سبزآبی، نمایندگی انحصاری فروش اینترنتی لباس نوزاد و کودک برندهای تیک تاک و برگ سبز
زبان اصلی عشق فرزندتان را کشف کنید

زبان اصلی عشق فرزندتان را کشف کنید

  • 1399/9/23
  • 1073
5 زبان اصلی عشق فرزندان، نوازش جسمی، تایید کلامی، هدیه دادن، وقت گذراندن با کودک و خدمت کردن است.

ممکن است این سوال برایتان مطرح باشد که: زبان اصلی عشق فرزندتان کدام است؟
با اینکه ممکن است زمانی طول بکشد تا زبان اصلی عشق فرزندتان را کشف کنید اما تا بحال حتما سر نخ هایی را به دست آورده اید. این مقاله به شما کمک می کند تا سرنخ های بیشتری پیدا کنید. قبل از اینکه جستجو را آغاز کنید بهتر است بدانید کشف سرنخ ها به شما کمک می کند تا به زبان اصلی عشق فرزندتان صحبت کنید و این کار موجب می شود تا احساس کند دوستش دارید و در نتیجه رهنمودهای شما را بهتر گوش می دهد.

در کشف زبان اصلی عشق فرزندتان هوشمندانه عمل کنید

در مورد جستجوی زبان اصلی عشق فرزندتان با آن ها (بویژه با نوجوانان) بحث نکنید. کودکتان طبیعتا خودمحورند و اگر احساس کنند کشف زبان عشق برای شما اهمیت دارد امکان دارد از این شرایط برای رسیدن به آرزوهای خود به شکل دلخواهشان بهره بگیرند، شما را این طرف و آن طرف بکشانند و نگذارند نیاز های واقعی شان را بشناسید.

مثلا کودکی ممکن است از شما درخواست یک گوشی آیفون نماید. او با این کار می خواهد نشان دهد که زبان اصلی عشقش دریافت هدیه است. حتی به شما می گوید که اگر به این درخواست جواب مثبت دهید معلوم است که دوستش دارید. در اینجا دارد با شما بازی می کند چون ممکن است زبان اصلی عشق او چیز دیگری باشد. اما شما به خیال اینکه زبان عشق او را کشف کرده اید فریب می خورید و گوشی آیفون را می خرید. تربیت صحیح به این معنی نیست که فرزندتان هر چه بخواهد برایش بخرید. برای کشف هوشمندانه زبان اصلی عشق فرزندتان روش های زیر را به کار برید:

ببینید فرزندتان چگونه به شما ابراز محبت می کند

ممکن است به زبان عشق خودش صحبت کند. یک کودک 5 تا 8 ساله ممکن است از شما این طور قدر دانی کند: «مامان قشنگم»، «بابا ممنون که در انجام تکالیف به من کمک کردی»، «مامان دوستت دارم»، «بابا روز خوبی داشته باشی.» واضح است که در موارد فوق زبان اصلی عشق فرزندتان تایید کلامی است و او هم دوست دارد با همان زبان با او صحبت کنید. اما این روش در مورد نوجوان ها که در منحرف کردن ذهن والدیت تبحر و تجربه دارند کارایی ندارد. آن ها از طریق آزمون و خطا آموخته اند که چگونه از طریق بازی با کلمات به خواسته هایشان برسند. به همین دلیل این روش برای کودکان 5 تا 10 سال مفیدتر است.

بهتر است مقاله قدرت تایید کلام در کودکان را نیز بخوانید.

ببینید فرزندتان چگونه به دیگران محبت می کند

اگر می خواهد برای معلمش هدیه ببرد و این کار را به طور مرتب تکرار می کند حاکی از این است که زبان اصلی عشق او دریافت هدیه است. باید دقت کنید که ممکن است این رفتار را از شما یاد گرفته باشد یا ممکن است شما به او پیشنهاد کرده باشید و در ذهن او باقی مانده باشد. در این صورت زبان عشق او دریافت هدیه نیست. اگر زبان اصلی عشق کودک دریافت هدیه باشد از دریافت آن بیش از حد شاد می شود و دوست دارد دیگران نیز در شادی او شریک شوند. چون فکر می کند دیگران هم همان احساس او را هنگام دریافت هدیه داند.

