سبزآبی، نمایندگی انحصاری فروش اینترنتی لباس نوزاد و کودک برندهای تیک تاک و برگ سبز
چند بازی ساده با کاغذ برای سرگرمی کودکمان

چند بازی ساده با کاغذ برای سرگرمی کودکمان

  • 1399/3/29
  • 5060
همه ما دوست داریم کودکانی با استعداد و باهوش داشته باشیم، اما شاید نمی دانیم که چگونه می توانیم به رشد استعدادهای بالفعل کودکمان، کمک کنیم.

مهم ترین راه حل برای کمک به رشد کودک زیر شش سال، بازی کردن است. اگر محیط را غنی کنیم و کودک را در کسب اطلاعات و تجربه ها، در یک فضای امن و مناسب، همراهی کنیم، او با احساس خوب، بازی می کند و بازیش، یک بازی سازنده می شود. احساس خوبی که کودک، از بازی با والدین پیدا می کند، در همه ابعاد زندگی او و والدین، اثر می گذارد و بسیاری از ناهنجاری های رفتاری کودکان را کم می کند یا از بین می برد.

سرگرمی در منزل برای کودکان با توجه به شیوع ویروس کرونا در ایران بسیار مهم شده است. در پی این موضوع و تعطیلی مهد کودک ها، خانه بازی ها، شهر بازی و مدارس برای جلوگیری از شیوع بیشتر آن. مجبور هستیم در خانه های خود قرنطینه شویم و از عبور و مرور غیر ضروری در اماکن عمومی بکاهیم.

بازی ساده با کاغذ

این شرایط برای ما بزرگ ترها غیر قابل تحمل شده چه برسد به بچه ها که همیشه عشق گردش و بازی در بیرون از خانه هستند. عده ای به مهد کودک می رفتند، بعضی ها همراه والدین یا پدربزرگ و مادربزرگشان به پارک می رفتند. اما حالا چه؟ همه بخاطر شرایط به وجود آمده مجبور هستیم تا در خانه بمانیم تا هم خودمان و هم دیگران در امان باشیم.

ما به عنوان بزرگ تر باید در این شرایط حامی بچه ها باشیم و به آن ها قوت قلب بدهیم و سعی کنیم سرگرمی های خلاقانه ای برای بازی در محیط خانه برای آن ها فراهم کنیم. فراموش نکنید ما در این شرایط وظایف زیادی داریم که در قبال کودکان انجام دهیم.

یا حتی در روزهای بارانی که کودکان تان نمی توانند برای بازی از خانه بیرون بروند و حسابی کلافه شده اند، چه ایده ای برای سرگرم کردن آنها به ذهن تان می رسد؟ بازی با موبایل و تبلت؟ بازی های کامپیوتری؟ خب البته شاید شما هم درباره ی فواید بازی های کامپیوتری و موبایل برای مغز چیزهایی شنیده باشید ولی در نهایت تمامی مقالات علمی اذعان دارن برای کودکان زیر شش سال تا جایی که میشود این بازی ها باید محدود باشد و حتی برای کودکان زیر دوسال ممنوع هستند.

بازی ساده با کاغذ

ما توی این مقاله میخواهیم به معرفی بازی هایی که برای کودکان بخصوص کودکان زیر سن مدرسه هستند بپردازیم.

البته می دانیم که بازی تمام دنیای کودکان را در بر میگیرد بازی هایی که خلاقیت کودک را افزایش میدهد بازی هایی که دست ورزی و یدی هستند و حتی بازی هایی که منجر به افزایش هوش و بهبود روابط اجتماعی و موجب تفریح و سرگرمی آنها می شود پس با ما همراه باشید.

بازی هایی که با مداد و کاغذ هستند

طراحی بازی ها راهی بسیار مناسب اند تا کودکان را وادار کنیم که مدادی به دست گیرند و روی صفحه حرکت دهند. با این کار، آنها ایجاد نقش روی کاغذ را تمرین میکنند، مغزهای کوچکشان را به کار می گیرند تا به چیزی فراتر از صرف طراحی بیندیشند و نیز سرگرم می شوند.

