فروشگاه اینترنتی سبزآبی، نمایندگی انحصاری فروش اینترنتی لباس نوزاد و کودک برندهای تیک تاک و برگ سبز
عرق سوز شدن نوزاد و درمان آن

عرق سوز شدن نوزاد و درمان آن

 • 1402/12/21
 • 139
عرق‌سوز شدن که گرمی نیز نامیده می‌شود، به ویژه در آب و هوای گرم و مرطوب اتفاق می‌افتد.

عرق سوز شدن فقط مخصوص بزرگسالان نیست و در نوزادان و کودکان نیز دیده می شود. عرق سوز شدن زمانی ایجاد می شود که منافذ پوست مسدود شده باشد یا مجاری عرق و عرق در زیر پوست تجمع کند. انواع شدید عرق سوز ممکن است به مراقبت های پزشکی نیاز داشته باشند، اما بهترین راه برای بهبود علائم عرق سوز، خنک کردن پوست و جلوگیری از تعریق است.

به نظر می رسد عوامل خاصی نقش داشته باشد که برخی از آن ها شامل موارد زیر است:

مجاری عرق رشد نیافته: مجاری عرق نوزاد هنوز به طور کامل رشد نکرده اند. آنها راحت تر پاره خواهد شد و منجر به گیر افتادن عرق در زیر پوست می شوند. عرق سوز شدن می تواند در هفته اول زندگی نوزاد اتفاق بیفتد، به ویژه اگر نوزاد زودرس باشد و در دستگاه انکوباتور قرار گرفته باشد یا زیاد از حد گرم نگه داشته شود.

گرم شدن بیش از حد: گرم شدن بیش از حد محیط، لباس خیلی گرم پوشیدن یا خواباندن نوزاد زیر یک پتوی خیلی گرم می تواند منجر به عرق سوز شدن او شود. آب و هوای داغ و مرطوب در مناطق گرمسیر نیز می تواند باعث عرق سوز شدن نوزاد شود.

لباس های نخ پنبه ای سبزآبی مناسب برای فصل های گرم می باشد می توانید زیر دکمه دار رکابی، رکابی و آستین کوتاه نوزادی را در رنگ ها و طرح های متفاوت از فروشگاه سبزآبی خریداری کنید. نوزادان بیشتر مستعد عرق سوز هستند. این التهاب در نوزادان، عمدتاً در چین های گردن، شانه ها و قفسۀ سینه ایجاد می شود. عرق سوز شدن همچنین می تواند در زیر بغل، چین های آرنج و کشالۀ ران اتفاق بیفتد. هر چیزی که باعث شود نوزاد به شدت عرق کند، به ویژه اگر لباسش اجازۀ تبخیر عرق را ندهد، می تواند منجر به عرق سوزی شود. عرق سوز شدن معمولاً بدون مشکل بهبود می یابد، اما می تواند به عفونت باکتریایی منجر شود و جوش های چرکی ملتهب و خارش دار ایجاد کند.

انواع عرق سوز در کودک

انواع عرق سوز کودک بسته به عمق مجاری عرق مسدودشده طبقه بندی می شود و علائم و نشانه های هر نوع متفاوت است. برخی از انواع عرق سوز به ترتیب زیر است:

میلیاریا کریستالینا: خفیف ترین شکل عرق سوز شدن در مجاری عرق در لایهٔ سطحی پوست تأثیر می گذارد. این نوع عرق سوزی با تاول های پر از مایع و تاول ها یا پاپول هایی که به راحتی باز می شوند، شناخته می شود.

میلیاریا روبرا: نوعی از عرق سوزی در لایه های عمیق تر پوست رخ می دهد که گاهی اوقات گرمی دانه نامیده می شود. علائم این نوع عرق سوزی شامل تاول های قرمز همراه با خارش یا سوزش در ناحیهٔ آسیب دیده است.

میلیاریا پوسچولوسا: گاهی اوقات، تاول های حاوی مایع ناشی از عرق سوزی نوع دوم یعنی میلیاریا روبرا، ملتهب و پر از چرک یا اصطلاحاً پوسچول می شوند. این نوع عرق سوزی میلیاریا پوسچولوسا نامیده می شود.

میلیاریا پروفوندا: نوع کمتر شایع عرق سوزی بر دِرم، که یک لایه عمیق تر پوست است تأثیر می گذارد. عرق جمع شده از غدد عرق به پوست نشت می کند و باعث ضایعات قرمز رنگی می شود که شبیه دانه های ناشی از مورمور شدن پوست است.

خرید لباس عید و رنگ سال

زمان مراجعه به پزشک برای عرق سوز شدن نوزاد

عرق سوز شدن نوزاد معمولاً با خنک کردن پوست و پرهیز از قرار دادن او در معرض گرما بهبود می یابد. اما اگر علائم عرق سوزی کودکتان بیشتر از چند روز طول کشید یا به نظر می رسد که التهاب بدتر شده است یا متوجه نشانه هایی از عفونت شده اید، به پزشک کودک مراجعه کنید. علائم عفونت عبارتند از:

 • تب یا لرز
 • افزایش درد، ورم، قرمزی یا احساس گرما در اطراف ناحیۀ آسیب دیده
 • خروج چرک از ناحیۀ عرق سوزشده
 • ورم غدد لنفاوی در زیر بغل، گردن یا کشالۀ ران

تشخیص و درمان عرق سوز شدن کودک

برای تشخیص عرق سوز شدن نوزاد نیازی به آزمایش ندارید. پزشک آن را از روی ظاهر التهاب تشخیص خواهد داد و درمان عرق سوز نوزاد را با یکی از موارد زیر انجام می دهد:

داروها: برای رفع عرق سوزی ملایم نوزاد، پرهیز از گرمای بیش از حد، ممکن است تنها چیزی باشد که به آن نیاز دارد. هنگامی که پوست خنک است، التهاب معمولاً به سرعت رفع می شود.

