سبزآبی، نمایندگی انحصاری فروش اینترنتی لباس نوزاد و کودک برندهای تیک تاک و برگ سبز
مراحل رشد نوزاد در 5 ماهگی

مراحل رشد نوزاد در 5 ماهگی

  • 1401/10/28
  • 61
کودکان در پنج ماهگی از خود علایمی نشان می دهند که هر کدام نشانه رشد و شروع توانایی جدیدی در وجود کودک می باشد.

کودکان در پنج ماهگی از خود علایمی نشان می دهند که هر کدام نشانه رشد و شروع توانایی جدیدی در وجود کودک می باشد، در این مقاله با این تغییرات و نشانه ها آشنا می شویم، قبل از شروع باید بگویم شیرینی کودکان چنان والدین و اطرافیان را مجذوب خود می کند که مرتب گوشی موبایل در دست و در حال ثبت خاطرات هستند غافل از اینکه اشعه موبایل و نور فلش در تاریکی برای رشد کودکان مضر و آسیب رسان است جدا از این بحث شاید لذت تماشا هنگام شیرین کاری کودکتان وقتی سعی در ضبط آن را دارید به مراتب کمتر از زمانی است که شما تمام حواستان به تماشای اوست. پس از این لحظات تماما لذت ببرید و کمی بیخیال گوشی و فیلم و عکس گرفتن شوید.

هفته اول رشد کودک در پنج ماهگی

درک نقش زبان

هفته اول رشد کودک در پنج ماهگی اینگونه است که تمام صداهایی که زبان مادری او را می سازند درک کند. از این هفته تا شش ماهگی، او توانایی ادا کردن برخی از این صداها را پیدا می کند و این یعنی کلماتی که برای شنیدن آن لحظه شماری می کردید مثل «مامان» و «بابا» را در زمانی نه چندان دور خواهید شنید. واکنش شما به ادا کردن این آوا ها او را کمک خواهد کرد که از مهم بودن زبان مطلع شود ورابطه علت و معلولی را بهتر بفهمد کند. این کار برای اعتماد به نفس کودک هم فوق العاده است، زیرا او به تدریج می فهمد که آنچه می گوید با اهمیت است.

نشستن نوزاد

خوردن مواد غذایی کمکی

دستگاه گوارش کودک شما اکنون کامل تر شده و رفلکس رانش زبان نیز شروع به محو شدن کرده است، اما هنوز برای غذاهای مثل حریر بادام باید صبر کنید. نگران نباشید شیر مادر و یا شیر خشک تمام مواد غذایی لازم برای کودک شما را به تنهایی دارد. دو نکته که باید به آن توجه کنید:

  • شروع دیرتر مواد غذایی جامد ممکن است واکنش های آلرژیک احتمالی را کاهش دهد.
  • شروع دیرتر تضمین می کند که شیر مادر یا شیر خشک از رژیم غذایی کودک حذف نمی شود.

بعضی از افراد بر این باور هستند که کودکان وقتی شکمشان پر باشد خواب عمیق و سنگین تری دارند. کارشناسان هنوز در حال برسی این موضوع هستند ولی هنوز علم بر این نظر است که شیر مادر در این سن برای کودک کافی می باشد و نیازی به کمکی ندارد. اما اگر حس مادریتان به شما می گوید فرزندتان این نیاز را دارد بهتر است کودک را پیش پزشک ببرید و نظر او را در این زمینه بخواهید.

مراحل رشد نوزاد در 6 ماهگی

هفته دوم رشد کودک در پنج ماهگی

تغییر احتمالی وعده های تغذیه

بچه شما هم اکنون معده بزرگ تری دارد، به همین دلیل دیگر نیازی به پر کردن به تکرار آن وجود ندارد. با این حال اگر کودکتان را فقط با شیر مادر تغذیه می کنید، هنوز هم شش تا هشت وعده در روزشیردهی الزامی است. مواد درون شیر مادر نیز تغییر کرده است و اکنون چربی و مواد معدنی قوی تری برای مطابقت با نیازهای تغذیه ای کودک دارد.

او حالا به راحتی حواسش پرت می شود و شیر دادن به او می تواند برایتان کمی خسته کننده باشد، زیرا او مرتب شیر خوردن را قطع می کند تا خواهر یا برادرش را تماشا کند یا به دنبال منشأ صداها بگردد. باید صبور باشید و مکانی بی سر و صدا را برای شیر دادن انتخاب کنید.