در اینجا مجموعه ای ازاین نوع بازیها را آورده ایم که می توانید با کودکانتان آزمایش کنید: در خانه، در ماشین یا در اتاق های انتظار که منتظر بودن در آنها همیشه ناخوشایند است.

بهتر است بدانیم:انواع بازی و اسباب بازی های کودکان زیر یکسال

1-طراحی با خطوط درهم

یک مداد و یک برگه کاغذ بردارید و تمام کاغذ را خط خطی کنید. این کار به خودی خود سرگرم کننده است، اما می توان هیجان بیشتری هم به آن افزود! به خط خطی ها نگاه کنید و سعی کنید چیزهایی درون آن ببینید. وقتی شکلی پیدا کردید، با ماژیک سیاه یا خودکار خطهای اطراف آن را پر رنگ کنید. بگذارید بقیه ی خط خطی ها به عنوان پس زمینه باقی بمانند. یا می توانید شکل های بیشتری در خط خط های باقی مانده پیدا کنید. اگر دوست دارید شکلتان را رنگ کنید.

2-طراحی های افزایش خلاقیت

یک مداد و یک برگه کاغذ بردارید و تمام کاغذ را خط خطی کنید. این کار به خودی خود سرگرم کننده است، اما می توان هیجان بیشتری هم به آن افزود! به خط خطی ها نگاه کنید و سعی کنید چیزهایی درون آن ببینید. وقتی شکلی پیدا کردید، با ماژیک سیاه یا خودکار خط های اطراف آن را پر رنگ کنید. بگذارید بقیه ی خط خطی ها به عنوان پس زمینه باقی بمانند. یا می توانید شکل های بیشتری در خط خط های باقی مانده پیدا کنید. اگر دوست دارید شکلتان را رنگ کنید.

بازی مداد کاغذی

3-نقاشی بازی با سایه ها

حتما می دانید که چقد کودکان 2 تا 4 سال علاقه به سایه بازی دارند می تونید این بازی رو بعد شام د رفضای دوستانه خانه به همراه کودکان انجام بدید و از اون لذت ببرید همچنین این بازی برای رفع ترس کودکان از تاریکی بسیار موثر است نکته مهم اینه که به هیچ عنوان کودکان رو از تاریکی و سایه نترسونید.

اشیایی را جلو دیوار بگذارید. به دیوار یک تکه کاغذ بچسبانید و با چراغ قوه اشیا را روشن کنید تا سایه شان روی کاغذ چسبیده شده به دیوار بیفتد. اطراف سایه ها را خط بکشید. طرحی که به دست می آید، کمی کج و کوله تر از شیء اصلی است. میتوانید به اطراف طراحی تان منظره هایی اضافه کنید یا سایه ی چندین شیء را روی همان کاغذ بکشید (اسباب بازی های کوچک مرد عنکبوتی برای این کار خیلی مناسب هستند).

نقاشی بازی با سایه ها

4-بولینگ بازی در خانه

این بازی نیاز به هزینه کردن و خرید لوازم گران قیمت ندارد و برای کودکان بالای دو سال تا نوجوان هم میتونه جذاب و خنده دار و سرگرم کننده باشه تنها کافی است از چند بطری آب معدنی، نوشابه، دوغ و … استفاده کنید که در هر خانه ای حداقل چندتاش پیدا می شود. آن هارا با چسب کاغذی بپوشانید و از کودکان بخواهید تا آن ها را با آبرنگ، رنگ کنند. تبریک می گویم بازی بولینگ خانگی شما آماده است! این بازی حتی برای بزرگتر ها هم جذاب است امیدوارم که به کودکان هم اجازه بازی بدهید.

5-گنج پیدا کردن

همانطور که می دانید بچه ها عاشق تجربه کردن و هیجان هستند، به سادگی می توانید با آن ها بازی جستجوی گنج را در خانه انجام دهید، می توانید شیء با ارزشی را در نقطه ای از خانه قایم کرده و نقشهٔ آن را با افزودن کمی چاشنی معما بکشید و به کودک بدهید تا برود و گنج با ارزشش را پیدا کند.

