سبزآبی، نمایندگی انحصاری فروش اینترنتی لباس نوزاد و کودک برندهای تیک تاک و برگ سبز
راهنمای سایز مناسب لباس کودکان

راهنمای سایز مناسب لباس کودکان

  • 1399/6/4
  • 1504
یکی از دغدغه های خرید لباس راهنمای سایز و اندازه گیری آن است. در این مقاله به بررسی انواع سایز ها و نحوه اندازه گیری را بررسی می کنیم.

سایز بندی لباس نوزاد از شماره دو صفر، صفر، یک، دو و سه تشکیل می شود. که بعضی طرح های برندهای تیک تاک و برگ سبز سایز های 4، 5 و 6 در آستین کوتاه و شلوار و آستین بلند و شلوار یا زیر دکمه دار کوتاه و شلوار دارد. برخی از پدر و مادرها ترجیح می دهند لباس های سایز را برای کودک خریداری کنند اما عده ای دیگر به خرید لباس های بزرگ تن می دهند. دلیلی که وجود دارد اینست که کودکان در سنین زیر 5 سال رشد بسیار بیشتری دارند و زود به زود لباس به تن بچه ها تنگ و کوتاه می شود. موقع خرید، لباس را کمی آزادتر انتخاب کنید ولی خرید لباس های خیلی گشاد، به امید قد کشیدن کودک اصلا ایده خوبی نیست. لباس های راحتی منزل نباید خیلی کوچک یا بزرگ باشد.
در مورد لباس های خارج از فصل یک استثنا وجود دارد و می توانید لباس های زمستانی را یک سایز بزرگتر تهیه کنید. لباس های مجلسی و مهمانی هم شامل همین قانون هستند زیرا دیر به دیر این لباس ها را به کودک می پوشانید و احتمال کوچک شدن لباس وجود دارد. با خرید یک سایز بزرگتر می توانید دفعات بیشتری از لباس استفاده کنید. البته چه بخواهید و چه نخواهید بسیاری از لباس های بچه ها، کاملا نو و سالم باقی می ماند. نمی توانید جلوی رشد و بزرگ شده بچه ها را بگیرید ولی شاید بتوانید لباس های کم پوشیده و نو را به نزدیکانی که کودک کوچکتری دارند، هدیه دهید. در این مورد از قبل هماهنگ کنید تا مشکلی پیش نیاید.

سایز بندی زیر یک سال

سایز دو صفر:

کوچکترین سایز لباس نوزادی است و اغلب برای نوزادنی که زیر سه کیلوگرم وزن دارند، استفاده می شود. برای اینکه بدانید آیا نیاز به تهیه لباس دو صفر خواهید داشت، سابقه خانوادگی خود و همسرتان را بررسی کنید. اگر هر دو شما در نوزادی ظریف بوده اید، احتمالا نیاز به لباس سایز دو صفر پیدا می کنید، در غیر این صورت از سایز صفر شروع به خرید نمایید. مارک های تیک تاک و برگ سبز در سایز دو صفر فقط سرهمی تولید می کند که می توانید از قد و پهنای آن حدود اندازه را متوجه شوید. سرهمی لباس های سبزآبی در سایز دو صفر قد 36 سانتی متر و پهنای 21 سانتی متری دارند.

سایز صفر:

این سایز مناسب نوزاد از بدو تولد تا سه ماهگی می باشد، البته گاهی باتوجه به رشد خوب نوزاد از اواخر دو ماهگی می توان سایز بعدی را برای نوزاد استفاده نمود. در لباس های سبزآبی سایز صفر (برندهای تیک تاک و برگ سبز) قد شلوار سایز صفر 33 سانتی متر، قد بلوز سایز صفر 27 سانتی متر، پهنای بلوز سایز صفر 18 سانتی متر، قد زیر دکمه سایز صفر 33 سانتی متر، قد سرهمی سایز صفر 45 سانتی متر و پهنای سرهمی سایز صفر 22 سانتی متر است.
سایز یک: این سایز مناسب کودکان از سه ماهگی تا شش ماهگی می باشد. در لباس های سبزآبی سایز یک (برندهای تیک تاک و برگ سبز) قد شلوار سایز یک 37 سانتی متر، قد بلوز سایز یک 32 سانتی متر، پهنای بلوز سایز یک 21 سانتی متر، قد زیر دکمه سایز یک 38 سانتی متر، قد سرهمی سایز یک 46 سانتی متر و پهنای سرهمی سایز یک 24 سانتی متر است.