تنها بازی کردن

در این زمان از سن کودک متوجه می شوید که اتاق خواب به طرز عجیبی آرام است و وقتی به سراغ کودک می روید، می بینید خود را در تختش سرگرم کرده است، پس شاید کمی وقت برای انجام برخی کارهای مورد علاقه خود، داشته باشید، البته خیلی کوتاه و بارعایت حفظ ایمنی در مورد کودکتان!

هفته سوم رشد کودک در پنج ماهگی

خندیدن و شروع حس شوخ طبعی

کودک در این مرحله از رشد حس شوخ طبعی اش بروز می کند. کودک ممکن است به غافلگیری های خوشایند بخندد، مثلاً وقتی شما زیر پتو پنهان شده اید و ناگهان صورت خود را بیرون می آورید و او با صدای بلند می خندد یا پلاستیکی را جلویش مچاله کنید و او با دست و پا زدن و خندیدن شما را وادار به تکرار آن حرکت کند.

لباس نوزادی آشور

بررسی اشیا

کودک شما شروع به فهم رابطه علت و معلولی می کند. پس یک فضای بازی انتخاب خوبی برای این مرحله سنی او است. عروسک پارچه ای برای این مرحله از رشد او مناسب است. او به صدای پلاستیک در این سن خیلی واکنش نشان می دهد، و یا می توانید به او یک کلاه رنگی پارچه ای تمیز بدهید او آن را به دهان می برد، لمسش می کند، مزه می کند، مچاله می کند و با کنجکاوی منتظر نتیجه آن به کلاه خیره می ماند.

تشخیص طیف رنگ ها

در این سن، تفاوت رنگ ها مشخص تر شده و کودک شروع به تمایز بین رنگ های مشابه کرده است. برای کمک می توانید کتاب ها، اسباب بازی ها و لباس هایی با رنگ های مختلف به او بدهید و واکنشش را ببینید.

هفته چهارم رشد کودک در پنج ماهگی

توانایی نشستن

رشد فیزیکی کودک شما سرعت گرفته و بی وقفه خواهد بود. سر و شانه خود را بلند می کند و اگر او را روی شکم قرار دهید، دست و پای خود را باز می کند و پشتش را قوس می دهد. این ورزش بسیار خوبی برای تقویت عضلات گردن اوست و کمک خواهد کرد که نیروی کافی کنترل روی سر برای به دست آوردن توانایی نشستن را پیدا کند. علاوه بر این، ستون فقرات کودک در حال راست شدن است که به او امکان می دهد بدون تکیه بنشیند، دست هایش را برای بررسی اشیا آزاد بگذارد و برای رسیدن به شی مورد نظرش خیز بردارد.

چگونه بدن را بعد از زایمان به حالت اول برگردانیم؟

صداهای جدید

شنیدن زیاد صداها و تکرارشان برای کمتر والدینی می تواند آزار دهنده شود، اما در هر صورت تمرین صبر و شکیبایی در این مرحله می تواند شما را برای زنجیره بی پایان «نه ها» و «چراهایی» که به زودی از کودک خود می شنوید آماده کند. وقتی صحبت می کنید کودکتان دهان شما را مشتاقانه تماشا کند و سعی به تقلید آهنگ صدای شما می کند تا بتواند صداهایی مثل «م» و «ب» را بیان کند.

داشتن برنامه قبل از خواب

یک برنامه ثابت قبل از خواب به شما و کودک فرصت زیادی برای تقویت رابطه عاطفی و آرام برای آماده شدن برای خواب می دهد. خیلی بهتر است اگر فعالیت های قبل از خواب را با همسرتان تقسیم کنید. به عنوان مثال شما به کودک شیر بدهید و او دست و صورتش را بشوید، شما برایش داستان بخوانید و او نوازشش کند. منبع این مقاله سایت مادر شو می باشد که با تغییراتی در آن برای شما خلاصه شده است.

در آخر بگویم که کودکان در این سن در خواب هم زیاد دست و پا می زنند و باید برای خواب آن ها لباس های آستین بلند و شلوار انتخاب کنید تا درصورتی که پتو را پس زد یک مانع با پوست کودک مانده باشد تا جریان هوا پوستش را آزار ندهد. برای آقا پسرها لباس نوزاد پسر و برای دختر خانم های شما لباس نوزاد دختر در سایت سبز آبی با برند تیک تاک و برگ سبز موجود است.

می توانید برای خرید لباس نوزاد در سایز 5 ماهگی یعنی سایز 1 (3 تا 6 ماه) را به همین منظور از سبزآبی خریداری کنید. بعد از سفارش این البسه از طریق پست خیلی راحت و سریع به دست شما می رسند.

آلرژی در کودک

آلرژی در کودک

  • 934
  • 1399/6/29