همچنین می توانید یک سری نشانه در جاهای مختلف خانه پنهان کنید، در هر نشانه آدرس نشانهٔ بعدی را قرار دهید تا کودک در نهایت به جایزه خود که همان گنج با ارزش است برسد!

این بازی علاوه بر افزایش هوش و خلاقیت کودکان به کمک به ارتباط موثر بین کودکان هم می انجامد و اونها یاد میگیرند چگونه بازی گروهی انجام دهند و به صورت مداوم از تخیلاتشان استفاده کنند کشیدن نقشه را براساس سن کودکان یا نوجوانتان میتوانید طراحی کنید که برای آنها جذاب باشد.

اوریگامی

6-اوریگامی

اوریگامی هنریست که در آن، با تا زدن های کاغذ، شکل های بسیار زیبا و خلاقانه می سازند.در حقیقت اوریگامی همان کاردستی های کاغذی است که از تاهای ساده یا پیچیده درست شده است و عموما قیچی یا چسب هیچ کاربردی در ساخت این کاردستی ها ندارد.

اوریگامی ها به علت پیچیدگی نسبی و مرحله به مرحله بودنشان، کمک می کنند تا کودک صبر را تمرین کند و تلاش کند که تا انتهای ساخت کاردستی اش پیگیر باشد، همچنین به علت شباهت بین سازه های کاغذی اوریگامی و اشکال واقعی در دنیای پیرامون، ذائقه بصری کودک پرورش می یابد.

سازه های کاغذی اوریگامی به پرورش خلاقیت در کودکان کمک بسیار زیادی می کند و به کودک شما کمک می کند تا تفکر خلاق تری داشته باشد. همچنین کودک را برای پیروی درست و به ترتیب از دستورالعمل ها آماده می سازد، زیرا که اگر کودک نتواند ترتیب حرکت ها را درست رعایت نماید، نمی تواند شکلی که می خواهد را بسازد، پیروی درست از دستورالعمل ها مهارتی است که لازمه بسیاری از مراحل زندگی برای کودکان و بزرگسالان است.

در صورتی که ساخت اوریگامی به صورت گروهی باشد، می تواند موجب تقویت مهارت های اجتماعی در کودکان شود.

اوریگامی های ساده ای نظیر صورت گربه، سگ، شکل مار، کیف یا لیوان و قایق، حتی گل و گلدون میتواند بسیار سرگرم کننده و لذت بخش باشند.

7-کلاژ یا تکه چسبانی ویژه کودکان

این تکنیک یکی از دروس بسیار مهم و در زمینه نقاشی کودک است که در مراحل بالاتر در هنرستان ها و دانشگاه های سراسر دنیا تدریس میشود.

در این تکنیک کودک با تکه های مقوا یا کاغذ رنگی در ابعاد مختلف و چسباندن آن ها بر روی مقوای سفید نه تنها مقیاسها و اندازه ها را می آموزد بلکه هم نشینی رنگها را فرا می گیرد یعنی می آموزد چه رنگی در کنار چه رنگی بیشتر دیده خواهد شد. (حتما کتاب هم نشینی رنگ ها نوشته ایتن را بخوانید) شما در ابتدا از کودک بخواهید با تکه های رنگی مانند مربع کار خود را شروع کند و در مراحل بعدی از اشکال مستطیل و مثلث و چند ضلعی استفاده کند و تکه ها را با چسب در کنار یکدیگر می چسباند تا صفحه پر شود در مراحل بعدی از کودک بخواهید یک نقاشی را روی مقوا با مداد سیاه بکشد و درون شکل های نقاشی را با تکه های رنگی کاغذ رنگی بچسباند و...

اوریگامی

به کلاژ موزاییک کاری هم می گویند در واقع این تکنیک از زمان سومریان در بین نهرین آغاز شد و آن ها از سنگ ریزه های رنگی که در طبیعت فراوان بود استفاده کردند و سپس مصر باستان و در ادامه یونانیان و رومیان تزئینات کاخ های خود را از موزائیک ها و سنگ های رنگی بهره می بردند و از همان زمان تا به امروز به همین نام این هنر را می شناسند.

لباس نوزاد

لباس نوزاد

  • 2194
  • 1396/3/11