فروشگاه اینترنتی سبزآبی، نمایندگی انحصاری فروش اینترنتی لباس نوزاد و کودک برندهای تیک تاک و برگ سبز
تعیین جنسیت جنین

تعیین جنسیت جنین

  • 1403/04/04
  • 204
تعیین جنسیت؛ قبل از بارداری با مشاوره و انجام توصیه های کادر درمانی می توانید جنس نوزادتان را تعیین کنید.

اینها بخشی از تبلیغات و جملاتی هستند که این روزها در بسیاری از مراکز و کلینیک های مربوط به درمان ناباروری دیده می شود.
از IVF و رژیم های غذایی گرفته تا ده ها متد با نام های عجیب و غریب روش هایی است که این مراکز برای تعیین جنسیت از آن استفاده می کنند. اما کدام روش بهتر جواب می دهد؟
اینکه اساساً تعیین جنسیت نوزاد کار درستی است؟ آیا استفاده از این روش ها سلامت مادر یا جنین را تهدید نمی کند؟ روش های درمانی مانند IVF مناسب تر است یا استفاده از رژیم های غذایی یا اقداماتی چون تغییر میزان PH واژن می تواند بهتر و کم خطرتر باشد؟

رژیم درمانی برای تعیین جنسیت و تهدید سلامت مادر و جنین

به اعتقاد بسیاری از متخصصان، تعیین جنسیت جنین قبل از بارداری کار درست و معقولی نیست. واقعیت این است که روش های تعیین جنسیت صد درصد امکان موفقیت ندارد و مهم تر از آن برای سلامت جنین و مادر خطرآفرین است. حتی استفاده از رژیم های غذایی خاص برای تعیین جنسیت نوزاد هم می تواند سلامت مادران و حتی جنین را تهدید کند. این روزها مراکز زیادی تحت عنوان تعیین جنسیت جنین با رژیم درمانی مشغول فعالیت اند که رژیم های غذایی عجیب و غریبی را برای والدین تجویز می کنند. کاری که به گفتهٔ دکتر سید ضیاءالدین مظهری، عضو هیئت مدیرهٔ انجمن تغذیه ایران، با وجود مبنای علمی و شانس بالای موفقیت می تواند سلامت مادر و جنین را با خطر مواجه کند و در برخی موارد عوارض جبران ناپذیری به دنبال داشته باشد.

این عضو هیئت علمی دانشگاه در توضیح بیشتر روش های تعیین جنسیت با استفاده از رژیم درمانی به مادرشو می گوید: «به طورکلی تعیین جنسیت نوزاد بر عهدهٔ مرد است؛ یعنی همان موضوع کروموزوم X یا Y که از سوی مرد می تواند تعیین کنندهٔ جنسیت باشد. اما در روش های تعیین جنسیت همهٔ این موارد دستخوش تغییرات می شود. از آنجا که تغییرات میزان PH و یون ها در بدن در تعیین جنسیت نوزاد مؤثر است، روش های رژیم درمانی هم بر همین مبنای علمی پایه گذاری شده است.

انتخاب رنگ لباس نوزاد بر اساس جنسیت

آزمایش های علمی نشان داده رژیم های درمانی می تواند تا 80 درصد در تعیین جنسیت نوزاد موفق باشد. در واقع در این روش ها نسبت پتاسیم و سدیم بدن به میزان کلسیم و منیزیم تغییر می کند و با این تغییرات کنترل شده می توان جنسیت نوزاد را تعیین کرد. در این روش ها زنان باید سه ماه قبل از بارداری تحت رژیم های خاص غذایی قرار بگیرند تا میزان عناصر یادشده در بدن آن ها به اندازهٔ مشخصی تغییر کند و نتیجه دلخواه حاصل شود. اما همین جاست که من به عنوان یک متخصص تغذیه نسبت به سلامت مادر و جنین نگران می شوم.»

بیماری و مشکلات مادر و جنین

او ادامه می دهد: «شما تصور کنید زنی به مدت سه ماه قبل از شروع بارداری تحت رژیم درمانی خاصی قرار گرفته و میزان عناصر حیاتی چون سدیم و کلسیم به اندازهٔ زیادی تغییر کرده است. این می تواند خطرات زیادی چون افزایش فشار خون، تپش و نامنظمی ضربان قلب، اخلال در عملکرد کبد و حتی در برخی از موارد نارسایی و از کارافتادگی کلیه برای مادر به دنبال داشته باشد. از سوی دیگر این زن باید میزبان جنینی باشد که برای رشد کامل به همهٔ مواد مغذی و عناصر حیاتی بدن مادر نیاز دارد. کمبود یا افزایش بیش از حد برخی عناصر به دلیل تعیین جنسیت در بدن مادر برای جنین هم خطرناک است. در واقع این گونه اقدامات عملاً شانس تولد نوزاد سالم را کاهش می دهد. به همین دلیل من به عنوان یک متخصص تغذیه انجام این کار را به هیچ خانواده ای توصیه نمی کنم. چون عوارض این روش تعیین جنسیت هنوز برای متخصصان شناخته شده نیست.»