به درخواستی که فرزندتان اغلب اوقات دارد گوش کنید

اگر از شما بخواهد «نگاه کنید من دارم چیکار می کنم»، «میای با هم بازی کنیم»، «بابا بشین این داستان رو برام بخون» در این صورت زبان عشق او این است که فرصت هایی را با او بگذرانید. اگر فرزندتان به طور مرتب از شما می خواهد که درباره کارش نظر دهید احتمالا زبان اصلی عشق او تایید کلامی است. برای مثال: «بابا بازی ام چطور بود؟»، «مامان تکلیف هامو درست انجام داده ام؟»

توجه کنید که فرزندتان اغلب از چه چیزی شکایت می کند

اگر اعتراض دارد که: ما هیچ وقت با هم به فروشگاه نرفتیم، شما همیشه سرتون شلوغه یا شما همیشه باید مواظب اون نوزاد باشید. در چنین شرایطی او تنها از آمدن نوزاد جدید ناراحت نیست بلکه آشکار می کند از وقتی بچه جدید آمده احساس محبت کمتری می کند و از این طریق از والدینش میخواهد وقت بیشتری با او بگذرانید. البته اعتراض های مربوط به وقت نگذراندن همیشه نشانه زبان اصلی عشق نیست. مثلا وقتی می گوید: «بابا خیلی داری کار می کنی؟» ممکن است فقط تقلیدی از گفتار مادرش باشد. کودکان هر چندگاهی شکایت می کنند و این ها در بسیاری از موارد ناشی از درخواست های زودگذرشان می باشد نه نشانه ای از زبان اصلی عشق شان. اما اگر اعتراض ها از یک الگو مشخص و با ثبات پیروی کنند و مرتب تکرار شوند می تواند کلیدی برای کشف زبان عشق شان باشد.

به فرزندتان امکان انتخاب دهید

فرزندتان را طوری هدایت کنید که بتواند از بین دو زبان عشق یکی را برگزیند. مثلا یک پدر می تواند به فرزند ده ساله خود بگوید: علی، من بعد از ظهر پنجشنبه می روم بیرون. حالا می توانیم به باشگاه ورزشی برویم یا اینکه برویم فروشگاه و یک کفش ورزشی برایت بخریم. شما کدامیک را می خواهی؟ در اینجا کودک بین وقت گذراندن با پدر و دریافت هدیه می تواند یکی را برگزیند. یا مادر می تواند به دخترش بگوید: من امروز عصر کمی وقت آزاد دارم می خواهی برویم پارک قدم بزنیم یا برویم فروشگاه برایت پیراهن بخرم؟ در اینجا هم کودک بین وقت گذراندن با مادر و دریافت هدیه می تواند یکی را انتخاب کند. چند هفته مواردی را به همین صورت پیش روی کودک قرار دهید و انتخاب هایش را یادداشت نمایید. پس از مدتی آن ها را با دقت بخوانید. در این صورت می توانید به راحتی زبان عشق فرزندتان را پیدا کنید. اگر فرزندتان از شما پرسید که چرا به تازگی این انتخاب ها را پیش رویش قرار می دهید بگویی من می خواهم بدانم چطور می توانم با خانواده ام وقت بگذرانم و بویژه می خواهم بدانم چه چیزی مورد علاقه آن هاست. شما هر چه را که دوست دارید بگویید اما پس از بررسی علاقه خانواده، من خودم تصمیم می گیرم که چه کار کنم.

وقت گذراندن با کودک

چند نمونه عملی از انتخاب ها برای کشف زبان عشق فرزندتان

انتخاب ها را بر اساس علاقه و سن او پیشنهاد کنید. چند نمونه از انتخاب های کودک پنج ساله:
می خواهی با هم کشتی بگیریم (نوازش جسمی) یا با هم قصه بخوانیم؟ (وقت کذرانده با کودک)
می خواهی برای تو چیزی بخرم (هدیه دادن) یا در مورد ویژگی های تو در یک صفحه مطلب بنویسم.(تایید کلامی)
دوست داری با هم بازی کنیم (وقت کذرانده با کودک) یا در تمیز کردن اتاقت به تو کمک کنم (خدمت کردن)
بازی دوتت دارم چون... ساده و عملی و در عین حال موثر است. نوبتی بین پدر مادر و کودک انجام می شود. مثلا پدر میگوید دوستت دارم چون لبخند زیبایی داری. کودک: دوستت دارم چون شب ها برام قصه می گی. مادر: دوستت دارم چون با خواهرت مهربان هستی.
فرزند ده ساله:
دوست داری لپتاپت رو درست کنم (خدمت کردن) یا با هم فوتبال بازی کنیم. (وقت کذرانده و نوازش جسمی)
دوست داری از شما پیش مهمان ها تعریف کنم (تایید کلامی) و بگویم که معدل بالایی گرفته ای یا برایت هدیه بخرم. (هدیه دادن)

بهتر است مقاله هدیه دادن به کودکان را نیز بخوانید.

حرف آخر

برای اینکه الگوی با ثبات زبان عشق فرزندتان را کشف کنید باید انتخاب های متعددی را پیش رویش قرار دهید. (حداقل 20 تا 40 انتخاب) تا بتوانید زبان اصلی عشق او را بشناسید. از آنجایی که برخی انتخاب های کودک لحظه ای، گذرا و سطحی هستند به همین جهت فقط با انتخاب های متعدد و مکرر است که می توانید به حقیقت برسید.