راهنمای سایز

سایز دو:

این سایز مناسب شش ماهگی تا نه ماهگی می باشد. در لباس های سبزآبی سایز دو (برندهای تیک تاک و برگ سبز) قد شلوار سایز دو ​40 سانتی متر، قد بلوز سایز دو 33 سانتی متر، پهنای بلوز سایز دو 2​3 سانتی متر، قد زیر دکمه سایز دو 40 سانتی متر، قد سرهمی سایز دو 49 سانتی متر و پهنای سرهمی سایز دو 25 سانتی متر است.
سایز سه: این سایز مناسب نه ماهگی تا دوازده ماهگی نوزاد می باشد. در لباس های سبزآبی سایز سه (برندهای تیک تاک و برگ سبز) قد شلوار سایز سه 43 سانتی متر، قد بلوز سایز سه 36 سانتی متر، پهنای بلوز سایز سه 25 سانتی متر، قد زیر دکمه سایز سه 43 سانتی متر است.

سایز بندی یک تا سه سال

نوع دیگر سایز بندی لباس نوزاد در بازه های سه ماه تا پایان سال اول در بازه های شش ماه از پایان یک سالگی تا پایان سه سالگی؛ (یا همان یک تا سه سال در سایت سبزآبی) می باشد. علت این امر کاهش سرعت رشد نوزاد پس از یک سالگی است و این تقسیم بندی به طور استاندارد برای همه لباس های نوزادی ایرانی و خارجی صدق می کند.

از راه های اندازه گیری به جز متر و خط کش، دست و انگشتان آن است. شما می توانید اندازه دست باز خود را بگیرید تا متر همیشگی همراهتان باشد. انگشتان دست خود را باز کنید و با خط کش یا متر اندازه گیری کنید.

ارتفاع بزرگترین انگشت را نیز تا مچ اندازه گیری کنید. بدین صورت در هنگام خرید برای اندازه گیری و سایز لباس های نوزاد و یا حتی خودتان به مشکل نمی خورید.

سیستم سایزبندی پوشاک در جهان

علامت EU: نشان دهنده ی سایزبندی اروپایی
علامت US: نشان دهنده ی سایزبندی آمریکایی
علامت UK: نشان دهنده ی سایزبندی انگلیسی
در کشور ما بیشتر از سایزبندی اروپایی استفاده می شود، اما دانستن بقیه ی سیستم های سایزبندی هم می تواند در انتخاب لباس مناسب کمک کننده باشد. برای توضیح سیستم های سایزبندی لباس باید بگوییم، به عنوان نمونه پیراهن و بلوزی که در سیستم اروپایی سایز 38 برچسب خورده است، در سیستم آمریکایی با عدد 8 و در سیستم انگلیسی با عدد 10 نشان داده می شود و یا اینکه کفش شماره 40 در سیستم اروپایی در سیستم آمریکایی عدد 7 برای آقایان و عدد 8 برای خانم ها و در سیستم انگلیسی عدد 5/6 برچسب می خورد.
جالب توجه آنکه برخی از افراد به خصوص خانم ها با توجه به عدم تناسب نیمه پایینی و نیم تنه بالایی بدنشان نمی توانند از یک سایز واحد برای یک لباس کامل استفاده کنند لذا مجبور هستند سایز بالاتنه را متفاوت تر و در اغلب اوقات کوچکتر از سایز لباس برای نیمه پایینی بدن تهیه کنند.
علاوه بر استانداردها برخی از کارخانه های حتی معروف دنیا نیز به جهت نحوه برش خاص لباس را کمی بزرگتر و یا کوچکتر از حد استاندارد می دوزند که شناخت آن مارک و خصوصیات دوخت آنها می تواند شما را برای انتخاب لباسی مناسب کمک کند. در لباس های کودکان نیز این موارد به چشم می خورد، برند های ترک و چین ریز تر هستند اما برند تیک تاک و برگ سبز کمی بزرگتر است.
برای اندازه گرفتن سایز لباس بچگانه جز اندازه گیری دور سینه، دور کمر و دور باسن، لازم است از سن و قد کودک هم اطلاع داشته باشید. که در لباس نوزادان همان قد و پهنا لباس لست.

برای شش تا دوازده ماه اول بر روی لوازم مورد نیاز کودک تمرکز کنید.
لباس های یک تکه بخرید. این نوع لباس ها ممکن است در قسمت جلویی یا در بین پاها دارای دکمه باشند و همچنین بسته به آب و هوا می توانند آستین بلند یا آستین کوتاه باشند. همچنین در هوای سرد می توانید لباس های یک تکه را در زیر لباس های دیگر، به تن کودک کنید.
از شلوارهای راحتی استفاده کنید که به آسانی برای تعویض پوشک از پای کودک درآورده می شوند.
برای کودک خود کلاه بخرید و همچنین یک کلاه آفتابی با کیفیت مناسب که بتواند از سر کودک محافظت کند. برای محافظت از سرما و نور خورشید، سر کودک باید در چند ماه اول پوشانده شود.
جوراب و پاپوش بخرید. خرید کفش تا زمانی که کودک شروع به راه رفتن نکرده است، لزومی ندارد.
تعدادی پیش بند نیز خریداری کنید.