پمادها: انواع شدیدتر عرق سوز شدن، ممکن است نیازمند مالیدن پماد روی پوست برای کاهش درد و ناراحتی و پیشگیری از عوارض باشد. برخی از این درمان های موضعی شامل موارد زیر است:

 • محلول کالامین که برای تسکین خارش استفاده می شود.
 • لانولین بدون آب که ممکن است به جلوگیری از انسداد مجاری عرق کمک و تشکیل ضایعات جدید را متوقف کند.

راهکارهای تسکین عرق سوز کودک

راهکارهایی برای کمک به التیام عرق سوز و احساس راحتی بیشتر نوزاد وجود دارد که برخی از آن ها عبارت است از:

 • کودکتان را به شکل منظم حمام کنید و به جای کشیدن محکم حوله به پوستش، به آرامی او را خشک کنید.
 • در صورت تأیید پزشک از لوسیون کالامین یا کمپرس سرد برای تسکین خارش پوست نوزاد استفاده کنید.
 • از مصرف کرم و پمادهایی که حاوی وازلین یا روغن های معدنی است که می تواند منافذ پوست را بیشتر مسدود کند، خودداری کنید.
 • از پوشاندن لباس بیش از حد به نوزاد پرهیز کنید.
 • در تابستان، لباس های نرم، سبک، و پنبه ای به او بپوشانید.
 • در فصل زمستان نیز کودک باید تقریباً به اندازۀ یک بزرگسال لباس گرم بپوشد.
 • قاعدۀ کلی این است که نوزادان همیشه یک لایه بیشتر از میزان لباسی بپوشد که شما پوشیده اید و با آن راحت هستید.
 • از پوشاندن لباس های تنگ که می تواند باعث تحریک پوست شود، پرهیز کنید.
 • محل خواب نوزاد را خنک نگه دارید و تهویه هوای مناسب برای آنجا داشته باشید.
 • تا جایی که می توانید از بردن غیرضروری نوزاد و کودکتان به محیط های گرم پرهیز کنید.
 • هنگامی که در هوای گرم با نوزاد بیرون از خانه هستید، در سایه بایستید یا راه بروید یا برای چند دقیقه وارد ساختمان یا مرکز خریدی شوید که تهویه مطبوع دارد و سپس دوباره به خیابان برگردید.

خرید اینترنتی لباس نوزادی ارزان قیمت

چرا پودر بچه نزنیم؟

استفاده از پودر بچه به دلیل خطر ابتلا به مشکلات تنفسی برای نوزاد و کودک توصیه نمی شود. پودر بچه در صورت استنشاق ذرات آن می تواند منجر به مشکلات تنفسی و در برخی موارد، حتی آسیب جدی به ریه در کودکان شود، آن هم به این دلیل که وقتی از این پودر استفاده می کنید، جلوگیری از معلق شدن ذرات آن در هوا بسیار سخت است. این امر به ویژه در مورد پودر هایی که بر پایه تالک است صحت دارد، زیرا ذرات آن ها کوچک است و به راحتی استنشاق می شود. اما پودرهای دیگر، از جمله پودرهای با پایه نشاسته ذرت نیز می تواند توسط نوزادتان استنشاق شود و تنفسش را با مشکل روبه رو کند.

حتی مقدار کمی از پودر نیز می تواند ریه کوچک کودک را تحریک کند، به ویژه اگر کودک ریسک بالایی برای بیماری های تنفسی دارد. افراد در معرض ریسک بالا عبارت است از کودکان زودرس، کودکانی با بیماری قلبی مادرزادی و کودکانی که بیماری تنفسی مکرر داشته اند.

چگونگی استفاده از پودر بچه

اگر کودکتان در معرض ریسک تنفسی بالایی نیست و شما تصمیم به استفاده از پودر بچه دارید، هرچند بهتر است در هر صورت این کار را کمتر انجام دهید، اما لازم است پودر را در جایی خیلی دور از فرزندتان روی کف دست خود بریزید و آن را هرگز مستقیم از قوطی پودر روی پوست کودک نریزید. همچنین قوطی پودر را دور از دسترس کودک و برادران و خواهران بزرگتر نگه دارید، زیرا ممکن است دست کودکان دیگر به آن برسد یا آن را بیندازند و ابری از پودر تولید کند که می تواند از طریق ریۀ کودکتان استنشاق شود. برای جلوگیری از تحریک پوست بدن کودکتان نیز، اجازه ندهید پودر روی پوستش تجمع کند. در هر تعویض پوشک یا هر بار عوض کردن کهنه بچه، لازم است حتما پودری را که به ویژه در چین های پوست کودک تجمع کرده، به خوبی بشویید.