دختر یا پسر

بحران تعادل موالید با دخالت در انتخاب طبیعی جنسیت نوزادان

تهدید تعادل طبیعی موالید با دخالت در روند طبیعی بارداری یکی دیگر از نکاتی است که دکتر مظهری به آن اشاره می کند. به گفته این متخصص تغذیه، یک اصل مهم در علوم زیستی انتخاب طبیعی است: «تغییر در روند طبیعی فرایند لقاح، برای تعیین جنسیت جنین به دلخواه والدین، دخالت آشکار در روند طبیعی بارداری است. طبیعت همواره بهترین و کامل ترین گزینه را برای هر فرایندی انتخاب می کند، در تولید مثل نیز بهترین انتخاب را انجام می دهد. از سوی دیگر تعیین جنسیت به هر روشی علاوه بر به خطر انداختن سلامت مادر و جنین، تعادل طبیعی موالید در کشور را بر هم می زند. به عبارت دیگر این کار خیانت به سلامت جامعه است. به همین دلیل توصیه می کنیم والدین تعیین جنسیت نوزاد را بر عهده انتخاب طبیعی بگذارند تا ضمن حفظ سلامت مادر و جنین جامعه را با بحران های ناشناخته در آینده مواجه نکنند.»

رژیم درمانی برای تعیین جنسیت

به اعتقاد بسیاری از متخصصان، تعیین جنسیت جنین قبل از بارداری کار درست و معقولی نیست. واقعیت این است که روش های تعیین جنسیت به طور قطع و 100 درصد امکان موفقیت ندارد و مهم تر از آن برای سلامت جنین و مادر خطرساز است. استفاده از رژیم های غذایی خاص برای تعیین جنسیت کودک هم مثل دیگر این روش ها می تواند سلامت مادران باردار و حتی جنین را تهدید کند.

این روزها مراکز زیادی تحت عنوان تعیین جنسیت جنین با رژیم درمانی مشغول فعالیت هستند و رژیم های غذایی عجیب و غریبی را برای والدین تجویز می کنند. کاری که به گفتهٔ کارشناسان حتی با وجود مبنای علمی و شانس بالای موفقیت می تواند سلامت مادر و جنین را با خطر مواجه کند و در برخی موارد عوارض جبران ناپذیری به دنبال داشته باشد.

چگونه یک جشن تعیین جنسیت خاطره انگیز داشته باشیم

همان طور که می دانید، تعیین جنسیت جنین بر عهده مرد است؛ یعنی همان موضوع کروموزوم X یا Y که از سوی مرد می تواند تعیین کننده جنسیت باشد. اما در روش های تعیین جنسیت همه این موارد دستخوش تغییرات می شود. از آنجا که تغییرات میزان PH و یون ها در بدن در تعیین جنسیت نوزاد مؤثر است، روش های رژیم درمانی هم بر همین مبنای علمی پایه گذاری شده است. آزمایش های علمی نشان داده رژیم های درمانی می تواند تا 80 درصد در تعیین جنسیت نوزاد موفق باشد.

در این روش ها، نسبت پتاسیم و سدیم بدن به میزان کلسیم و منیزیم تغییر می کند و با این تغییرات کنترل شده می توان جنسیت نوزاد را تعیین کرد. در این روش ها زنان باید سه ماه قبل از بارداری تحت رژیم های خاص غذایی قرار بگیرند تا میزان این عناصر در بدن آن ها به اندازه مشخصی تغییر کند و نتیجه دلخواه حاصل شود. اما همین جاست که باید نسبت به سلامت مادر و جنین نگران شد.

لباس سفید

خطر رژیم درمانی تعیین جنسیت برای مادر و جنین

تصور کنید زنی به مدت سه ماه قبل از شروع بارداری تحت رژیم درمانی خاصی قرار گرفته و میزان عناصر حیاتی چون سدیم و کلسیم به اندازه زیادی تغییر کرده است. این می تواند خطرات زیادی چون افزایش فشار خون، تپش و نامنظمی ضربان قلب، اخلال در عملکرد کبد و حتی در برخی از موارد نارسایی و از کارافتادگی کلیه برای مادر به دنبال داشته باشد.

از سوی دیگر، این زن باید میزبان جنینی باشد که برای رشد کامل به همه مواد مغذی و عناصر حیاتی بدن مادر نیاز دارد. کمبود یا افزایش بیش از حد برخی عناصر به دلیل تعیین جنسیت در بدن مادر برای جنین هم خطرناک است. در واقع، این گونه اقدامات عملاً شانس تولد نوزاد سالم را کاهش می دهد. به همین دلیل، بیشتر متخصصان انجام این کار را به هیچ خانواده ای توصیه نمی کنند، چون عوارض این روش تعیین جنسیت هنوز برای متخصصان به شکل کامل شناخته شده نیست.