

از عوارض اختلال خواب در دوارن بارداری می توان به عوارضی مانند عدم تحمل گلوکز، فشارخون بارداری، پره اکلمپسی، زایمان زودرس و رشد آهسته جنین اشاره کرد. در این راستا بی خوابی اثرات عمده منفی بر کیفیت زندگی افراد داشته و باعث کاهش قابل توجه در عملکرد روزانه، جنبه های عاطفی و اجتماعی فرد می شود. همچنین نتایج برخی از تحقیقات نشان داده است اختلال خواب و بی خوابی می تواند منجر به پاسخ جنسی ضعیف زنان گردد. در این خصوص، علت اصلی 80% اختلافات زناشویی و کاهش رضایت مندی زناشویی، نا رضایتی جنسی زن و شوهر از بی خواب و کم خوابی در دوران بارداری می باشد.

سنگ کلیه در بارداری

سخن آخر

روی سخنم با همراهان و اطرافیان زنان باردار است، زنان حتی اکر بارداری دومشان باشد باز هم درجای خودش تجربه جدیدی را سپری می کنند، با مدارا کردن زنان باردار، کم کردن مسئولیت در خانه و محل کار، هم دردی با مشکلاتی که در زمان بارداری تجربه می کند. و سازگار شدن خود با اخلاق خانم باردار سعی کنید کمک کنید تا مادر این مرحله را با توجه به چالش هایش به خوبی بگذراند.

علاوه بر این اطرافیان و خانواده فرد باردار نیز باید از به وجود آمدن هر گونه استرس در این افراد جلوگیری کنند. بارداری جزو مهم ترین و حساس ترین لحظه های زندگی هر فردی است. اغلب افراد در دوران بارداری نگران سلامت جنین خود هستند اما وجود استرس و افکار منفی در هنگام بارداری تأثیرات منفی بسیاری بر روی جنین و مادر دارد.

میزان آسیب پذیری جنین در 3 ماه اول بارداری بیشتر از زمان های دیگر است بنابراین زنان باید در این زمان بیشتر مراقب سلامت روحی و جسمی خود باشند. در نتیجه از وارد کردن استرس و هیجان و ترساندن زنان باردار جداً خوداری کنید.

برند لباس کودک ایرانی آشور، پوشاک برگ سبز، پوشاک تیک تاک و لباس نوزادی آشور را می توانید از سبزآبی تهیه کنید.
خرید اینترنتی لباس نوزاد و کودک یک تا سه سال برند های برگ سبز و تیک تاک